Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли недоразумения и слабости в поредния законопроект за ВиК? Експертен прочит

Снимка: БГНЕС

Приемането на Закона за водоснабдяването и канализацията формално е поставено като условие за изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост. Законопроектът се обсъжда за трети път.

Едно от условията е да се обособи регулаторната дейност на ВиК услугите в самостоятелен орган. Предлага се нова комисия да регулира само цените.

Според юриста Владимир Стратиев, член на УС на Българската асоциация по водите, в предвиденото разделяне на регулатора КЕВР акцентът е неправилно поставен. По думите му дали регулаторът да е отделен, не е по-важният въпрос, по-важно е кой, какво и как ще регулира.

В проекта се предлага да се раздели регулирането на цените от регулирането на качеството, което поставя въпроса спрямо какво ще регулираме цените, отбеляза експертът в предаването "Хоризонт до обед".

Владимир Стратиев нарече "много озадачаващо" законодателното решение за регулиране на качеството. В предишните варианти на законопроекта този контрол е бил възложен на МРРБ, но в най-новата редакция следенето на качеството е поверено на ВиК асоциациите, които обаче са с ограничени компетенции.

Те нямат такива компетенции по закон, те имат ограничен брой правомощия, не са административен орган и не се предвижда да се развиват като административен орган, изрази категорична позиция Стратиев. Той цитира текстове в законопроекта, които предвиждат водните асоциации да издават административни актове и наказателни постановления във връзка с контрола.

"Неправилно е преценен статутът, мястото и функцията на този субект."

Снимка: архив

Законът трябва да регламентира водните помощи за социално слабите, особено в слабо развитите райони, където хората нямат препитание, подчерта от своя страна Магдалена Славова от Инициативния комитет "Вода за Омуртаг".

Сегашният законопроект не предвижда водни помощи, регламентира само социалната поносимост, уточни Владимир Стратиев.

Сред недостатъците на закона той открои като слабост статута на т.нар. ВиК холдинг. Едно от условията в ПВУ е той да бъде установен по-ясно.

От създаването му холдингът няма ясна цел за своето съществуване, създаден е като търговско-правен субект, а същевременно няма никаква дейност, приходи, печалба, изтъкна Стратиев.

"Той ще стигне до фалит. Това е разминаването в неговия статут. Всички се чудят – финансова институция, кредитна институция? Ако неговият статут бъде трансформиран във финансираща институция, нещата ще станат по-ясни."

Повече детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09