Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Жана Попова: Най-големият проблем в медиите е автоцензурата

Доц. Жана Попова
Снимка: Ани Петрова
Най-големият проблем в медиите е автоцензурата. Това заяви пред БНР доц. Жана Попова, преподавател по телевизионна журналистика във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски".
Тя отчете, че по време на предизборната кампания нямаше дебати, а особена форма на говорене, при която хората не се чуват. 

"Те приличат малко на момчета, на които е отнет пясъчника в детството. Сега те превръщат телевизионните студиа в пясъчник. Казват колко си пълнят кофичката. Тази култура на общуване можеше да бъде малко по-добра. Видях реплики, които задават различен тон на говорене и в обществото. Хората се залъгват, че това не се чува, но то звучи като фон в автобусите и т.н. Фейсбук не е единствената сцена".

Доц. Попова смята, че не може да затваряме медиите за партии, които не са парламентарно представени. Тя обаче се пита кой ни защитава нас, като граждани, от всички извращения на говоренето.

Тодор Тодоров: Поляризацията е неизбежна в контекста на тази медийност и това говорене

"Има някаква отговорност, която политическите кандидати би трябвало да носят, а те не го правят. Журналистът е поставен по средата. Той трябва да укротява хора, които са решили, че това е единствената сцена, но която ще се изявят. Тази интонация на дразненето и на измислиците остава за нас - като боклук, който поглъщаме. Не бива да се лъжем, че всичко това е съзнателно правено. Лесно е да се биеш с образ като този на джендърите, когато държиш хората в нещо като комуникационно село. Те живеят с призраците, които им показват".

Тя обясни, че е чула само едно послание по време на предизборната кампания-че всички ще седнат и ще мислят за конституционна промяна.

"Трябва обаче  да оцелее всичко, което е в дневния ред на новините-хората, които страдат от катастрофи, наркотици и административен терор".

Доц. Попова смята, че е необходима реформа на Изборния закон, за да не се превръщат предаванията за политика в предизборни студия по време на кампания.

Тя смята, че трябва да се спазва правото хората да се информират, но оценява състоянието, в което се намират българските телевизии като "полярно".

„Обществените медии пък са охулвани от всички“.

Големият проблем е, че единственото нещо, което СЕМ може да изисква от директорите, е да спазват изпълнението на програмата си, обясни още доц. Попова.

Жана Попова мисли, че в момента властта се опитва да контролира различни лостове.

“Опитва се да контролира учебниците по история и националното ни съзнание. Медиите се оказват част от тази конструкция, защото са свързани с начина, по който мислим. Но това не е редно“. 

Цялото интервю на Силвия Великова с доц. Жана Попова може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правната комисия подкрепи на първо четене 11 законопроекта

Общо 11 законопроекта подкрепи правната комисия в Народното събрание в рамките на по-малко от три часа. Гласуването беше почти единодушно, с изключение на предложенията на "Възраждане". На комисия: ГЕРБ подкрепи и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт Два от трите законопроекта за промяна в Закона за съдебната власт - на ПП-ДБ..

публикувано на 07.01.25 в 18:38

Превишена стойност на фини прахови частици във въздуха над София

Столична община препоръчва столичните училища и детски заведения да намалят физическата активност на открито поради превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха над София.  Умерени превишения са измерени в кварталите “Дружба”, “Надежда” и “Хиподрума".  Препоръката е чувствителните групи от населението и децата да намалят физическата..

публикувано на 07.01.25 в 17:53
Красен Станчев

Красен Станчев: Икономиката сега е добре, но през 2026-а ще има много проблеми

Отложени са капиталови разходи и така се връзва бюджетът при изискванията за стабилност. Това каза пред БНР доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика (ИПИ), като обясни: "Но когато не извършите определени инвестиции от държавния бюджет в реалния сектор, намалявате възможността за икономически растеж в бъдеще. Ако нещо не е..

публикувано на 07.01.25 в 17:43

Над 7000 жители на община Сливен празнуват имен ден

Над 7 хиляди са имениците днес в община Сливен, съобщават от общината. Близо 600 са в община Котел. Православната църква днес почита паметта на Йоан Кръстител – светецът, който кръщава Христос в река Йордан, а народния обичай денят е известен като Ивановден. Общо 7 032 души носещи името Иван, Иванка и производните им празнуват днес в..

публикувано на 07.01.25 в 17:38
Спасители издирват оцелели след земетресението в град Чангсуо в югозападния китайски Тибетски автономен регион, 7 януари 2025 г.

Жертвите на земетресението в Хималаите достигнаха 126

Увеличава се броят на жертвите на силното земетресение с магнитуд 7,1 по Рихтер, което разлюля китайския автономен район Тибет. Според последните данни са загинали 126 души, а ранените са над 180 , предадоха Асошиейтед прес и Синхуа. Нанесени са щети на повече от 1000 сгради. Предполага се, че много хора все още са затрупани под разрушените..

публикувано на 07.01.25 в 17:29
Самолетът с Доналд Тръмп-младши каца в Нуук, Гренландия, 7 януари 2025 г. (Ritzau Scanpix чрез AP)

Доналд Тръмп-младши пристигна в Нуук - столицата на Гренландия

Доналд Тръмп-младши днес пристигна в столицата на Гренландия – Нуук, с което подсили спекулациите около потенциалното преминаване на богатия на суровини арктически остров под американски контрол, малко след като баща му отново изрази интерес към територията, предаде Ройтерс.  Доналд Тръмп-младши кацна на острова с частен самолет в 12:50 ч. по Гринуич,..

публикувано на 07.01.25 в 17:19

Иван Демерджиев: Същественото е дали главният прокурор ще върне у хората чувството за справедливост

Не е важно дали ще имаме кабинет, а да са изяснени политиките и посоките, по които ще се движи държавата и да се следват неотлъчно. Това трябва да е дебатът, заяви бившият министър на МВР Иван Демерджиев в интервю пред БНР. "Не мисля, че са се изпарили надеждите за редовен кабинет. Важното е какво ще прави този кабинет. Сигурен съм, че..

публикувано на 07.01.25 в 17:13