Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Цолова: Не 2030 г., а по-скоро да се разшири обхватът на нискоемисионната зона в София

Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но е незначително за размерите на града, каза в интервю пред БНР Калина Цолова, анализатор на програма "Климат" в Центъра за изследване на демокрацията. "По принцип, както е записана наредбата, в сегашните текстове предвижда..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
Стефан Тафров

Стефан Тафров: Решението на румънския КС показва сериозността на проблема с руската намеса в страни от ЕС и НАТО

Решението на румънския Конституционен съд създава прецедент в целия евроатлантически свят и показва колко сериозен е проблемът с руската намеса в изборите в страни от ЕС и НАТО.  Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров в коментар на анулираните президентски избори в Румъния, след като службите за сигурност на страната разкриха чуждестранна..

публикувано на 10.12.24 в 14:32
Министърът на енергетиката Владимир Малинов

В бюджета за 2025 година са заложени 400 млн. лева за либерализацията на тока за бита

В бюджета за догодина са заложени близо 400 милиона лева за подготовката на либерализацията на тока за бита, но дали крайните потребители ще излязат на свободния пазар окончателно от 1 януари 2026, както предвижда законът, ще зависи от решението на парламента. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод внесените в Народното..

публикувано на 10.12.24 в 14:22
Президентът Румен Радев

Президентът продължава консултациите, но изключи от тях "ДПС-Ново начало"

На  11 и 12 декември  президентът Румен Радев ще продължи провеждането на консултации с парламентарните групи в 51-вото Народно събрание в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията, съобщават от прессекретариата на държавния глава. За консултации във връзка с връчването на проучвателен мандат за съставяне на правителство на   11 декември  от..

публикувано на 10.12.24 в 14:19
Христо Гаджев

Христо Гаджев застана начело на комисията за правилника на парламента

На извънредно заседание Народното събрание създаде временна комисия, която да изработи нов правилник за дейността и работата на парламента. За председател е избран депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев. Днешното пленарно заседание е извънредно и първо след проточили се 26 дни избор на председател на парламента и продължи точно 30 минути. Целта..

публикувано на 10.12.24 в 14:11
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация

Според изследване местната власт стои по-стабилно от националната

Изследване показва, че местната власт стои по-стабилно от националната на фона на политическата нестабилност, а местният климат за почтеност в общините се повишава. Това са част от изводите в годишното изследване за Индекса на Местната система за почтеност на Асоциацията "Прозрачност без граници". Според резултатите от индекса, който е със стойности от..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Николай Василев

Николай Василев: 3% дефицит в бюджета е антицел, трябваше да е с излишък

3% дефицит на бюджета на България за 2025 г. е антицел, по-скоро искам да окуража политиците да направят правителство, за да има с кого да се говори. Сега към кого да отправя коментарите си за бюджета?   Това каза Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и държавната администрация, в интервю пред БНР. "За мен..

публикувано на 10.12.24 в 13:56