Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Ситуацията в Близкия изток и Кипърският въпрос - сред темите на визитата на Стармър в Кипър

Новата ситуация в Сирия и Близкия изток, регионалната сигурност и Кипърският въпрос са сред ключовите теми по време на посещението на премиера на Великобритания Киър Стармър в Кипър днес. Предстоящите разговори бележат началото на стратегически диалог между Лондон и Никозия. Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър ще има..

публикувано на 10.12.24 в 08:14
проф. Антоанета Христова

Проф. Антоанета Христова: Печеливши в сегашната ситуация са "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и нови алтернативи

Печели национално-патриотичната линия, която е линията в цял свят в момента . Това е глобализмът срещу патриотизма и национализма, либерализмът срещу консерватизма. Новият тренд - това, което идва, е много повече консерватизъм и патриотично-национално говорене. Това мнение изрази пред БНР  политическият психолог проф. Антоанета Христова. "В..

публикувано на 10.12.24 в 08:14

Променят графика за водоподаване в Брезник

Графикът на водоподаване в Брезник временно се променя заради подмяната на довеждащия водопровод от язовир "Красава", съобщават от общината. От 10 декември до приключване на дейностите и прикачването към  новия водопровод, вода ще се подава по 6 часа на денонощие, в часовите пояси- от 05:30 до 08:30 ч. и от 17:30- 20"30 ч. Ограниченията..

публикувано на 10.12.24 в 08:12

Съюзът на архитектите с конференция: "Витоша - време е за решения"

Съюзът на архитектите в България организира конференция на тема: "Витоша - време е за решения". Целта е да бъдат набелязани предложения за координирани действия по опазването, поддържането и развитието на природния парк.  Витоша е първият парк на Балканския полуостров и тази година с поредица от активности, отбелязва своята 90-а годишнина.

публикувано на 10.12.24 в 08:03

Срещата между бизнеса и властта - с акцент върху здравето, демографията и енергетиката

Тазгодишното издание на срещата между бизнеса и властта ще постави акцент върху здравеопазването, демографията, енергетиката, финансите, предприемачеството и образованието. Специално внимание ще бъде обърнато на тристълбовия пенсионен модел по темата "Финанси", а в тема "Енергетика" акцент ще бъде поставен върху енергийната свързаност на..

публикувано на 10.12.24 в 08:00

Даниел Смилов за поискания имунитет на Кирил Петков: Посланието е към ГЕРБ и ПП-ДБ - да внимават!

Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е подбран, за да има някакъв ефект. Прави се опит да се повлияе от една страна на процеса на съставяне на правителство, а другото е – евентуално на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор вече за..

публикувано на 10.12.24 в 08:00
 Национална библиотека

Националната библиотека чества 146 години от създаването си

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София чества 146 години от създаването си.  Празничната програма ще започне с поднасяне на цветя пред паметника на Светите братя Кирил и Методий.  Официалното отбелязване на празника ще завърши с откриване на гостуваща изложба на Историческия музей в Попово по случай 180 години от рождението..

публикувано на 10.12.24 в 07:48