"Обичам да снимам, защото това е най-добрият начин за записване на история. Фотоапаратът прави "рисунки", които след това се запазват и се любуват хората на тях", казва Севдалин Тлаченски.
Приятелите му го наричат Севди. Той е на 18 години, с аутизъм и 80 процента инвалидност според ТЕЛК. Решава да покаже на света, че останалите 20 процента са шанс. Започва да снима още докато учи в националната професионална гимназия по прецизна техника и оптика в София. Обича старите високи жилищни блокове и паметниците. И не само.
"Всичко, което може да грабне окото. Да може да бъде ползотворно за цялата култура."
Фотографиите на Севдалин и неговия ментор, журналиста Александър Николов, в съчетание със стихове на петима български поети от различни поколения можете да видите в Столичната библиотека до 12 април. Сред творците, вдъхновени от снимките, е Кристин Димитрова. Тя се е спряла на фотография на стая с глинени съдове, изработени от деца с аутизъм.
"И си казах – всъщност, това е страшно библейска стая. Господ е създал Адам от кал, от глина, от пръст. Оттам нататък ние, хората, бидейки по някакъв начин изваяни от тази земна пръст, в тези гърнета видях, че ние сме там."
Вдъхновена за бъдещето на Севдалин е и неговата учителка по телевизионна техника.
"Той не е за обща работа, не е за слагане и махане на брошки в някоя медия. Той е творец."
Да намерят работа на младия човек с аутизъм, се заемат от Бюрото по труда в Район Възраждане. Търсят къде да натрупа опит с фотографията и се сблъскват с пречките, които създава документът от ТЕЛК.
"Хубаво би било колегите от лекарските комисии да посочат какво могат да работят тези деца и ако тези младежи дойдат при нас, да намерим най-доброто място, на което може да се реализира, този млад човек да се представи с точните си умения", коментира Лили Тошева, която работи в бюрото по труда.
Да възпитат хора, които могат да бъдат максимално самостоятелни и щастливи – към това се стремят родителите на деца с аутизъм, разказа Милена Кънчева, която има 30-годишен син от този спектър и е председател на фондация "Помощ на лица с проблеми в развитието".
"Много родители на такива деца с аутизъм и съответно аутистите, когато успеят да се разберат един друг правилно, това носи щастие и е голямо постижение."
Снимки: Елена БейковаПрез 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.