Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Станимир Хасърджиев: Трябва да се преосмисли ролята на пациентските организации

Снимка: БГНЕС

Дошъл е моментът да се преосмисли ролята на пациентските организации, заяви пред БНР д-р Станимир Хасърджиев - директор на Националната пациентска асоциация.

"Новото ръководство на организацията идва с амбициите да заговори за издигане на ново ниво на пациентското движение и ролята на българския пациент в здравната система. Дошъл е моментът, в който и ние като организации, и държавата ни трябва наистина да преосмисли ролята на пациентските организации, колаборацията, която се случва с тях, очакванията към пациентите за това те да участват във взимането на решения, в структурирането на здравната система, така че тя да е възможно най-ефективна и съобразена спрямо техните нужди", коментира той в предаването "Хоризонт до обед". 

Според него имаме огромен път, който трябва да извървим и като законодателство, и като организационни промени в самите организации, за да могат да отговорят на съвременните нужди: 

"Това не е самоцел - просто пациентите да участват в системата на здравеопазването, напротив - доказано е, че когато една здравна система е построена около интересите на нейния потребител, тогава ефективността на тази здравна система многократно се повишава".

По думите му в България доста изоставаме в това отношение - да бъдем близо до нуждите на пациенти:

"Като че ли здравната ни система е построена около всичко друго, но не около това как да оживее пациентът и как да подобрим здравеопазването".

Дошъл е моменът пациентите да участват под някаква форма във взимането на решенията в системата, категоричен е д-р Хасърджиев. Той напомни, че пациенти и пациентски организации участват в почти всички институции, работни групи и форми на взаимодействие с държавната власт. Трябва да разгледаме въпроса - доколко обаче това е ефективно, смята той.
 
Директорът на Националната пациентска асоциация подчерта още, че липсата на приет бюджет означава, че ще се работи по бюджети от предходните години, което значи, че вероятно няма да има достатъчно средства за нови услуги, продукти, клинични пътеки. По думите му е голям проблем липсата на адекватно бюджетиране и финасниране, което се вижда от огромния процент доплащане, който пациентът трябва да прави всеки път, когато му се наложи да се докосне до здравната система:

"Ние сме държавата с най-високия процент доплащане от джоба на болния човек и когато се разболее - човек се налага да си продава нивите, а не да си гледа здравето".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13