"Обичам да снимам, защото това е най-добрият начин за записване на история. Фотоапаратът прави "рисунки", които след това се запазват и се любуват хората на тях", казва Севдалин Тлаченски.
Приятелите му го наричат Севди. Той е на 18 години, с аутизъм и 80 процента инвалидност според ТЕЛК. Решава да покаже на света, че останалите 20 процента са шанс. Започва да снима още докато учи в националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика в София. Обича старите високи жилищни блокове и паметниците. И не само.
"Всичко, което може да грабне окото. Да може да бъде ползотворно за цялата култура."
Фотографиите на Севдалин и неговия ментор, журналиста Александър Николов, в съчетание със стихове на петима български поети от различни поколения можете да видите в Столичната библиотека до 12 април. Сред творците, вдъхновени от снимките, е Кристин Димитрова. Тя се е спряла на фотография на стая с глинени съдове, изработени от деца с аутизъм.
"И си казах – всъщност, това е страшно библейска стая. Господ е създал Адам от кал, от глина, от пръст. Оттам нататък ние, хората, бидейки по някакъв начин изваяни от тази земна пръст, в тези гърнета видях, че ние сме там."
Вдъхновена за бъдещето на Севдалин е и неговата учителка по телевизионна техника.
"Той не е за обща работа, не е за слагане и махане на брошки в някоя медия. Той е творец."
Да намерят работа на младия човек с аутизъм, се заемат от Бюрото по труда в Район Възраждане. Търсят къде да натрупа опит с фотографията и се сблъскват с пречките, които създава документът от ТЕЛК.
"Хубаво би било колегите от лекарските комисии да посочат какво могат да работят тези деца и ако тези младежи дойдат при нас, да намерим най-доброто място, на което може да се реализира, този млад човек да се представи с точните си умения", коментира Лили Тошева, която работи в бюрото по труда.
Да възпитат хора, които могат да бъдат максимално самостоятелни и щастливи – към това се стремят родителите на деца с аутизъм, разказа Милена Кънчева, която има 30-годишен син от този спектър и е председател на фондация "Помощ на лица с проблеми в развитието".
"Много родители на такива деца с аутизъм и съответно аутистите, когато успеят да се разберат един друг правилно, това носи щастие и е голямо постижение."
Снимки: Елена БейковаАко на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..