Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илиана Иванова

Илиана Иванова отново е член на Европейската сметна палата

Съветът на Европейския съюз отново назначи Илиана Иванова за член на Европейската сметна палата от България.  Доскоро тя беше еврокомисар по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. Преди това тя беше член на Европейската сметна палата в периода 2013-2023 г., като през това време заемаше длъжността председател на..

публикувано на 10.12.24 в 12:42
Никола Минчев

Евродепутатът Никола Минчев не е оптимист по въпроса за съставяне на кабинет

Евродепутатът от "Обнови Европа"/ПП Никола Минчев не е оптимист, че ще бъде съставено правителство. Пред БНР той заяви: "Не съм оптимист, защото отне почти цял месец да бъде избран председател…Това, което ние поставихме като необходимост за сериозни разговори – подписването на декларацията, не по някаква друга причина, а защото тя съдържа..

публикувано на 10.12.24 в 12:39
Израелски танкoве, разположени по т.нар. Линия алфа, която разделя анексираните от Израел Голански възвишения от Сирия, 9 декември 2024 г.

Израелски сухопътни части са на 25 км от Дамаск

Израелската армия, която предприе сухопътно настъпление в Сирия, вече се намира на около 25 километра югозападно от Дамаск. През изминалата нощ Израел нанесе най-малко 250 въздушни удара по сирийски военни обекти. Представител на сирийските сили за сигурност заяви, че израелските войски са достигнали на 10 километра източно от..

публикувано на 10.12.24 в 12:21

Митко Новков представя сборника си с есета "Вслушвания"

Политиците ни не са лоши есеисти, те са абсолютно пропаднали есеисти. Това е мнението на Митко Новков – писател, литературен критик и журналист от програма "Христо Ботев" на БНР. "Политиката не е есе. Политиката е отговорност и ако по някакъв начин осъзнаят нашите първи жени и мъже, че отговорността е на първо място  в дейността им и в живеенето..

публикувано на 10.12.24 в 12:20

ВАС отхвърли жалбата на "Виваком" заради заповедта на КЗП, забраняваща неустойките

ВАС се произнесе в полза на КЗП по повод жалбата на "Виваком България" ЕАД срещу предварителното изпълнение на заповедта за неустойките в договорите на клиентите. Съдът е потвърдил законността на предварителното изпълнение на заповедта на председателя на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, с която се забраняват неустойки в..

публикувано на 10.12.24 в 12:18
Отляво надясно - Асен Василев, Кирил Петков и Надежда Йорданова по време на консултациите при президента Радев

Надежда Йорданова: Възможно е да има проевропейско и антикорупционно мнозинство

"Избирателите ви отредиха мястото на втора политическа сила, което е сериозна отговорност както за функционирането на парламента, така и по отношение на конституционната процедура за съставяне на правителство". С тези думи президентът Радев се обърна към представителите на ПП-ДБ, които бяха в президентството в рамките на консултациите на..

публикувано на 10.12.24 в 12:06

Киселова: Бюджет 2025 ще бъде приет в НС в максимално кратки срокове

Бюджетът за 2025 година ще бъде разгледан и приет в НС в максимално кратки срокове.  Това потвърди председателят на НС Наталия Киселова на среща със служебния премиер Димитър Главчев.  Двамата обсъдиха взаимодействието между институциите и приоритетите в работата на 51-вото Народно събрание. Киселова подчерта, че предстои да бъде приет Правилник..

публикувано на 10.12.24 в 12:02