Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва изплащането на декемврийските пенсии чрез пощенските станции

От днес до 20 декември ще се изплащат пенсиите чрез пощенските станции.  Преводите на сумите за пенсионерите, които получават парите си по банков път, се извършват днес. Съгласно текстовете в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, пощенските станции изплащат пенсиите и добавките към тях в периода от 7-о до 20-о число на месеца, за който..

публикувано на 09.12.24 в 08:31
Евелина Славчева

Церемония по встъпване в длъжност на новоизбрания председател на БАН

В Българската академия на науките ще се състои церемония по встъпването в длъжност на новия председател на БАН - член-кореспондент Евелина Славчева. Тя беше избрана на поста в конкуренция с единствения друг кандидат - микробиологът акад. Христо Найденски.  Славчева е първата жена-председател на БАН в 155-годишната история на институцията...

публикувано на 09.12.24 в 08:25
Оля Ал-Ахмед

Оля Ал-Ахмед: Случващото се в Сирия е руско-американска игра. Всяка война е сделка

"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач. "Това, което стана в Сирия тези дни, след толкова дълго затишие – изглеждаше, че сирийската армия пада като в анимационен филм ", посочи тя.  3 милиона сирийци са в Турция, поне част от тях трябва..

публикувано на 09.12.24 в 08:09

Русия и Украйна с условия за примирие след призива на Тръмп за прекратяване на огъня

Русия и Украйна посочиха условията си за примирие часове, след като избраният за президент на Съединените щати Доналд Тръмп призова за "незабавно" прекратяване на огъня. Тръмп: Тази война, Русия - Украйна, е най-глупавото нещо и никога не биваше да бъде допускана Говорителят Дмитрий Песков заяви, че условията на Кремъл остават..

публикувано на 09.12.24 в 08:00

Доц. Боян Хаджиев: Ситуацията в Сирия е част от по-големия пъзел, който включва и Украйна

" Башар Асад е едно огромно зло, което беше премахнато от Сирия. Това е човек, отговорен за масови убийства, масови кланета, хвърляне в затвора, изчезвания. Гладът беше негова стратегия". Бунтовниците превзеха Дамаск и напредват в Североизточна Сирия. Какво следва? Противниците на Асад обявиха превземането на Дамаск Това заяви пред БНР..

публикувано на 09.12.24 в 07:45
Хосе Мануел Албарес, външен министър на Испания

Испанското правителство призова за мирен преход на властта в Сирия

Испанското правителство призова за осъществяване на мирен преход на властта в Сирия. От Министерството на външните работи в Мадрид посочват, че всички страни в конфликта, съседните държави и международната общност трябва да положат усилия, които да доведат до приобщаващ политически преход. Според министъра на външните работи Хосе Мануел..

публикувано на 09.12.24 в 07:42

МВнР: При първа възможност ще бъде осигурено напускането на 15 българи от Сирия

От българското министерство на външните работи уверяват, че при първа възможност ще бъде осигурено безопасното напускане на 15 наши сънародници, които са поискали да бъдат изведени от Сирия.  Посолството ни в Дамаск е в постоянна връзка с българските граждани и членовете на семействата им. По официални данни в Сирия пребивават 71 български..

публикувано на 09.12.24 в 07:37