На ден повече от 600 души имат нужда от кръв в България, недостиг има ежедневно. Това заяви пред БНР Стефка Попова - председател на Българската организация за доброволно кръводаряване.
"В България винаги сме имали дефицит на кръводарители. И преди пандемията, и сега може би в още по-голяма степен има недостиг на кръводарители. Хората масово отиват до кръвните центрове, единствено и само ако техен близък има нужда, или пък са част от т.нар. кръвна мафия", посочи тя в интервю за предаването "Преди всички".
По думите й целта е хората да разберат защо е важно да не насърчават търговията с кръв:
"Това е опасно. Тези хора крият противопоказанията си. Трябва да се научим, когато сме в спокойно състояние, когато не ни притискат обстоятелствата, просто да отидем до кръвния център и да спасим нечий живот".
Хората се отзовават на призивите за даряване на кръв, каза Попова, но добави:
"Лошото е, че системата, която държавата е изградила и налага, по един абсолютно нерегламентиран начин, прехвърляйки отговорността на кръводарителите и на близките на нуждаещите се, принуждава хората да седят и да чакат, един вид само ако техен близък има нужда, само тогава да отидат до кръвния център. Идеята е те да са спокойни, ако един ден техен близък има нужда, да не бъдат принуждавани да търсят кръводарители. Това е нерегламентирана практика и е нещо, което трябва да бъде изкоренено от нашата здравна система".
Тя е категорична, че държавата трябва да стимулира доброволното и сигурно кръводаряване. Според нея това може да стане с условията в кръвните центрове и с яснотата за кръводарителите.
"В момента всеки кръвен център има различни условия. Има неяснота за хората, която създава несигурност. Когато няма ясни условия и правила, тогава се създава несигурност. Това е големият проблем".
Многократно сме призовавали да не се връщат кръводарители и да не се изисква регионално кръводаряване, припомни Стефка Попова. Тя съобщи дори за случаи, в които кръвни центрове и болници изискват от близките на болните конкретна кръвна група. По думите й това е директно изпращане към тези, които търгуват с кръв.
Според нея българските кръвни центрове са на доста високо ниво от гледна точка на безопасност.
"Важното е добронамереността и безкористността на кръводарителите, за да е безопасна кръвта. В кръвния център не може да се изследва всичко. Разчита се на това хората, които даряват, да заявят своите противопоказания, ако имат такива".
От началото на годината сме се отзовали на над 100 призива за кръв, обяви Попова и посочи: "Даваме шанс на хората да не се чувстват в безизходица".
Тя подчерта обаче, че призивите за помощ все повече растат и в един момент няма да имат възможност да задоволяват тази нужда.
Стефка Попова посочи, че мъжете могат да даряват до 5 пъти годишно, а жените – 4 пъти годишно. Изискването е да има 60 дни между кръводаряванията. Този период е достатъчен кръвта да се възстанови. Необходимо е да пием достатъчно вода и да се храним пълноценно, обясни тя.
В неделя в цялата страна ще се проведе пролетна кампания за безвъзмездно и доброволно даряване на кръв.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..
С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..
Административният съд в Благоевград касира частично изборите за общински съветници в Сандански. Това е второто оспорване на резултатите от местния вот през 2023 година. С решението си от днес Административният съд в Благоевград касира резултатите от частичните избори за Общински съвет, провели се на 23 февруари, но само по отношение на..
В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. Три дни лекарите са се борили за живота..
Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с голямо закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14.00 часа движението в участъка..
Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..