Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Лом подмениха 50-годишен водопровод

В Лом подмениха 50-годишен водопровод с нов. По 19-километровото трасе няма да има загуба на вода. Инвестицията е в размер на над 17 милиона лева от държавата. С пускането в експлоатация на новия гравитачен водопровод от помпената станция в село Добри дол до Лом, няма да има загуба на питейна вода и водоснабдяването значително ще се..

публикувано на 10.12.24 в 18:25
Владимир Митев

Владимир Митев: В Румъния има взаимно оспорване между новите и старите политически елити

Изводът от ситуацията в Румъния е, че в момента има голямо взаимно оспорване между новите и старите политически елити. На 24 ноември видяхме как гражданският сектор – НПО-тата,  се усили за Ласкони. Така коментира политическата картина в Румъния Владимир Митев, журналист от румънската секция на радио "България", в интервю пред БНР. "От..

публикувано на 10.12.24 в 18:12

Израелски военни отцепиха район в Южна Сирия, бомбардирайки преди това военни обекти в страната

Израелските военни отцепиха район в Южна Сирия, след като преди това бомбардираха основни военни обекти в страната. Турция определи случващото се като окупация, а на третия ден след свалянето на Башар Асад в Дамаск беше назначен временен премиер.   Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че заедно с премиера Бенямин Нетаняху е..

публикувано на 10.12.24 в 18:08

България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации

България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации. Две трети от парите за технологично обновление на икономиката са на бизнеса, а за втора година Националният иновационен фонд няма бюджет. Това каза пред БНР главният икономист на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов. Годишният доклад за иновациите в България..

публикувано на 10.12.24 в 17:24
Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте на посещение в България

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети учебния полигон "Ново село“ на 19 декември, съобщават от Министерството на отбраната.  Той ще се срещне с ръководството на министерството и ще се запознае с дейността на многонационалната бойна група, на която нашата страна е домакин.

публикувано на 10.12.24 в 17:12
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Да се вдигне акцизът на горивата за още приходи в бюджета

Би могло да се помисли и за акциза на горивата, освен увеличението на цигари и алкохол, защото през настоящата година горивата бяха със стабилни цени. И като акцизна стока също да се увеличи, което да вкара приходи в бюджета. Това перпоръча Румен Гълъбинов, икономист, финансист, застраховател и бивш зам.-председател на КФН , в интервю пред..

публикувано на 10.12.24 в 17:10

Националната библиотека спешно се нуждае от допълнителна сграда, в която да съхранява фонда си

Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София отчита ръст на нови читатели през последната година. Броят на използваните документи и броят на посещенията в библиотеката е нараснал. Това съобщи за БНР директорката на Националната библиотека проф. Красимира Александрова.  Напливът от читатели към Националната библиотека "Св. Св. Кирил и..

публикувано на 10.12.24 в 17:08