Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Йотов: Бай Ганьо си е жив и вечно ще бъде жив. И на най-ниско, и на най-високо ниво

паметникът на Алеко Константинов в центъра на София
Снимка: БГНЕС

"Виждаме в образа на бай Ганьо онзи българин, който в следосвобожденска България тръгва да покорява ако не света, поне Европа. Бай Ганьо си е жив и вечно ще бъде жив. И на най-ниско ниво, и на най-високо ниво все още си остава жив. След няколко дни дверите на Народното събрание ще бъдат отворени отново. Там ще има много негови събратя, които много добре умеят да изваждат и да събират, но никога не искат истински да бъдат като един отбор, да бъдат единни".

Това каза пред БНР Александър Йотов, автор на книгата "Из записките на буля Ганьовица". 

45 години Йотов е бил учител по български език и литература. От десетилетия се занимава с хумор, пише фейлетони.

"Винаги съм свързвал училището и нашето ежедневие с този прекрасен и незабравим български образ, създаден от Щастливеца".

Малко преди да се пенсионира, му хрумнало, че толкова много е изписано за бай Ганьо, а никъде не се говори за неговото семейство.

"Оттам тръгна всичко. Да използвам мистификацията като художествен похват. С една дума, смених гледната точка".

"Исках да представя образа на бай Ганьо от името на неговата съпруга. В същото време да не избягам от създаденото от Алеко", сподели авторът за образа на буля Ганьовица.

Първите няколко глави били отпечатани във вестник. Според романиста Николай Табаков това било "златна жила". Така, окрилен от думите му, Йотов продължил, а Табаков станал редактор на книгата.

"Исках да го представя и в малко по-човешки план – самата буля Ганьовица как го представя. Между тях има някаква хармония, някакво единство".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30