Гласуването на предсрочния парламентарен вот в метрорайона на американската столица премина спокойно, като конкретно в секцията в посолството бяха подадени по неофициални наблюдения около 440 бюлетини, което e по-малко от на миналите избори, когато е имало около 520 гласа. В същото време на около 30 минути от американската столица бе отворена и друга секция, все още от там не са оповестени всички официални данни, но нагласите са като цяло за по-слаба активност.
Това може би е индикатор за по-слаба активност и на други места, защото по принцип секцията във Вашингтон е една от тези с най-активните избиратели. Очакванията са за по-малко избиратели, че въпреки че на няколко пъти по обед и в следобед се образуваха опашки и имаше хора, които казаха, че са чакали между 40 минути до час, за да гласуват.
Евелина Хопсън, която каза, че е чакала около 45 минути, поясни:
"Според мен просто е сравнително бавно вътре се движеха нещата. Разделиха ни на две опашки вътре - за хората, за хартиена бюлетина и за тези, които искат да гласуват с машина. Аз лично казах, което е по-бързо, там да мина".
В секцията имаше една машина и за някои това е довело до забавянето.
Сред темите, които избирателите набелязаха като важни бяха корупцията, икономиката и външната политика:
"Евроатлантическите ценности на България и ориентация. Не може и най-бедната държава в Европейския съюз да няма един осъден политик. Това е абсурд, абсурд! Искам да видя осъден политик в България, осъдени политици в затвора. Искам да видя, че другите политици си вършат съвестно работа, защото има някаква отговорност и наказуемост. За това гласувах аз. Искам България да спре да стои на два стола. Не може България да стои и на изток, и на Запад да очакват добри инвестиции", заяви един избирател, който пожела да остане анонимен.
Нина Огнянова заяви, че е гласувала по същия начин, както и миналия път:
"Ще видим какво ще се получи този път. Да се надяваме, че ще имаме парламент, който да се задържи. Искаме нещо по-различно. Искаме борба с корупцията. Искаме по нов начин се следват политиките в България, да се променят някои неща. Този вот, който да задвижи една промяна, която да идва от младите хора. За това гласувах аз."
Огнянова отговори така на въпроса за регистрираното покачване в Съединените щати на броя на тези гласували с "не подкрепям никого" на вота през октомври:
"Според мен това е много глупаво да се постави такъв вот, защото като не гласуваш за никого, ти фактически и казваш: "Не ме интересува какво се случва в тая страна."
Иван настоя за промяна, която да включва борба с корупцията и също:
"Едно нещо бих каза ако някой ме слуша по това предаване. Живеех в Швейцария и се прибрах в България с кола. Карах из цяла Европа, даже и през Сърбия минах, къде имаха война хората. Много хубави пътища и магистрали направени. От границата като влезнах в България ми беше ужас. Ще си потроша колата. Как може такова нещо?"
Темата за Украйна също бе в съзнанието на някои гласоподаватели като Ивайло Гачев, който каза, че е гласувал различно от миналия вот:
"Войната в Украйна промени решението ми за за кого да гласувам. Смятам, че много от партиите водят пагубна политика за нашата държава. И днес пуснах гласа си за партия, която поне на думи не изглежда, че се стреми да ни вкара в конфликта, който се случва в тази част от света."
Сред дошлите да гласуват в посолството бе и Моника Евстатиева от Американското обществено радио, която живее в Съединените Щати от 17 години и гласува всеки път:
"Аз съм журналист и вярвам в демокрацията. Разбира се, че ще гласувам всеки път. Сега последните 2 години това ми е 5ти път и разбира се е много по-сложно. Днес имахме само една машина, имаше много по-дълга опашка. Но трябва да изразяваш демократичния си глас."
Евстатиева коментира и увеличения брой на миналите избори на гласувалите „не подкрепям никого:“
"Хората според мен са загубили малко надеждата, че нещо може да се случи, защото в продължение на 2 години коалиционно правителство се опитва да бъде сформирано и не може да се случи това. И ние виждаме през последните две години някои тенденции, които са много притеснителни. Една от които е, че България е заплашва малко да се изолира от Запада с различни мнения, изразявани, които не са много сходни с тези на Европейския съюз и на Щатите. И от друга страна хората също така малко са загубили вяра, че има въобще възможност политиците в България да направят достатъчно компромиси, за да можем всъщност да продължим напред."
Все още няма официални резултати от САЩ. На миналите избори в Щатите през октомври водещи бяха "Продължаваме промяната", последвани от Възраждане и "Демократична България" - обединение. Гласували тогава бяха около 10 300, което е сравнителна добра за САЩ активност.
Рекорден интерес бе отбелязан през ноември 2021 от близо 11 200. По принцип е необичайно гласовете в Америка да минат 10 хиляди, но дори рекордните над 11 хиляди фона на общата картина не е много като се има предвид, че по неофициални данни българите в Америка са около 350 хиляди.
Редица летища в Германия бяха засегнати от проблем в информационните системи на федералната полиция, използвани за граничен контрол и проверка на пристигащи пътници, предаде Ройтерс. Това доведе до смущения в работата и по-дълги опашки от пътници, пристигащи от страни извън Шенгенското пространство. "В момента в цялата страна има информационно..
Повече от 1 700 пациенти са преминали през спешните кабинети на столичната болница "Царица Йоанна - ИСУЛ" през празничните дни. Най-много - 900 са пациентите, посетили спешния кабинет "Уши, нос, гърло". Около 300 са били пациентите в спешния очен кабинет. В първите часове от Новата година в болницата е бил приет 40-годишен мъж, на когото в ръцете е..
Президентът на САЩ Джо Байдън ще пътува до Ню Орлиънс на 6 януари, понеделник, за да сподели скръбта на семействата, опечалени от нападението с кола срещу тълпа от празнуващи в новогодишната вечер, при което загинаха най-малко 14 души, съобщи днес Белият дом, цитиран от "Франс прес". 15 души са вече жертвите на атаката в Ню Орлиънс..
Комисията за защита на потребителите (КЗП), която се самосезира по повод смъртта на 14-годишното момче, което загуби живота си след падане от седмия етаж на висок блок в Плевен в понеделник след употребата на вейп, съдържащо хексахидроканабинол, извърши проверки на търговски обекти в страната и на онлайн търговците. След смъртта на дете:..
Външните министри на Франция и Германия посетиха Сирия и разговаряха с новите управляващи в Дамаск. Аналена Бербок и Жан-Ноел Баро са първите европейски дипломати, които посещават страната след сваляне режима на Башар Асад. Международният редактор Лилия Димитрова с подробностите. Баро и Бербок, които осъществяват визитата си под егидата на..
Затворникът, взел петима заложници във френски затвор в град Арл, се предаде след няколко часа преговори, съобщава АФП. Осъденият изнасилвач, въоръжен с ръчно изработен нож, държеше четирима медици и един надзирател в лазарета на затвора. Във Франция затворник с хладно оръжие взе петима заложници "Току-що беше арестуван заложникът в Арл. Никой..
1500 жилищни блока в Приднестровската сепаратистка република в Молдова останаха без парно и топла вода. Това написа в социалната платформа Telegram ръководителят на непризнатата република Вадим Красноселски. Спрените газови доставки от Русия през Украйна засягат най-тежко сепаратисткия регион Приднестровие в Молдова Вадим Красноселски изрази..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..