Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Падането на Асад е най-значимата стратегическа промяна в Близкия изток

Режимът на Башар Асад падна, което отпушва нови динамични и не задължително еднозначни процеси , носещи както възможности, така и рискове, но криещи в себе си много несигурност. Това е най-значимата стратегическа промяна в Близкия изток през последните години. Това каза пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, бивш заместник-министър на външните..

публикувано на 09.12.24 в 18:18
Край завода на

Стачкуващите в заводите на "Фолксваген" в Германия с ултиматум към ръководството на концерна

Работниците и служителите в девет завода на "Фолксваген" (Volkswagen) в Германия днес стачкуваха в продължение на четири часа, съобщава БТА, като цитира Евронюз. "Фолксваген" затваря поне 3 завода в Германия Стачки във всички заводи на "Фолксваген" от понеделник Участниците в трудовите протести обявиха, че ръководството на "Фолксваген" има..

публикувано на 09.12.24 в 18:15
Дим се издига от депото за гориво след експлозията в Каленцано, Флоренция, Италия, 9 декември 2024 г.

Най-малко двама души са загинали и деветима са ранени при взрив в склад за горива в Италия

В Каленцано - в италианската област Тоскана, експлозия в склад на енергийната компания ЕНИ взе 2 жертви, 9 души са ранени, сред които двама са в тежко състояние. Трима са издирваните.  Пожарът е потушен, местните власти призоваха гражданите да не отварят прозорците и да ползват предпазни маски навън. Складът за течни горива на ЕНИ е в селището..

публикувано на 09.12.24 в 17:55
Снимката е илюстративна.

Германия и Австрия спряха разглеждането на молби за предоставяне на убежище от сирийци

Правителствата на Германия и на Австрия спряха разглеждането на молби за предоставяне на убежище от сирийски граждани. В Берлин министърката на вътрешните работи Нанси Фезер обясни, че процесът засега само се замразява, защото ситуацията в Сирия все още е твърде неясна и не е професионално да се спекулира дали сирийците в Германия могат веднага да се..

публикувано на 09.12.24 в 17:36
Кирил Петков

Кирил Петков обяви, че ще се откаже от имунитета си

Кирил Петков обяви, че веднага ще си даде депутатския имунитет, който малко по-рано му беше поискан от и.ф. на главен прокурор Борислав Сарафов. Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков "Сарафов ми иска имунитета за ареста на Борисов. Вие не разбрахте ли, че през страх не можете да ни огънете! Видяхте, че бухалката Сарафов пада, и..

публикувано на 09.12.24 в 17:34

Бойко Станкушев: Искането на имунитета на Петков е бухалка и означава, че Сарафов ще стане главен прокурор

Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев, журналист, коментира в интервю пред БНР искането на главния прокурор да се свали депутатският имунитет на лидера на ПП Кирил Петков.  Станкушев определи..

публикувано на 09.12.24 в 17:14
Ива Митева

Ива Митева: Когато председателят на НС няма мнозинство зад себе си, всеки ден ще е с оставка в джоба си

Депутатите не са хора на думата си - днес говорят едно, утре - друго и всички се изгубихме в това говорене. Това каза пред БНР Ива Митева, бивш председател на Народното събрание, доктор по конституционно право. Според нея при избора на председател на 51-вото Народното събрание е имало много "спънки, които са допуснали" народните представители, в..

публикувано на 09.12.24 в 16:59