Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хората трябва да размърдат лостовете, за да има нещо положително в парламента." Как изглежда от Одрин вотът в неделя?

Снимка: Мира Стефанова

На парламентарните избори в неделя сънародниците ни в район Източна Тракия в Турция ще могат да гласуват в 29 секции. Машините за вота и изборните книжа вече са в Генералното ни консулство в Одрин. Предстои транспортирането им до секциите. Вчера пристигнаха и командированите от държавата 29 служители. Как протича организацията за вота и как сънародниците ни в южната ни съседка се подготвят за изборите на 2 април? Репортаж от Одрин на Мира Стефанова.  

"Ние сме с двойно гражданство, ние милеем и за двете държави", споделя Джеват Гюнеш, ръководител на Дружеството за култура и солидарност на тракийските и балканските турци. Роден е в България, но от години живее в Одрин. Запознат е с живота и от двете страни на границата и е наясно, че често разделителните линии и границите са само в главите на политиците, не на обикновените хора. Доказателство за това е помощта след разрушителните земетресения в Турция през февруари и първата подадена по съседки ръка.  

"Когато имахме нужда от помощ, на нас ни съдействаха най-близките ни съседи. българите бяха сред най-близките, които пристигнаха на турска земя."

Тази година турците с български паспорти имат шанс да участват в промяната на бъдещето на две държави – като гласуват за 49-ти български Парламент на 2-ри април, а на 14 май дадат вота си на парламентарните и президентските избори в Турция, казва Джеват Гюнеш.

През последните две години на четирите парламентарни вота в южната ни съседка гласуваха между 60 хиляди и 88 хиляди наши сънародници. Джеват Гюнеш очаква повече турци с български паспорти да отидат до урните тази неделя.

"Целта ни е да гласуват повече хора, за да има стабилно правителство в България."

29 са изборните секции, за които отговаря Генералното ни консулство в Одрин. Те са в района на Източна Тракия, която включва областите Текирдаг, Къркларели и Одрин. Изборните книжа и машините за вота вече са доставени в Генералното ни консулство. Вчера пристигнаха и командированите от държавата 29 служители - по един представител във всяка секция. Те преминаха кратко организационно и техническо обучение. Генералният ни консул в Одрин Борислав Димитров не очаква проблеми на изборите тази неделя. На последния парламентарен вот преди шест месеца гласувалите в района на Източна Тракия са близо 6 хиляди души.

"Гласуват. Не знам дали са изморени, но в Турция си има политическа култура и хората гласуват. Не очакваме проблеми. Ние имаме за секциите, в които са предвидени, машини. Бюлетини имаме достатъчно. Поискали сме охрана, пожарни, медицински екипи, осигуряване на електрозахранване, интернет връзка. В методическите указания е разписано как се обработват резултатите. Това вече зависи и от членовете на самите секционни избирателни комисии - доколко са се запознали и доколко са подготвени. Техника, бюлетини - това ще бъде раздадено, със съответни заповеди и протоколи, на командированите служители, ще бъде транспортирано с охрана до съответните избирателни комисии. В предизборния ден те ще ги предадат на комисиите, ще се подготви помещението. Не мога да кажа, че имахме някакви съществени затруднения в организирането."

Очакват ли се струпвания от гласуващи и опашки пред секциите?

"Лично аз не очаквам. Зависи от самата секция. Тези заявления, които са подадени, не са меродавни. Може да отидат и повече хора, може да отидат и по-малко", коментира Димитров.

Юсуф Абди

Изборът на родения в Кърджали Юсуф Абди, който от години живее в Турция, е  тази неделя да гласува в България – в хасковското село Козлец.

"Ще гласуваме. В неделя сме в България." 

Той очаква след тези избори да се състави правителство.

"Този път може да направят."

С такава надежда и по икономически причини преди години дошъл в Одрин и останал.

"Тук дойдохме да работим и тук останахме."  

А промяната е свързана и с това да гласуваш на избори, казва Джеват Гюнеш.

"Хората са тези, които трябва да размърдат лостовете, за да има нещо положително в парламента."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00