Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо София и останалата част от България се движат на две различни икономически скорости?

Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.
Снимка: БГНЕС


През 21 век се наблюдава сериозно икономическо раздалечаване между София и останалата част на България. Това превръща икономиката ни в работеща на две скорости. До този извод е достигнал доц. Пламен Ненов, главен секретар на Съвета за икономически анализи.

„Обособяват се три групи от местни икономики. Едната България е София и околността, която има  впечатляващ ръст на местния брутен вътрешен продукт през 21 век. Към 2019 г. този регион е три пъти по-богат от останалата част на България", обясни той пред БНР доц. Ненов.

В извършеното от него проучване се разглеждат икономическите политики по отношение на трансфери от еврофондове и регионалната фискална политика. 

"Има ефекти от неравномерното разпределение на трансферите от евросредствата. София е основен бенефициент на глава от населението.  Бургас, Варна и Пловдив са на доста по-ниско ниво. При тези местни икономики липсва възстановяване на заетостта след кризата". 

Регионалните икономически политики са доста широко застъпени в повечето държави от ЕС, обясни той. 

"Те са таргетирани. Когато се увеличи неравенството между регионите, една и съща икономическа политика на национално ниво става неоптималнаСтава въпрос за широк набор от политики, свързани с подпомагане на фирмената активност-лични и данъчни стимули, както и грантове на регионално ниво".

Има общини в България, където икономическата активност е много потисната заради неприятни демографски тенденции, отбеляза до. Ненов. 

Той открои две големи предизвикателства пред икономиката на България през 2023 година.

"Едното е вътрешно и е свързано с необходимостта от бърза фискална консолидация, за да може бюджетния дефицит да бъде намален до приемливи нива по отношение на критериите за приемане в еврозоната. 

Външното е свързано със сътресения в банковия сегмент в САЩ и Европа през последните седмици. Нестабилността на банковите депозити може да се пренесе и върху реалния сектор. Тези шокове обикновено  стигат и до България".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Пламен Ненов може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 40% от хората с ХИВ в Източна Европа не знаят, че са заразени

Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес.  Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..

публикувано на 01.12.24 в 05:26

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..

публикувано на 01.12.24 в 05:19

69 антики ще бъдат върнати от Австрия на Кипър

От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..

публикувано на 01.12.24 в 05:14

Джорджеску: Румъния е добре в НАТО и ЕС, но ще преговаряме в наша полза

В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..

публикувано на 01.12.24 в 04:34

БНБ: Основният лихвен процент спада до 3.04% през декември

Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка.  Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22.  Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите.  Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.

публикувано на 30.11.24 в 21:48

Жертви на остров Лимнос след силните дъждове

Две са вече жертвите на остров Лимнос от наводнение в резултат на силни дъждове. Циклонът засегна цяла Гърция. Евакуираха около хиляда души, жители на едно от наводнените села на остров Лимнос. Скъса се бент на река от силния натиск на водата и наводни всичко, съобщават местните власти. В готовност за евакуация поради високото ниво на..

публикувано на 30.11.24 в 21:44
Регионалният премиер на Валенсия Карлос Масон по време на посещението в град Елиана - 10 ноември 2024 г.

Хиляди хора поискаха на протест оставката на премиера на провинция Валенсия

Хиляди хора се събраха отново във Валенсия на протест с искане за оставката на премиера на провинцията Карлос Масон. Жителите на засегнатите от наводненията преди месец населени места настояват, че местното правителство не може да се справи с последствията.  Властта във Валенсия е морално и етично неспособна да ръководи възстановяването на..

публикувано на 30.11.24 в 21:30