Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград

Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград, където беше установена чума при дребните преживни живетни. Това се казва в съвместно прессъобщение на Министерството на земеделието и храните и МВР. Все още се преговаря със собствениците на стада под карантина край Велинград Стопанството остава под карантина, въвеждат се временни мерки за..

публикувано на 05.12.24 в 19:47

Държавният ВиК холдинг проверява управителя на водоснабдителното дружество в Плевен заради водния режим

Ръководството на "Българския ВиК холдинг" е назначило проверка на действията на управителя на "ВиК Плевен"  Климент Тодоров за установяване на фактите и обстоятелствата за въвеждането, отмяната и повторното въвеждане на водния режим в областния град.  Това съобщи държавният ВиК оператор. По-рано днес кметът на Плевен Валентин Христов поиска..

публикувано на 05.12.24 в 19:13

СРП проверява сигнал на майката на Мануела Горсова

Софийската районна прокуратура започна проверка след сигнал от майката на Мануела Горсова, която пострада в катастрофата през 2007 година, причинена от бившия състезател по фигурно пързаляне Максим Ставийски. Застрахователна компания трябва да плати 135 хиляди долара на Мануела Горсова В сигнала си майката твърди, че от дарителските сметки за..

публикувано на 05.12.24 в 19:01
Представители на ПП-ДБ внасят искане в Конституционния съд относно мандатите на ВСС и избора на главен прокурор - 5 декември 2024 г.

Според ПП-ДБ изборната процедура за главен прокурор може да бъде спряна, разчита се и на помощта на президента

Депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) внесоха искане в Конституционния съд (КС) за тълкувателно решение на текста от Конституцията, съгласно който в правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС) е да избира "тримата големи" в съдебната система - главен прокурор и председателите на Върховния административен съд (ВАС) и на..

публикувано на 05.12.24 в 18:51

Бизнесът настоява за стимулиране на младите да избират инженерните специалности

Държавният план прием и в средното и във висшето образование трябва да бъде обвързан с потребностите на трудовия пазар. За целта обаче трябва да бъде изготвена прогноза на базата на това какви специалисти ще са необходими в перспектива напред във времето, заяви образователният министър Галин Цоков. Министерството на труда и социалната..

публикувано на 05.12.24 в 18:29
Президентът на Франция Еманюел Макрон и премиерът в оставка Мишел Барние

Президентът Макрон започва консултации за нов премиер на Франция

Френският президент Еманюел Макрон започва консултации за кандидат за нов премиер, след като правителството на Мишел Барние беше свалено снощи с безпрецедентен вот на недоверие в Националното събрание. След оставката на френското правителство: Очаква се среща на Макрон с Франсоа Байру Оставката на Мишел Барние е приета, премиерът ще..

публикувано на 05.12.24 в 18:07

Групировките в Сирия, които воюват срещу правителствените сили, превзеха ключовия град Хама

Въоръжените групировки в Сирия, които воюват срещу правителствените сили, превзеха днес ключовия град Хама, предаде Ройтерс. Сирийската армия обяви, че се оттегля извън града, "за да защити живота на цивилните и да избегне улични боеве" след, по думите ѝ, интензивни сблъсъци. Тежки боеве край сирийския град Хама "Вашето време дойде", написа..

публикувано на 05.12.24 в 17:52