Това мнение изрази в интервю за БНР проф. Калин Гайдаров - бивш директор на Института по психология към МВР.
"Ако има предистория, сигнали, отношение на една НПО – това, ако би действало както трябва, би трябвало да доведе до пресичане на това престъпление. Една част от нас възприемат живота на другите като нещо, което не ги засяга", коментира той във връзка с последния случай на убийство на млада жена в столицата.
"Проблемът не е само в слабостта на институциите, а и в обществения морал, във взаимоотношенията, които изграждаме. Липсва солидарност в това общество, в което живеем. Такава деградация в ежедневието и нашето отношение към света – непрекъснато се увеличава. Това е процес, който върви от десетилетия. Ние като общество установяваме поредния факт и се питаме - защо стана така. Защо това общество не се интересува от процесите, не ги изучава, не ги управлява?"
Сюжетните линии са няколко и те взаимно се натоварват и катализират, но ние като общество не се занимаваме с този въпрос. Да констатираме крайния резултат не променя нищо, заяви Калин Гайдаров.
Защитата на сигурността, здравето, живота, собствеността на гражданите не е задължение само на самите граждани. Това е задължение и на околните, и на организациите и институциите, подчерта той.
Възпитанието като стълб абсолютно отсъства от образователната система. Този въпрос в българското училище в момента не се поставя, каза още проф. Гайдаров в предаването "Преди всички".
Според експерта превенцията, предотвратяването на престъпленията по никакъв начин не стои на дневен ред. Ролята на кварталните полицаи е изключително сериозна, изтъкна той.
"Това че има сигнали, че има хора, които знаят за съществуването на едни или други неблагополучия, подготвящи се престъпления или рецидиви, биха могли да бъдат включени в тази активност през районните инспектори, да бъде създадено друго отношение на гражданите. Въпросът не е само да се звънне на телефон 112."
По темата с контрола върху притежанието на оръжия Калин Гайдаров посочи, че "ако този човек няма ясната представа за това какъв риск представлява оръжието и че то не може да се използва за каквото и да било, нищо няма да му пречи да го използва".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..