Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Жана Попова: Най-големият проблем в медиите е автоцензурата

Доц. Жана Попова
Снимка: Ани Петрова
Най-големият проблем в медиите е автоцензурата. Това заяви пред БНР доц. Жана Попова, преподавател по телевизионна журналистика във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски".
Тя отчете, че по време на предизборната кампания нямаше дебати, а особена форма на говорене, при която хората не се чуват. 

"Те приличат малко на момчета, на които е отнет пясъчника в детството. Сега те превръщат телевизионните студиа в пясъчник. Казват колко си пълнят кофичката. Тази култура на общуване можеше да бъде малко по-добра. Видях реплики, които задават различен тон на говорене и в обществото. Хората се залъгват, че това не се чува, но то звучи като фон в автобусите и т.н. Фейсбук не е единствената сцена".

Доц. Попова смята, че не може да затваряме медиите за партии, които не са парламентарно представени. Тя обаче се пита кой ни защитава нас, като граждани, от всички извращения на говоренето.

Тодор Тодоров: Поляризацията е неизбежна в контекста на тази медийност и това говорене

"Има някаква отговорност, която политическите кандидати би трябвало да носят, а те не го правят. Журналистът е поставен по средата. Той трябва да укротява хора, които са решили, че това е единствената сцена, но която ще се изявят. Тази интонация на дразненето и на измислиците остава за нас - като боклук, който поглъщаме. Не бива да се лъжем, че всичко това е съзнателно правено. Лесно е да се биеш с образ като този на джендърите, когато държиш хората в нещо като комуникационно село. Те живеят с призраците, които им показват".

Тя обясни, че е чула само едно послание по време на предизборната кампания-че всички ще седнат и ще мислят за конституционна промяна.

"Трябва обаче  да оцелее всичко, което е в дневния ред на новините-хората, които страдат от катастрофи, наркотици и административен терор".

Доц. Попова смята, че е необходима реформа на Изборния закон, за да не се превръщат предаванията за политика в предизборни студия по време на кампания.

Тя смята, че трябва да се спазва правото хората да се информират, но оценява състоянието, в което се намират българските телевизии като "полярно".

„Обществените медии пък са охулвани от всички“.

Големият проблем е, че единственото нещо, което СЕМ може да изисква от директорите, е да спазват изпълнението на програмата си, обясни още доц. Попова.

Жана Попова мисли, че в момента властта се опитва да контролира различни лостове.

“Опитва се да контролира учебниците по история и националното ни съзнание. Медиите се оказват част от тази конструкция, защото са свързани с начина, по който мислим. Но това не е редно“. 

Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Жана Попова може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Красимир Калинов

Проф. Красимир Калинов: Няма как да бъдат различени фалшифицираните бюлетини, за да не ги броим

Една фалшифицирана бюлетина, пъхната в купчинката с другите, няма как да бъде различена и затова да не я броим. Това каза пред БНР  проф. Красимир Калинов - един от експертите, които ще извършат повторното преброяване по решение на Конституционния съд, статистик, изборен експерт и бивш член на ЦИК. Юристи, математици и IT специалисти, много от..

публикувано на 01.12.24 в 10:47

Събитията от седмицата - избор на председател на НС, чума по овцете, Шенген

Пълен блокаж, колкото повече дърпаш конците, толкова повече възела се затяга. И трите поредни опита - 6-и, 7-и и 8-и - да се избере председателят на 51-ото НС не успяха. Бурни емоции, обвинения в зависимости, разединение, наказани за неподчинение на партийната повеля, но и начало на избора на нов главен прокурор белязаха отминаващата седмица, в която..

публикувано на 01.12.24 в 10:33

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Андрей Ковачев

Андрей Ковачев: С дипломатически ходове РСМ не може да промени преговорната рамка за ЕС

"Надявам се Народното събрание да намери време, за да допълни Закона за българското гражданство - да има церемония по връчването и публичен регистър на всички, които са получили българско гражданство, както и да има възможност за отнемането му , когато има ясни сигнали за говор на омраза срещу България".  Това каза пред БНР евродепутатът от..

публикувано на 01.12.24 в 10:13

Започват проверки за опасни играчки и коледни светлини

Държавната агенция за метрологичен и технически надзор ще проверява през декември търговците на играчки, коледни светлини и фойерверки за неизправни и опасни стоки. Кампанията ще продължи до края на годината, разкрита е и специална телефонна линия за сигнали от потребителите. Държавните инспектори ще извършват масови внезапни проверки в магазините за..

публикувано на 01.12.24 в 09:52

Министерството на транспорта подкрепя проекта летище "София" да носи името на Васил Левски

Министерството на транспорта и съобщенията подкрепи проекта летище "София" да носи името на най-светлата историческа личност за България Васил Левски, предложен от Българската академия на науките. Служебният министър на транспорта Красимира Стоянова не се ангажира със срок кога може да стане това, тъй като първо трябва да бъде издаден указ от държавния..

публикувано на 01.12.24 в 09:19
Заместник-кметът на София по направление ''Зелена система, екология и земеползване

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила

Нискоемисионната зона за автомобили в София влиза в сила от днес с разширен обхват, който налага ограничаване на движението на моторни превозни средства от първа и от втора екогрупа. Забраната за влизане в центъра на столицата цели да се подобри чистотата на въздуха и ще важи до 28 февруари 2025 г. Приета е с решение на Столичния общински съвет в края на..

публикувано на 01.12.24 в 09:08