Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семинар в НАТФИЗ за създаване на отговорни към природата практики в изкуството

Снимка: Сайт на НАТФИЗ

„Познават ли българските творци изкуството „Да мислят като планина?“ – така провокативно звучи темата на тридневен семинар, който се провежда в момента в Националната академия за театрално и филмово изкуство. Екотемите са във фокуса на форума, още повече, че на днешния 22 април отбелязваме деня на земята. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта, както и дипломанти от магистърските програми "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“, „Публична реч“ и „Театрално изкуство“ на НАТФИЗСеминарът е безплатен. Участниците ще получат сертификат от НАТФИЗ, с лого на ЕС. 

Как правят велосипеди от бамбук в Гана, как изглежда приложно изкуство от стари джапанки в Кения и какво има в един еко музей до бреговете на Франция – това са само част от темите, които ще бъдат засегнати, разказа в интервю за „Закуска на тревата“ проф. Лидия Върбанова - ръководител на магистърската програмаМениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ.  

Проф. Върбанова има професионален опит като консултант, преподавател, изследовател и мениджър в над 60 страни. Била е постоянен и гостуващ професор в престижни университети и учебни центрове в Европа, Канада, Кавказкия регион, централна Азия и северна Африка. Професионалното й портфолио фокусира върху разработването на културни политики  и мениджърски стратегии, предприемачество и иновации, икономика и финансиране, управление на проекти, организационно развитие и онлайн технологии, опазване на околната среда и устойчиво развитие, със специален акцент върху изкуствата, културата и творческите индустрии. 

Семинарът фокусира върху използването на устойчиви практики в изкуствата, които насърчават емпатична позиция към хората, „нечовешките същества“ и природата, устойчивостта и психологическите характеристики на артистите и по този начин да съдейства за ефективно включване на концепцията за устойчивост в артистичните практики и творческата продукция. Лектори и модератори на сесиите са известни експерти и професионалисти в областта на околната среда, емпатията, устойчивото развитие и арт мениджмънта. 

Проф. Върбанова е носител на редица престижни академични награди, сред които: Европейска награда за преподавателска дейност «Драган Клайч», стипендия FULBRIGHT, стипендия на Japan Foundation, изследователска стипендия на НАТО, стипендия от Webb Memorial Trust, Оксфорд и др. 

Цялото интервю на Светослава Кузманова с проф. Лидия Върбанова можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МФ публикува проекта за Бюджет 2025: 3% дефицит и нарастване на държавния дълг

Министерството на финансите публикува законопроекта за държавния бюджет за следващата година и  актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2025 – 2028 г., която представлява мотивите към законопроекта. В проекта се залага дефицит от 3 на сто и увеличаване на държавния дълг през следващите 4 години. Финансовият министър:..

публикувано на 09.12.24 в 20:07
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер

Официално: Австрия вдига ветото за Шенген

Министерството на вътрешните работи на Австрия официално обяви, че вдига ветото върху присъединяването на България и на Румъния към Шенгенското пространство за свободно придвижване. Агенция "Ройтерс" цитира изявление на австрийския вътрешен министър Герхард Карнер, който казва, че Австрия ще направи следващата стъпка на съвета "Правосъдие и вътрешни..

публикувано на 09.12.24 в 20:02

Регистриран е втори случай на маймунска шарка в България

Втори случай на маймунска шарка е регистриран у нас през миналата седмица, съобщиха от столичната Регионална здравна инспекция.  Заразеният е на 37 години, поставен е под карантина вкъщи, в добро състояние и при леко протичане на заболяването. Мъжът е пътувал в чужбина преди 3 седмици, но няма сигурни данни, че се е заразил там, уточниха от..

публикувано на 09.12.24 в 19:36
Френският президент Еманюел Макрон.

Макрон продължава консултациите с политическите сили в търсене на нов премиер

Френският президент Еманюел Макрон продължава консултациите с политическите сили за нов премиер, след като правителството на Мишел Барние беше свалено с исторически вот на недоверие. Френският парламент гласува вот на недоверие на правителството на Барние Барние подаде оставката си, на ход е Макрон Еманюел Макрон свиква утре консултативна..

публикувано на 09.12.24 в 19:33
Кирил Петков в НС със съпартийците си Николай Денков и Лена Бориславова (в гръб).

Петков: Знам, че не сме нагласени от дълбоката държава, знам, че ни виждат като случайници, но ние ще се борим

След като и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на депутата от ПП-ДБ и съпредседател на ПП Кирил Петков заради арестите на бившия премиер Бойко Борисов, бившия финансов министър Владислав Горанов и пиара на ГЕРБ Севделина Арнаудова, Петков обяви в   социалните мрежи, че ще се откаже от имунитета си веднага.  Сарафов поиска..

публикувано на 09.12.24 в 18:47
Президентът на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и председателят на ХДС Фридрих Мерц - Киев, 9 декемри 2024

Фридрих Мерц увери Зеленски, че ако стане канцлер, ще отмени ограниченията за използване на германско оръжие

Украинският президент Володимир Зеленски даде да се разбере, че би подкрепил прекратяване с дипломация на руската война срещу страната му. И допусна разполагане на военни от европейски членки на НАТО в Украйна като гаранция за сигурност. Зеленски прие днес в Киев лидера на германския Християндемократически съюз Фридрих Мерц, който е фаворит за поста..

публикувано на 09.12.24 в 18:44

Георги Тошев: Исках да разбера как през историята на най-популярната естрадна певица минава времето

На книжния пазар излиза книгата "Лили" за примата на родната естрада Лили Иванова и историята на българската естрада. Автор е журналистът Георги Тошев, който в интервю пред БНР разказа, че творбата е писана дълги години и няколко пъти е спирал. "Това е дълъг труд, започвах и се отказвах във времето, но заради издателите и редактора Веселина..

публикувано на 09.12.24 в 18:26