Белгия е страната, записала два рекорда за управление без правителство - между 2010 и 2011 година за 589 дни и след това година и 9 месеца или 652 дни между 2019 и 2020 година до формирането на настоящето правителство на Александър де Кро. И двете кризи са белязани с възход на крайните фламандски националисти.
До кризата преди близо 13 години се стига след резултатите от предсрочните парламентарни избори през 2010-та година, когато начело с ясно изразена преднина във Фландрия излизат националистите и сепаратисти от Нов фламандски алианс на Барт де Вевер, сега кмет на провинция Антверпен. Тяхната партия настоява за отделянето на Фландрия от Белгия.
Така допълнително се задълбочава асиметрията в икономически, идеологически и политически план в кралството, след като във франкофонската част - Валония, печелят социалистите, които пък твърдо подкрепят единството на кралството и страната е изправена пред две непримирими една спрямо друга тенденции. Крал Албер Втори дава мандат за преговори на ръководителя на първата политическа сила Барт де Вевер и на социалистите Елио ди Рупо да проведат консултации. Последният изисква сътрудничество с християндемоклатите и социалистите с двете екологични партии. Преговорите се провалят.
Пробив се очертава през септември 2011 година. Тогава 8-те преговарящи партии постигат няколко ключови споразумения, едно от които е реформата на специалния закон за финансиране, която дава повече автономия на регионите. Месец по-късно се стига и до съглашение за институционални реформи, засягащи реорганизацията на федералните институции. При продължаващите преговори, в които се включват и белгийските либерали, отпадат по тяхно искане двете екологични партии.
Така остават трите традиционни партии - социалисти, християндемократи и либерали. Преговорите отново се проточват, изостря се финансовата криза и "Стандарт енд Пууръс" понижава кредитния рейтинг на Белгия от АА+ на АА. В крайна сметка се стига до споразумение, с което се създава правителство начело със социалиста Елио ди Рупо на широка коалиционна основа, което управлява страната до 2014 година.
По-дълга и сериозна е кризата след падането на коалиционното правителство на тогавашния премиер и настоящ председател на Европейския съвет Шарл Мишел през декември 2018-та година. То включва реформатори, нов фламандски алианс и две либерални партии. Кабинетът обаче е белязан от два скандала, свързан с фламандските националисти. Първият - изречените думи на вицепремиер в правителството на Мишел Ян Ямбон, че сътрудничилите с германците по време на Втората световна война са имали своите причини да го правят. Вторият - присъствието на тогавашния държавен секретар за миграцията и убежището Тео Франкен на рождения ден на колаборациониста Боб Маес.
Причина за падането на кабинета се оказва твърдото несъгласие на новия фламандски алианс с решението на премиера Шарл Мишел да подпише пакта на ООН за миграцията.
Изборите през 2019-та година допълнително фрагментират политическия пейзаж в Белгия. В крайна сметка отново се стига до коалиционно правителство през 2020 година начело с либерала Александър Де Кро. То е формирано от социалисти, християндемократи и либерали, но в него вече няма представители на националистите от Новия фламандски алианс.
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп работи по план за спасяване на социалната мрежа "Тик Ток", който включва софтуерната компания "Оракъл" и група външни инвеститори да поемат контрола над глобалните операции на приложението. Това съобщава американското Нешънъл Пълбик Рейдио (NPR), като цитира запознати с преговорите. Според..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че може да обмисли връщането на страната му в Световната здравна организация. На митинг в Лас Вегас той каза, че не е сигурен дали това ще се случи и че от организацията "трябва да оправят малко нещата". В четвъртък от ООН обявиха, че е планирано Вашингтон да излезе от СЗО след година - на 22-ри януари..
22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния,..
В цяла Англия и Шотландия са наложени ограничения в опит да бъде забавено разпространението на птичи грип. Всички гледачи на птици, от частни лица до фермери с огромни количества, вече са задължени да следват стриктни хигиенни мерки, наложени от правителството. В някои графства, най-вече в източна Англия, се въвеждат още по-строги правила,..
В Италия излезе книгата "Да живеем добре" (Vivere bene), на видния учен Силвио Гаратини, фармаколог, основател и президент на Института за фармакологични изследвания "Марио Негри" в Милано. Книгата пояснява ролята на физическата активност и значението на нейното практикуване за физическото и психическо благополучие на хората и за..
Почетен знак на президента на Република България е връчен на БНР с постановление на държавния глава. Това се случва по повод 90-годишнината на БНР и във връзка с последователно изпълняваната обществено значима мисия и цялостния принос на БНР във формирането и утвърждаването на съвременния облик и авторитет в национален и световен мащаб на..
22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния, Испания,..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..