Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германия изключва последните си три атомни централи

Атомната централа в Некарвестхайм, близо до Щутгарт, една от последните три ядрени централи на Германия, които спират работа на 15 април 2023 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германия ще затвори трите си оставащи атомни електроцентрали в събота, разчитайки, че може да изпълни зелените си амбиции без атомна енергия въпреки енергийната криза, причинена от войната в Украйна, предаде АФП.

Облакът от бяла пара, който се издига от 1989 г. над реката в Некарвестхайм, близо до Щутгарт, скоро ще остане далечен спомен, както и комплексът "Изар 2" в Бавария,  и АЕЦ "Емсланд" на север.

Във време, когато много западни страни увеличават ядрената енергия в прехода си към по-екологични енергийни източници, най-голямата икономика в Европа решително се придържа към плановете си, въпреки че не всички са съгласни.

От 2002 г. насам Германия иска постепенно да се откаже от ядрената енергия, но решението бе ускорено от бившия канцлер Ангела Меркел през 2011 г. след аварията във Фукушима в Япония.

Фукушима показа, че "дори във високотехнологична страна като Япония рисковете от ядрената енергия не могат да бъдат безопасно контролирани", каза Меркел тогава.

Решението за излизане бе популярно в страна с мощно движение срещу атомната енергия, а то бе подхранвано от страхове от конфликт като Студената война и бедствия като Чернобил.

Но нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. заплаши да провали плановете, слагайки край на евтиния руски газ и хвърляйки страната в безпрецедентна енергийна криза.

"Няма смисъл от връщане назад"

Само няколко месеца преди последните три останали централи в Германия да бъдат изключени на 31 декември 2022 г., общественото мнение започна да се обръща.

"При високите цени на енергията и горещата тема за изменението на климата, разбира се, имаше призиви за разширяване на електроцентралите", каза Йохен Винклер, кмет на Некарвестхайм.

Правителството на канцлера Олаф Шолц, което включва Зелените, които са категорично против атомната енергия, се съгласи да удължи живота на централите до 15 април.

"Можеше да има нова дискусия, ако зимата беше по-трудна, ако имаше прекъсвания на електрозахранването и недостиг на газ. Но имахме зима без твърде много проблеми“, благодарение на ускорения внос на втечнен природен газ, каза Винклер.

Некарвестхайм има около 4000 жители, като над 150 от тях работят в централата, но Винклер е философски настроен към решението.

"Колелото вече е завъртяно твърде много" и няма смисъл "да се връщаме назад" и да обръщаме процеса, каза той.

От 2003 г. насам в Германия са затворени шестнадесет реактора.

Трите последни централи са осигурили 6% от енергията на Германия миналата година, в сравнение с 30,8% от всички ядрени централи през 1997 г.

Междувременно Германия е произвела 46% от енергията си от възобновяеми източници през 2022 г. спрямо по-малко от 25 на сто преди десетилетие.

Амбициозни енергийни цели

Сегашният темп на напредък по отношение на възобновяемите енергийни източници обаче няма да е достатъчен за Германия, за да постигне собствените си цели, заради което недоволстват защитниците на екологичните кампании.

Тези цели "са амбициозни и без постепенното спиране на ядрената енергия – и всеки път, когато се лишаваме от технологична опция, правим нещата по-трудни", каза Георг Захман, енергиен специалист в базирания в Брюксел мозъчен тръст "Брюгел" (Bruegel).

Уравнението е още по-сложно, като се има предвид целта за затваряне на всички въглищни електроцентрали в страната до 2038 г., като първата вълна от затваряния е планирана за 2030 г.

Въглищата все още представляват една трета от производството на електроенергия в Германия, с увеличение от 8% миналата година, за да се компенсира загубата на руския газ, след като Москва спря доставките в отговор на западните санкции заради инвазията в Украйна.

Страната ще трябва да инсталира "четири до пет вятърни турбини на ден" през следващите няколко години, за да посрещне нуждите си, предупреди Шолц - трудна задача, като се има предвид, че миналата година са инсталирани само 551.

Германия освен това трябва да удвои скоростта, с която инсталира фотоволтаично оборудване, според мозъчния тръст "Агора енергиевенде" (Agora Energiewende).

През последните месеци бяха приети редица регулаторни облекчения в опит да се ускорят процесите на планиране.

Планирането и одобрението на проект за вятърна енергия в момента отнема средно четири до пет години, според индустриалната асоциация BWE. Дори съкращаването на това с една или две години би било "значителна стъпка напред", казва тя.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест пред Съдебната палата в Русе с настояване за върховенство на закона

И русенци излязоха на протест пред Съдебната палата в града с настояване за върховенство на закона. Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Пред Съдебната палата в Русе се събраха десетки активни граждани и местни политически привърженици, за да изразят подкрепата си към кмета на Варна Благомир Коцев и да настояват за..

публикувано на 16.07.25 в 21:29

Протестът в София прерасна в шествие към сградата на НС

Продължава протестът, организиран от ПП и "Правосъдие за всеки"  под надслов "Да свалим бухалките на деребеите". Малко преди 21 ч. д емонстрантите тръгнаха на шествие по бул. "Цар Освободител" към сградата на Народното събрание. "Правосъдие за всеки" свиква протест тази вечер в София Пред събралото се множество говориха редица юристи,..

публикувано на 16.07.25 в 21:10

Пожар в село Средище засегна две къщи, няма пострадали

Четири пожарни екипа са участвали в гасенето на пожар в село Средище, община Кайнарджа. Огънят е избухнал в сухи треви на пасище, най-вероятно вследствие на високите температури. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите и местни жители, пожарът е овладян на 90%, като няма данни за пострадали хора, съобщи кметът Георги Василев:..

публикувано на 16.07.25 в 19:59

Нов пожар в Пирин

Нов пожар в Пирин е възникнал в късния следобед. Огънят е тръгнал от запалени треви и храсти в непосредствена близост до санданското село Горно Спанчево, но вече е обхванал голяма територия от смесени гори. Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран Първи на мястото на пожара са пристигнали екипи на пожарната в Сандански, а в..

публикувано на 16.07.25 в 19:43

Работник в "Бобов дол" е загинал при инцидент с машина

Работник на 64 години, е загинал при инцидент с машина за смилане на биомаса в ТЕЦ "Бобов дол", съобщиха от Инспекцията по труда в Кюстендил, чиито екип е направил проверка на фаталния случай. Става дума за неспазване на мерките за техническа безопасност, коментира директорът на Инспекцията Христо Демиревски.   Сигналът постъпил на телефон 112,..

публикувано на 16.07.25 в 19:39

Протест в София с искане за независимо правосъдие

Стотици граждани от столицата се събраха на протест пред Съдебната палата с искане за независимо правосъдие, предаде БТА. Протестът под надслов "Да свалим бухалките на деребеите" е организиран от инициатива "Правосъдие за всеки". "България е европейска държава, краят на мафията наближава", "Законът не е бухалка", "Престанете да..

публикувано на 16.07.25 в 19:34
Испанският премиер Педро Санчес.

Испанският премиер защити политиката на правителството си по отношение на мигрантите

Испанският премиер защити политиката на правителството си по отношение на мигрантите. На фона на напрежението в Мурсия Педро Санчес се обяви за "безопасна, редовна и организирана" имиграция. По време на визитата си в Мавритания, министър-председателят заяви, че напредъкът и доброто икономическо състояние на Испания се дължат до голяма степен..

публикувано на 16.07.25 в 19:28