Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наистина ли се храним с риба, която съдържа пластмаса

Проблемът със замърсяването на световния океан с пластмаса става все по-сериозен и е довел до образуването на цели острови от пластмаса - някои с размери по-големи от Великобритания. Пластмасата е навсякъде в жизнената среда на морските животни, а вече и в техните организми. Публикации в различни сайтове, които се споделят от хиляди потребители на социалните мрежи, твърдят, че чрез рибите тази пластмаса попада и в хората.

Твърдение: Храним се с риба, която съдържа пластмаса

Подобни заглавия бяха публикувани в множество информационни сайтове (тук и тук) и бяха споделяни от хиляди потребители в социалните мрежи. Решихме да проверим до колко тези твърдения отговарят на истината.

Деница Петрова от "Грийнпийс - България" посочва, че Черно море е сред най-замърсените с пластмаса водни басейни в света. Това са показали резултатите от кампания на природозащитната организация, по време на която е изследвано количеството на микропластмаса в морето. Открити са стотици хиляди микрочастици на един квадратен километър. Изследването на Българското Черноморие е показало, че най-много пластмасови отпадъци има в устието на река Камчия, от където те попадат в Черно море.

"След години, под въздействието на солената вода и атмосферните условия, пластмасата в морето се разпада до микропластмаса. Рибите и другите морски обитатели често бъркат тези малки частици с храна. Поглъщат ги, а от там те попадат в хората", каза Деница Петрова.

Тази информация се потвърждава и от изследвания, извършени от учените в Института по океанология към БАН.

Доцент Виолин Райков съобщи, че вече има научни данни, които доказват наличието на микропластмаса в човешкия организъм.

"Тепърва ще се изследва как тази пластмаса влияе на човека, но със сигурност не е полезна. Тя попада в човешкия организъм не само чрез рибата, но и чрез други храни. Микропластмаса може да има дори и във водата, която пием. Друг сериозен проблем е, че към тези малки частици се прикрепят химични вещества, които са вредни. Те обикновено се изхвърлят заедно с пластмасовите продукти", твърди още Виолин Райков.

Четирима студенти от "Импириъл Колидж" в Лондон проведоха експедиция с яхта в Средиземно море с цел да изследват замърсяването с пластмаса на водните басейни. Ръководител на експедицията и капитан на яхтата е варненецът Искрен Пеев. Експедицията трябва да приключи в средата на месец октомври.

"Когато пластмасовите отпадъци попаднат в моретата и океаните, те не се разлагат, а се разпадат на микроскопични частици. След време те се поглъщат от морските организми или попадат в питейната ни вода. Ние използваме специална мрежа, с която събираме частици, по-големи от 180 микрона, като пробите ще бъдат анализирани в специална лаборатория. Вече има изследвания за това, че пластмасата се натрупва не само в рибите, но и в птиците, като дори блокира работата на някои от органите им. В същото време проучване показва, че в телата на 80 процента от младите британци са открити следи от микропластмаса", съобщи Искрен Пеев.

Заключение

Твърдението, че ядем риба с пластмаса е ВЯРНОТрябва да се има предвид обаче, че все още не е ясно какво е количеството микропластмаса, което даден човек поглъща с храната си. Не се знае със сигурност и как пластмаса се отразява върху жизнените функции на човешкия организъм. Освен това, хората поглъщат пластмаса с много други хранителни продукти, а не само с рибата и морските дарове.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта "Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда" (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 15 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05