Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симфоничният оркестър на БНР кани на концерт, посветен на Рахманинов

Марк Кадин
Снимка: Ани Петрова

Тази вечер Симфоничният оркестър на Българското национално радио и неговият главен диригент Марк Кадин канят на концерт в зала "България" от 19 часа

С него музикантите ще се включат в честването на 150-ата годишнина от рождението на големия руски композитор Сергей Рахманинов, отбелязвана по цял свят, в навечерието на рождената му дата – 1 април.

Солист ще бъде 36-годишният пианист Андрей Гугнин, възпитаник на Московската консерватория, който гради международна кариера. Свирил е в престижни зали като "Музикферайн" във Виена и Карнеги хол в Ню Йорк, гостувал е на реномирани фестивали, сред които тези във Вербие /Швейцария/ и Рур /в Германия/. 

Концертът на Радиосимфониците е избран от европейски експерти за престижната селекция Premium Concerts, която включва транслиране на ексклузивни събития от водещи световни оркестри. 

В интервю за предаването "Преди всички" маестро Марк Кадин посочи, че тази седмица е много специална. Концертът тази вечер изцяло е посветен на Рахманинов


"Избрах емблематични творби за този концерт - най-първата и най-последната симфонични творби на Рахманинов. Ще започнем концерта с Фантазия за оркестър "Скала", която е написана, когато той е на 20 години. Много рядко се свири. Тя е доста сериозна и интересна. /.../ Ще чуем и "Симфонични танци" - това е неговият апотеоз, последната симфонична творба. Шедьовър".

Маестро Кадин смята, че при оркестровата музика руските музиканти изпълняват най-добре руската музика. "Не понасям руски оркестър да свири Бетовен - звучи като на китайски", каза той. 

Никога не съм имал проблем с това, че колегите нещо не разбират, отбеляза още Марк Кадин и добави:

"Не е тайна, че в последните 50-70 години много български музиканти, инструменталисти, са свързани с руската школа. В Москва, в Петербург бяха много студенти. Идват и преподаватели, които сега преподават в България, те са учили в Русия. Има връзка. Ние като славянски народи имаме много общи качества. В Русия и в България няма супер прецизност, като в Германия, Швеция. Ние нямаме такава, но шведите, норвежците, за разлика от нас, нямат такова усещане, някакъв дъх, нещо вътрешно".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джафар Панахи

Триумф за иранската продукция "Обикновен инцидент" в Кан

Филмът "Обикновен инцидент" на иранския режисьор Джафар Панахи триумфира на 78-ото издание на кинофестивала в Кан, като спечели наградата "Златна палма", предаде АФП. Режисьорът успя да дойде в Кан за първи път от 15 години и лично получи отличието от председателя на журито - френската актриса Жулиет Бинош, и от Кейт Бланшет. В конкурсната..

публикувано на 25.05.25 в 08:58
Режисьорката на

Постановката "Без кръв" грабна три статуетки "Аскеер"

Актьорът Марин Янев и режисьорът Ивайло Христов получиха двете големи награди "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Три награди спечели драматизацията на Александър Секулов по едноименния роман на Алесандро Барико "Без кръв". За 34 пореден път на тържествена церемония в Театър Българска Армия бяха раздадени театралните..

публикувано на 25.05.25 в 08:23

Млади автори представят творбите си в общинската галерия в Пордим

В навечерието на 24 май, в общинската галерия в град Пордим откриха изложба на двама млади творци - Биляна Емилова и Радослав Недялков. Пордим се намира на 20-ина километра от Плевен и е известен като града с първата телефонна връзка, проведена у нас през 1877 година. Днес в него живеят хора, чиято потребност от изкуство води до..

публикувано на 25.05.25 в 07:45

Медитативен концерт в София и Пловдив

България е част от турнето на Paree’s Group - акапелен ансамбъл от Ню Йор. Paree’s Group е международна формация, обединяваща певици от 9 държави, които изпълняват музиката на Шри Чинмой в пленителни, динамични медитативни композиции. Групата с членове от САЩ, Германия, Швейцария, Великобритания, Чехия, Словакия, Сърбия, Северна..

публикувано на 25.05.25 в 05:10

В ДКТ "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на "Олеанна"

В Драматично куклен театър "Иван Радоев" в Плевен се състоя премиерата на пиесата "Олеанна" от Дейвид Мамет. Режисьор е Надя Панчева, в ролите - Делян Илиев и Теона Димова. "Олеанна" на Дейвид Мамет е пиеса в жанра психологически трилър, която поставя фокус върху властовите отношения, езика като инструмент за контрол и опасността от..

публикувано на 24.05.25 в 05:05
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50