Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Ситуацията в Сирия е най-голямото поражение на Русия и проекта на Иран

Това е най-голямото поражение на Русия и проекта на Иран в целия контекст на случващото се в Близкият Изток, започващо от Ивицата Газа и сега в Сирия. Така арабистът и международен анализатор Мохамед Халаф коментира ситуацията в Сирия от тази нощ в интервю пред БНР. "Според мен нещата отиват към още една война срещу прокситата на Иран...

публикувано на 08.12.24 в 14:12

Български граждани са потърсили съдействие от посолството ни в Дамаск да напуснат Сирия

15 български граждани и членове на техните семейства са потърсили съдействие от българското посолство в Дамаск за извеждане от Сирия. По данни на местните власти 71 български граждани пребивават продължително или постоянно в страната. Заради сериозно влошената обстановка в Сирия през последните часове, българското МВнР настоятелно препоръчва..

публикувано на 08.12.24 в 13:48
Димитър Събев

Димитър Събев: Сега ли е точният момент за България в еврозоната, това ще коства развитие и ръст на БВП

Сега ли е точният момент България да влезе в еврозоната? Всеки рязък скок в природата и особено в природата на парите е вреден. Нека пораснем и да влезем с гордо вдигната глава в еврозоната, препоръча Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН в интервю пред БНР. "Много неща се случиха в Европа през 2024 г. Направих..

публикувано на 08.12.24 в 13:09
Константин Косачов

Сирийците ще трябва да се справят сами, заяви руски депутат

В една от първите реакции от Москва на събитията в Сирия високопоставен руски депутат заяви, че сирийците ще трябва да се справят с пълномащабната гражданска война сами.  Коментарът е на влиятелния руски сенатор Константин Косачев от управляващата партия "Единна Русия". През 2015 г. Русия се намеси решително в подкрепа на Асад по време на..

публикувано на 08.12.24 в 13:06

В сградата на общината в Дупница поставиха кутия за писма до Дядо Коледа

След известно прекъсване отново във фоайето на Общината в Дупница е поставена кутия за писма до Дядо Коледа, казаха от администрацията. От 9-и до 17-и декември включително децата  ще могат да пускат писма, в които да опишат какви играчки искат да получат. В писмата трябва  да бъдат вписани точно адресите и телефони за връзка. Кутия на дядо..

публикувано на 08.12.24 в 13:01
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова дава изявление за медиите преди представянето на книгата си

Наталия Киселова ще работи, за да има приет Закон за бюджета до 31 декември

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че ще положи усилия парламентът да приеме проекта на държавния бюджет за 2025 година до края на тази година. "Това е също разговор, който ще проведем с колегите от парламентарните групи – дали да има извънредни заседания, или да се работи между Коледа и Нова година. Това са въпроси,..

публикувано на 08.12.24 в 12:08