Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Натрупването на подозрения увеличава риска партии да не признаят резултатите от вота, смята избърният експерт

Даниел Стефанов: Така провеждани, изборите ще се окажат дискредитиран инструмент на демокрацията

"СИК не са злонамерени. Там няма планирана координирана фалшификация на изборния резултат, но има сериозни неточности"

Даниел Стефанов
Снимка: Иван Русланов, БНР

Всеки пети протокол сгрешен, разминавания между записаното в протоколите и паметта на машините, некоригирани в РИК данни, 45 000 невалидни бюлетини. Това е равносметката след проведените на 2 април парламентарни избори.

Няма основание да се смята, че изборите не бяха честни, но трябва да си дадем сметка, че от години има очевидни проблеми. Постоянно се предлагат крайни решения, които не вършат добра работа.

Това мнение изрази пред БНР изборният експерт Даниел Стефанов.

Той даде пример с точността на броене в секциите, както и с това, че има твърде много хора в списъците и съмнения за злоупотреба.

Защо толкова години ЦИК не прави нищо по тези проблеми, пита експертът, според когото натрупването на тези подозрения ни е докарало до изострена ситуация и до риска "някои политически партии да са близо до това да не признаят резултатите".

"С години няма реакция от ЦИК. Бих искал да разбера при положение, че имаме такова сложно гласуване с двата метода, как ЦИК промени начина на обучение на СИК? Същото може да кажем за протокола – от години говорим, че е доста сложен и създава проблеми за средно интелигентен човек."

В протоколите на РИК също имаше неточности в сборуването, което е недопустимо. Няма причина те да са в такова състояние, заяви Стефанов.

"Там има електронен формуляр, в който има контроли. Не мога да кажа кои контроли са работили на тези избори. "Информационно обслужване" и ЦИК трябва да дадат някакви обяснения."

Колаж: БГНЕС

Постоянно се люлеем в крайни решения, които не вършат добра работа, например видеонаблюдението и машинното гласуване, изтъкна Даниел Стефанов.

"СИК не са злонамерени. Там няма планирана координирана фалшификация на изборния резултат, но има сериозни неточности", коментира експертът в предаването "Преди всички".

Срещаме почти едни и същи проблеми на различни избори и не променяме почти нищо, описа картината той.

Стефанов прогнозира, че ако така отидем на местните избори, този инструмент на демокрацията може да бъде напълно провален и дискредитиран.

"В момента има опасност за този демократичен инструмент и трябва да се действа. Не може да си играем на лъжемерки като видеонаблюдение, замяна на кръгче с квадратче."

Той призова да се избере само един способ на гласуване, "метод, който да създава доверие и в единия партиен блок, и в другия партиен блок", като според него това трябва да бъде "ясен, добре обмислен метод на гласуване, който да бъде приложен по чист начин".

Тези 45 000 невалидни бюлетини представляват само 1,6% от гласовете. Има индикатори, които показват, че няма чак такова инвалидизиране, посочи още  изборният експерт. По думите му "не е  някакъв кошмарен процент".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00