"Това не е идеалната формула на управление, това е спасение от тресавището, в което се намираме. Имаме две партии, които са готови да жертват нещо, пред един не още готов и не още демократичен електорат, който е всъщност една агитка за силова борба. Не трябва двете най-големи партии да поощряват електоратите си. ... Това е един шанс политическият живот да се върне към някаква нормалност. Запазвайки конфликтното съжителство, но в едни много разумни граници".
Това каза пред БНР проф. Ивайло Знеполски, философ, културолог, изкуствовед, университетски преподавател и бивш министър на културата.
"Струва ми се, че вървим към съставяне на правителство и това е най-положителното нещо, което можеше да се случи. В противен случай институционалната криза, в която е навлязла партийната система може да отиде в много опасни крайности. До такава степен са се развили партийните егоизми и страсти, че изобщо са загърбили чувството, че живеем в една страна, отговорни сме за бъдещето ѝ и трябва да мислим как да продължим да живеем заедно", коментира той.
Проф. Знеполски подчерта, че демокрацията не е режим на елиминиране на противника.
"Ако кризата не се реши до местните избори, ерозирането на партийната система ще достигне до доста голям градус. Трябва да си дават ясна сметка, че има много по-важни неща. ... Антагонизмът работи за някакви крайности, които още повече задълбочават кризата", смята той.
"Демокрацията не се е вкоренила в мисленето, поведението и битието на хората, по скоро е словесно и конституционно регламентирана".
Философът изказа мнение, че е неправилно цялата отговорност за ситуацията да бъде стоварена само върху партийните ръководства:
"За кризата са виновни и хората. Демокрацията предполага хора с определена нагласа. Когато тази нагласа не е вътрешна убеденост, тогава партийните страсти започват да замъгляват мисленето за колективния интерес и за общото бъдеще. Партията трябва да научи електоратът да мисли така - по пътя на търсенето на компромиса. Партийното мислене, доведено до крайност, е много пагубно".
По думите му политиците трябва да престанат да се обвиняват в корупция, а да оставят това на съдебната власт:
"Ако имаме гаранции, че съдебната система работи надпартийно, тогава политиците трябва да престанат да изземат функциите ѝ и да се превръщат в обвинители без доказателства, защото това не е в техен интерес. Никой не е направил повече за дискредитирането на партийната система от самите партии".
Според проф. Знеполски ДПС трябва да излезе вече от изолация:
"Има две инстанции в обществото, които в момента пречат на разговора за решаване на кризата. От една страна това са медиите, които играят като партийни симпатизанти. От друга страна - другите партии, които са очаквали ГЕРБ да направи коалиция с БСП, ДПС и т.н. и са разочаровани".
Интервюто на Людмила Железова с проф. Ивайло Знеполски в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..