Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При руски удар в южната област Запорожие в Украйна са загинали най-малко 9 души

При руски удар в южната област Запорожие в Украйна са загинали най-малко 9 души, съобщи местният губернатор. Подпалени са автосервиз и гараж. Нападението идва след седмици на ескалация в почти тригодишна война, като Москва засили атаките си в началото на мразовитите зимни месеци, отбеляза Франс прес. При по-ранен руски удар с ракети срещу..

публикувано на 06.12.24 в 20:35
Клаус Йоханис, президент на Румъния

Йоханис: Джорджеску спечели първия тур на президентския вот в Румъния с подкрепа от чужда държава

Румънският президент Клаус Йоханис заяви, че националистът Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентския вот на 24-ти ноември, е получил подкрепа от чужда държава, като подчерта, че става въпрос за атака срещу националната сигурност. Клаус Йоханис направи това изявление след днешното решение на Конституционния съд, който..

публикувано на 06.12.24 в 20:24
Димитър Радев, управител на БНБ

БНБ се обяви против облагането на свръхпечалбите на банките с 10%

БНБ се обяви против облагането на свръхпечалбите на банките с 10%. Според гуверньора Димитър Радев мярката, която се обсъжда за справяне с недостига в хазната догодина, ще "оскъпи кредита". Централният банкер предупреди, че банковият сектор е единственият стабилен в България, а подобна мярка ще "отнеме от финансовата стабилност на страната"...

публикувано на 06.12.24 в 19:49
Коледна елха в Перник

Грейна коледната елха в Перник

Грейна елхата в Перник. Светлинките на празнично украсеното коледно дърво запалиха зам.-кметът Стефан Кръстев, Дядо Коледа и част от присъстващите на празника деца. Тази година дядо Коледа изненада перничани, пристигайки с файтон. Сред гостите на празника бяха любими приказни герои и герои от "Лешникотрошачката". Нека коледните светлини..

публикувано на 06.12.24 в 19:44

Жилищата във Великобритания поскъпват през ноември с най-бързия месечен темп за годината

Цените на жилищата в Обединеното кралство се повишиха с най-бързия си месечен темп за годината през ноември, като се очакват допълнителни увеличения през следващата година, съобщи Би Би Си. Би Би Си се позовава на информация от Halifax - най-големия ипотечен кредитор в Обединеното кралство, част от Lloyds Banking. Съобщено бе, че..

публикувано на 06.12.24 в 19:39

ВиК – Смолян проверява сигнал за течаща от чешмите пяна в рудоземско село

ВиК – Смолян проверява сигнал за появила се пяна, която тече от чешми в с. Елховец, община Рудозем. Проблемът с питейната вода в квартал на с. Елховец е от около една седмица, според Евгени Устов от селото. По думите му от чешмите тече обилна пяна, съпроводена с мирис на някакъв препарат. Жители на Елховец са подали сигнал на тел. 112 и..

публикувано на 06.12.24 в 19:27

Експерти: Всичко в социалните мрежи събужда най-крайни реакции и поражда емоции

Не само да се създава съдържание в социалните мрежи, а и да се прави по правилен начин.  Имаш 2 секунди да привлечеш внимание, а това не е свързано централния мозък, а с гръбначния. Така Йоан Запрянов, журналист, коментира "мозъчно гниене" в интервю пред БНР, както въздействието и ролята на социалните мрежи в обществото и политиката...

публикувано на 06.12.24 в 19:27