Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформа за стартиращи компании: България има голям потенциал за развитие на бизнес

България има голям потенциал за развитието на бизнес – в това е убеден екипът на платформата за стартиращи компании Plug and Play. Компанията по същество е екосистема, която през последните 16 години обединява над 35 000 стартиращи компании, над 500 световни корпорации, фондове за рисков капитал, университети и правителствени агенции. С централа, базирана в Силициевата долина, тя е била инвеститор на ранен етап в компании като Google и PayPal. Представители на тази компания бяха в столицата ни, за да проучат възможностите за разширяване на бизнеса си. 

Наталия, Алфредо и Джейкъб идват без секунда закъснение, но не и преди уречения час за среща. Без вратовръзки, усмихнати и готови за бизнес разговор. Не губим време в празни приказки. 

"Искаме да разширим дейността си в Централна и Източна Европа, затова сме тук, в София. Вече присъстваме на повече от 50 пазара. Имаме си 35 еднорога. Работим с най-големите корпорации в света и вярваме в българската бизнес екосистема", обясни Наталия  

Олсън-Уртечо - предприемач, експерт по обществена политика и градско планиране в Plug and Play каза:

"Ако не сте изкушени от бизнес начинанията, сигурно ще се запитате какви еднорози се появиха в тази приказка? Това е жаргонът, който в инвеститорските среди използват за стартираща компания – или както вече и у нас се нарича „старт-ъп“, която вече се оценява на над един милиард долара".  

"Работим с много добри старт-ъп компании. Те имат капацитет да растат. Искаме да им помогнем да привличат повече клиенти. Вярваме, че българските стартиращи компании могат да продават продукцията си по целия свят.  Говорим за пазари в Африка, Близкия Изток и Латинска Америка. Техните продукти могат да бъдат пригодени за местните пазари навсякъде. Мисля, че вече отворихме вратите за 40 от тях, които имат идеи за развитие в сектора на здравеопазването, изкуствения интелект и енергетиката", смята Наталия.

До тук всичко изглежда наистина като приказка, но какви проблеми виждат пред българските старт-ъпи и достъпа им до финансиране? 

"Капитал за започването на бизнес има, но витае едно усещане, че не трябва да се поема голям риск. Всъщност, в България има познание как се развива фонд за инвестиции в нови компании или какво е бизнес ангел. Ако бихме искали да ви дадем част от нашето познание, което засега не притежавате, то ще бъде именно смелостта да се впуснете в ново бизнес начинание.  

Късметлии сте, защото имате европейския инвестиционен фонд и други различни фондове, от които може да се набави необходимият капитал. Въпросът е да се направи следващата стъпка към създаването на фонд за финансиране на нови бизнеси. Разбира се, има доста бюрократични битки, които трябва да бъдат спечелени, но най-голямото предизвикателство е в това да се вземе решението за инвестицията и да се поеме риск. Понякога хората се виждат всеки ден, знаят възможностите си, но не правят тази важна крачка.  


Компаниите трябва да излизат от зоната си на комфорт, когато постигнат първия успех. Много често те започват да се чувстват могъщи като орли, смятат, че са благословени от бога, но не – не са. Трябва да продължават да работят усърдно, за да се задържат на пазара и да се развиват напред. Когато преговарят за средства, трябва да бъдат малко по-скромни. Важно е да докладват за постигнатото на фонда, който ги е финансирал. Това е един вид брачен съюз – ние като венчър фонд осигуряваме капитала и поемаме нашия риск, защото вярваме в техния продукт, но трябва да бъдем информирани. От наша страна също се изисква гъвкавост. Най-важното и за двете страни обаче е да мислим глобално, когато развиваме бизнеса си", обясни Наталия.  

В разговора се включва и Джейкъб Улсник, който се занимава с корпоративните връзки на компанията. Питам го – какви са най-честите грешки, които правят стартиращите компании. Той се усмихва – всеки задава този въпрос, но уви – тези грешки се повтарят, затова е необходим и отговор. 

"Създаването на добър екип е най-важният аспект. В една компания имате администрация, технически лица, специалисти по продажби и какви ли още не. Работата трябва да върви гладко помежду им, да се разбират само с поглед. Освен това трябва да сте бързи, гъвкави и иновативни. Представете си, че старт-ъп компанията е като бара, в който се срещаме - днес произвеждате иновативен дизайнерски стол, но вече работите по проекта за маса и в главата ви се оформя още по-голямата идея – как да създадете цялото пространство в заведението. От наша гледна точка, тъй като осигуряваме венчър капитал, искаме да стимулираме младите компании да не стоят на едно място, а постоянно да се развиват. Да не се задоволяват с първия успех, а вече да са готови със следващия страхотен продукт.

Това е единственият вариант да се оцелее в супер конкурентна среда, убедени са предприемачите. Само че именно в Силициевата долина, където е базирана централата им, имаме съвсем скорошен пример – иновативна регионална банка, работеща предимно с инвеститори, фалира и повлече крак, а властите се втурнаха да спасяват системата. Къде е тънката линия между премерения риск в името на успеха и благоразумното поведение 

"Банките също трябва да разберат, че трябва да бъдат по-иновативни. В „Силикън Валей банк“ голяма част от депозитите бяха на компании от аграрния сектор. Крахът им отваря нови възможности пред останалите банки. Нали знаете, ние сме американци, винаги гледаме на случващото се като възможност. Винаги си казваме, добре – спънах се и паднах. Сега ставам, изтупвам праха от себе си и продължавам напред. Това е отношението към развитието на всяка една компания, което искаме да създадем сред старт-ъпите, на които помагаме. Даже често се шегувам, че си избрахме президент, който е фалирал пет пъти.

Това е опит, от който се учим. Когато бях в администрацията на Обама, трябваше да спасяваме автомобилната индустрия. Всички пари бяха възстановени. Просто нямаше как да ги оставим. Като цяло обаче ще се върна на основната си теза, това е много важен урок, особено за консервативни институции, като банките. Те трябва да бъдат по-иновативни, да се движат в крак с времето. И – да, ще го кажа направо, да работят повече със стартиращи компании, защото те са бъдещето", посочи Наталия.  

На дали се чудите кой е американският президент с многото фалити, но за всеки случай ще уточня – Доналд Тръмп, а броят е дискусионен в пресата. Няма как да не хванем и предизборната закачка, тъй като Наталия е убеден демократ и не одобрява политиката на републиканците, а след края на официалния ни разговор се заговаряме за още един аспект – социалните мрежи, толкова важни за развитието на бизнеса, но и екосистема за дезинформация. Логично – заради предизборната кампания у нас, тя ми споделя собствения си опит в Белия дом. Когато се връщаме в разговора си към победата на Тръмп през 2016 година, когато в президентската надпревара от страна на демократите участваше Хилъри Клинтън, Наталия казва: „Тогава подценихме лъжите и пропагандните съобщения в социалните мрежи, затова изгубихме изборите“.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еднакъв интерес се регистрира сред чужденци и родни туристи към СПА хотелите по Черноморието

Интересът към СПА и медикъл СПА хотелите по Черноморието се разпределя по равно между чуждестранните и българските туристи, докато във вътрешността на страната интересът е доминиран от българските посетители. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева в рамките на четвъртата Националната конференция за здравен туризъм, която се..

публикувано на 20.05.25 в 22:15

Затвориха училища в Атина заради потвърден случай на вирусен менингит

Няколко училища в Атина бяха затворени заради потвърден случай на вирусен менингит на 18-годишен ученик. По препоръка на лекарите -  общинските власти в Атина затвориха пет училища и децата ще се обучават дистанционно.  Засега мярката е за два дни, докато се установи дали има още заразени ученици след потвърдения случай на вирусен менингит...

публикувано на 20.05.25 в 21:48
Кая Калас

Кая Калас: 5000 военни от силите за бързо разполагане на ЕС вече са оперативни

5000 военнослужещи от силите за бързо разполагане от ЕС вече са оперативни и ще могат да действат в случай на кризи, съобщи след Съвет "Външни работи" и "Отбрана" върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Предложението бе направено преди около 3 години от нейния предшественик Борел. В новите санкции на ЕС са..

публикувано на 20.05.25 в 21:30
Снимката е илюстративна

В Германия започна съдебен процес срещу трима руски шпиони по обвинение в саботаж

В Германия започна процес срещу трима мъже, обвинени в шпионаж и подготовка на саботажни действия в полза на Русия. Делото се гледа от Висшия областен съд в Мюнхен, а обвиненията са повдигнати от Федералната прокуратура. Главният обвиняем е 39-годишният Дитер С., германец с руски произход. Той е арестуван през април 2024 г. в баварското..

публикувано на 20.05.25 в 21:04
Съдебната палата в Кюстендил

Осъдиха кюстендилец за 51-а кражба

Районният съд в Кюстендил постанови "лишаване от свобода" за 3 години и 6 месеца на 35-годишен мъж, като го призна за виновен в кражба при условията на опасен рецидив. Посоченото наказание ще се изтърпява при първоначален "строг“ режим. Това е 51-ва кражба в "актива" на рецидивиста, казаха от Окръжния съд. Делото се гледа по реда на..

публикувано на 20.05.25 в 20:45
Министърът на транспорта Гроздан Караджов (в центъра) говори пред депутатите от Комисията по транспорт и съобщения в НС - 20 май 2025 г.

Въпросът с фериботите през Дунав остава нерешен въпреки всички срещи с румънската страна

Въпросът с фериботните линии през Дунав остава нерешен, въпреки всички срещи с румънската страна, съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов в ресорната парламентарна комисия. Предвидена е среща на еврокомисаря по транспорта Апостолос Дзидзикостас на 4 юни в Люксембург с представители на България, Румъния и Гърция за преминаването през Дунав,..

публикувано на 20.05.25 в 20:08
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио

Марко Рубио: Сирия може би е на седмици от гражданска война с епични размери

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Сирия може да се окаже на броени седмици от нова гражданска война с "епични размери", като призова за подкрепа на преходното ръководство, предаде АФП. "Нашата оценка е, че, честно казано, преходната власт, предвид предизвикателствата, пред които е изправена, е може би на седмици - месеци..

публикувано на 20.05.25 в 19:53