Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфоничният оркестър на БНР кани на концерт, посветен на Рахманинов

Марк Кадин
Снимка: Ани Петрова

Тази вечер Симфоничният оркестър на Българското национално радио и неговият главен диригент Марк Кадин канят на концерт в зала "България" от 19 часа

С него музикантите ще се включат в честването на 150-ата годишнина от рождението на големия руски композитор Сергей Рахманинов, отбелязвана по цял свят, в навечерието на рождената му дата – 1 април.

Солист ще бъде 36-годишният пианист Андрей Гугнин, възпитаник на Московската консерватория, който гради международна кариера. Свирил е в престижни зали като "Музикферайн" във Виена и Карнеги хол в Ню Йорк, гостувал е на реномирани фестивали, сред които тези във Вербие /Швейцария/ и Рур /в Германия/. 

Концертът на Радиосимфониците е избран от европейски експерти за престижната селекция Premium Concerts, която включва транслиране на ексклузивни събития от водещи световни оркестри. 

В интервю за предаването "Преди всички" маестро Марк Кадин посочи, че тази седмица е много специална. Концертът тази вечер изцяло е посветен на Рахманинов


"Избрах емблематични творби за този концерт - най-първата и най-последната симфонични творби на Рахманинов. Ще започнем концерта с Фантазия за оркестър "Скала", която е написана, когато той е на 20 години. Много рядко се свири. Тя е доста сериозна и интересна. /.../ Ще чуем и "Симфонични танци" - това е неговият апотеоз, последната симфонична творба. Шедьовър".

Маестро Кадин смята, че при оркестровата музика руските музиканти изпълняват най-добре руската музика. "Не понасям руски оркестър да свири Бетовен - звучи като на китайски", каза той. 

Никога не съм имал проблем с това, че колегите нещо не разбират, отбеляза още Марк Кадин и добави:

"Не е тайна, че в последните 50-70 години много български музиканти, инструменталисти, са свързани с руската школа. В Москва, в Петербург бяха много студенти. Идват и преподаватели, които сега преподават в България, те са учили в Русия. Има връзка. Ние като славянски народи имаме много общи качества. В Русия и в България няма супер прецизност, като в Германия, Швеция. Ние нямаме такава, но шведите, норвежците, за разлика от нас, нямат такова усещане, някакъв дъх, нещо вътрешно".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27