"Филмът се развива в не чак толкова далечното бъдеще. В това бъдеще вече сме успели да навредим прекалено много на цивилизацията. Има екстремен недостиг на вода. Избрах да разкажа този филм за война без война. В един изоставен язовир в Сицилия. Звучи абсурдно и екстремно, но показва колко абсурден и екстремен е светът ни в момента. Филмът обаче не е изпълнен с песимизъм или циничност, иначе не бих го направила", разказа пред БНР Джесика Удуърд. Режисьорката има опит в документалното кино и журналистиката. Родена е във Вашингтон, но е израснала в Европа.
"Израснах в края на Студената война. Аз съм дъщеря на експерт по атомно разоръжаване. Тези илюзии бяха част от живота ми. Чудя се защо е необходимо това, защо е нужно постоянно да измисляме нова идея за враг", коментира Удуърд в предаването "Хоризонт до обед".
Според нея в конфликта в Украйна "пишем отново трагична история със същите трагични елементи, подхранени от илюзии".
Филмът поставя много огледала около тази ситуация, посочи Джесика Удуърд.
Главният герой Лука осъзнава, че това, срещу което е изправен, е абсурдно, отбеляза режисьорката.
"Той е изправен пред трудната истина, че живеят с илюзии от поколения насам."
Страхът е огромно чудовище. В ситуация на страх поставянето под въпрос е едно от най-големите ни оръжия, посочи Удуърд, като акцентира върху поглеждането към дадена ситуация под различни ъгли.
"Във филма Лука извършва геройски акт – нещо просто, но много смело. Дава усещането, че ако повече от нас имат смелостта да надигнат глава, да бъдат смели, това е едно от най-героичните неща, които можем да направим. Няма нужда да е агресивно, но може да бъде смело."
Копродукциите спасяват европейското кино, изтъкна още Джесика Удуърд.
"Ако мислите, че това намалява самоличността на филма, бих ви казала точно обратното – копродукцията обогатява филма. Това е необходима структура за много европейски филми."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..