Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Вдовицата на Хашоги призова Киър Стармър да повдигне в Рияд въпроса за убийството му

Вдовицата на саудитския журналист Джамал Хашоги призова британския премиер Киър Стармър, който е на посещение в Саудитска Арабия, да повдигне въпроса за убийството на съпруга ѝ на срещата му с престолонаследника Мохамед бин Салман. Ханан Елатр Хашоги заяви, че е задължение на Обединеното кралство да повдигне случая на съпруга ѝ, който беше..

публикувано на 09.12.24 в 12:57
Станимир Михайлов, управител на НЗОК

Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година

Бюджетът на Здравната каса за следващата година запазва политиките, провеждани през тази година. Така  управителят на НЗОК Станимир Михайлов аргументира липсата на повече средства за профилактика, за сметка на тези за болнична помощ в одобрения от Надзорния съвет проект на бюджет. В проектобюджета за догодина са заложени 1,3 млрд...

публикувано на 09.12.24 в 12:48

Двама гръцки ученици са в кома след опасна игра

Двама гръцки ученици са в кома след опити да имитират супергероя Спайдърмен. Властите приканват родители и учители да говорят с децата заради опасната мода. Двама гимназисти са в тежко състояние в болница, а други са с по-леки травми заради играта "Предизвикателството на Спайдърмен". Децата скачат от високо, като имитират движенията на..

публикувано на 09.12.24 в 12:30

Студенти и ученици от Русе се обучават как да реагират при кибернасилие

Кибернасилието като част от агресията и тормоза бе поставено във фокуса в дискусия, организирана от сдружение "Сороптимист Интернешънъл" в Русенския университет. Със студенти и ученици във висшето учебно заведение разговаряха началникът на РПУ-Две могили главен инспектор Петър Ванев, доц. Милен Иванов от Юридическия факултет и Филип Тодоров,..

публикувано на 09.12.24 в 11:54
Калин Джорджеску

В Румъния задържаха предполагаем лидер на наемници, охраняващи кандидата за президент Джорджеску

Румънските власти задържаха лице, сочено за лидер на наемници, които охраняват независимия кандидат за президент Калин Джорджеску, съобщават румънските медии, цитирани от БТА. Задържаният Хорациу Потра е 54-годишен местен съветник от община Медиаш, известен като лидер на група наемници, действали в Африка. Той бе задържан снощи за 24 часа от..

публикувано на 09.12.24 в 11:49
Доброволци и жители почистват калта от улиците в Пайпорта, Валенсия, Испания, 5 ноември 2024 г.

Училищата в испанския град Пайпорта отварят врати отново след потопа през октомври

Училищата в град Пайпорта - най-засегнатият от наводненията на 29 октомври, отварят врати отново. Учебните занятия са напълно възстановени. Месец и половина след потопа, погубил живота на стотици хора в Пайпорта, над 4000 деца се завръщат днес в класните стаи. Правителственият делегат във Валенсия Пилар Бернабе провери преди няколко дни..

публикувано на 09.12.24 в 11:25
Борислав Сарафов

Сарафов: Съдебна реформа е да създадеш механизми и институти, а не да сменяш главния прокурор

Съдебна реформа е да създадеш механизми и институти, които да работят, а не да се смени един главен прокурор с друг, каза изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов, който участва във форум, посветен на противодействието на войната по пътищата. Организатор на събитието е Европейският институт за транспортни политики и сдружение..

публикувано на 09.12.24 в 11:18