Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една от най-красивите читалищни сгради в страната се нуждае от спешен ремонт

Представителната сграда в центъра на Габрово е паметник на културата

Снимка: Велина Махлебашиева

Най-старото читалище в Габрово "Априлов – Палаузов", което е на повече от 160 години и е едно от първите в страната, разполага с двуетажна сграда в центъра на града, в която се помещава и основната сцена на Драматичния театър. Видимо за очите на минувачите е, че елементи от фасадата се рушат и когато това стана застрашително за хората, на страничните подходи бяха опънати синджири, за да ограничат преминаването на пешеходци.

Случващото се гневи габровци, които обсъждат належащата нужда от ремонт.

Представителната сграда в центъра на Габрово е паметник на културата, но нейната история е ценна и с това, че тя напомня на днешните габровци, че предците ни са пестили, за да създават. Така е построено и читалищно – театралното здание – с даренията на родолюбиви българи. В началото на 20-те години на 20 век сградата е почти готова, заедно с театралния салон и отчасти сцената, припомни секретарят на читалище "Априлов – Палаузов" Елена Назърова.

Дядо Миню Попа е познат най-вече като действителен герой от габровските шеги. Търговецът, родом от село Боженци, за когото се носи легенда, че чорбата му била толкова постна, че и муха не кацала  на нея, е най-крупният дарител. Паметна плоча на сградната фасада напомня това, а под лика на дядо Миню пише: “Дарителството е разликата между пестеливост и скъперничество“.


Онова, което са ни завещали предците ни като думи и дух, и материални блага днес е в нашите ръце. Сградата е основно ремонтирана преди 60 години. Тогава се престрояват гардеробните, правят се и някои реконструкции, но оттогава досега не е обновявана, посочи секретарят на читалището.

Належащата нужда от ремонт на сградата е проблем, с който е ангажирана както Габровската община, така и държавата, в лицето на Областната администрация.

Намеренията за ремонт са съгласувани с Националния институт за недвижимо културно наследство. Тепърва ще се търсят механизми за финансиране – най-напред за изработване на проект за консервация и реставрация, а след това и за изпълнението му.

Репортаж на Велина Махлебашиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавни болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева, преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в доболничната..

публикувано на 20.01.25 в 12:00

Извънредни автобуси извозвали от Витоша вчера. Днес в София - Зелен билет

" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до Витоша       Това съобщи пред БНР Владимир Лазаров, ръководител към център "Маркетинг" на Центъра за..

публикувано на 20.01.25 в 11:44
Боян Боев

Боян Боев: Пиша приказки, когато искам да се пренеса в друг по-добър свят!

След като плени читателското внимание с романите си " Сайбиевата невеста", "Последна молитва" и "Двайсет гроша", младият български писател Боян Боев реши да ни представи сборник с приказки.  "Доброто сърце" е една изключително красива книга не само по корица, но и по послания, закодирани в истории за далечни кралства, благородни мъже и жени..

публикувано на 20.01.25 в 11:38
Йордан Рангелов

Йордан Рангелов: Като чуят темата "Витоша", бягат като дявол от тамян

И във вчерашния неделен ден автобусите на градския транспорт в София едва успяха да извозят качилите се на Витоша обратно. Наложи се да се включат допълнителни автобуси, създаде се напрежение заради струпване на туристи и към часа на последния по разписание автобус. Това е закърпване на положението . Колкото и автобуси да се пуснат, те са..

публикувано на 20.01.25 в 10:56
Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества.

Кремен Георгиев: Януари сметките за парно ще са с 18% по-високи от декември

За януари сметките за парно и топла вода ще се по-високи. Теоретично с около 24%, реално с около 18%, каза Кремен Георгиев, бивш изпълнителен директор на Топлофикация София и председател на Асоциацията на топлофикационните дружества, в интервю пред БНР. В предаването "Хоризонт до обед" той обясни, че към момента, остават още десетина дни..

публикувано на 20.01.25 в 10:48
Доналд Тръмп и папа Франциск

Папа Франциск определи като "позорни" плановете на Тръмп за масово депортиране на мигранти

Планът на следващия американски президент Доналд Тръмп за масово депортиране на мигранти без документи ще бъде "бедствие", предупреди папа Франциск. Той ги определи като "позорни, ако са истина". В интервю за италианска телевизия папата посочи, че така ще пострадат бедни и нещастни хора, които нямат нищо. Доналд Тръмп, който днес ще встъпи..

публикувано на 20.01.25 в 10:43
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Между 290 хиляди и 650 хиляди души в света годишно умират от усложненията на грипа

Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване. "Много неща се промениха след Covid 19, и може би както той преобърна нашия живот, така може би и в света на микроорганизмите са настъпили промени и трусове , във всеки случай доста вируси излязоха..

публикувано на 20.01.25 в 10:36