От личния лекар през няколко столични болници, прехвърляне между различни специалисти, назначаващи различно лечение, нужда от кръводарители за специфична процедура и финал - лечение в чужбина – този път изминават Мариана Балабанова и нейният син Христо, за да спасят живота на жената. Историята беше разказана отново на пресконференция с участието на хематолога Чавдар Ботев. Той твърди, че в МВР болница са диагностицирали Балабанова с левкемия, а самият той открил, че жената страда от рядкото заболяване Синдром на Мошковиц. Този случай повдига темата за национален разговор – какво се случва с пациентите с тежки случаи в нашата здравна система, заяви Христо Балабанов.
"Майка ми беше подритвана от болница на болница, в изключително тежко състояние и накрая се принудихме да отидем в чужбина, защото тук никой не ни реши проблема. Не само не ни решиха проблема, унизиха ни, обидиха ни с цинично отношение, потиснаха ни психически и не ни дадоха решение. Сгрешени диагнози – явно диагностиката куца. Познания за този тип заболявания и адекватна реакция, което също го няма. Голям проблем се оказва и човешкият морал и отношение към най-тежките случаи. Когато имаш най-много нужда от лекар, ти казват – ние не можем да поемем отговорност. Ако аз не мога да отида при лекар, който да поеме отговорност, къде да отида – в пожарната ли?"
Да се увеличи финансирането на клиничните пътеки за палиативни грижи – това призоваха от пациентската организация "Заедно с теб" във връзка с повдигнатия проблем какво се случва с пациентите в тежко състояние в здравната ни система. Пенка Георгиева потвърди, че тези хора се разкарват от болница в болница.
"Ние получаваме десетки такива сигнали. Не ги искат, защото харчат много публичен ресурс, а тъй като тези лечения са продължителни, дори да има някакви спестени средства семейството, те свършват. Публичният ресурс, който харчат, е голям, а финансирането от НЗОК е малко и тези хора най-често са изхвърляни на грижите на близките, а близките не могат да се справят – нито финансово, нито медицински. Държавата от години нехае относно палиативните грижи."
Заболяването Синдром на Мошковиц е животозастрашаващо, в същото време е рядко и трудно се поставя диагноза, което означава и висока смъртност, невинаги дължаща се на самото заболяване предвид усложненията, до които води то. Това разказа за "Хоризонт" Йоана Янакиева, председател на Българско сдружение "Синдром на Мошковиц". По думите й няма статистика колко българи страдат от болестта. Смята се, че четирима души на милион население годишно се диагностицират с нея.
Поставянето на диагнозата е ключово, подчерта тя.
"Трудно е поставянето на диагнозата, тъй като при различните пациенти може да протече по различен начин, симптомите на заболяването. По този начин пътят на пациента е много различен. Това важи предимно за новодиагностицирани пациенти. Ако те не попаднат при хематолог, поставянето на диагнозата закъснява, изходът често може да бъде летален, тъй като заболяването прогресира изключително бързо и е съпроводено с много усложнения. За пациенти с това заболяване, които са в остра фаза, когато имат такава симптоматика, на първо място трябва в най-спешен порядък да се направи плазмафереза. За щастие в България има обучени специалисти. Тази процедура се извършва в София, в клиники във Варна и Пловдив. Въпросът е да се знае точната диагноза."
Според Йоана Янакиева е важно да се знае колко са пациентите с това заболяване, как и къде се лекуват, както и да има общи насоки за лекарите как да провеждат лечение.
Протестиращи блокираха движението по главния път София - Варна край търговищкото село Буховци. Те настояват за справедливо разследване на смъртта на 24-годишния Момчил, който загина при катастрофира с мотоциклета си край Попово в началото на април тази година. Близките на младия мъж са убедени, че инцидентът не е само пътно произшествие. Осигурени са..
8000 бойци от Северна Корея са разположени край Курск - вече съвсем близо до района на бойните действия между руските и украинските войски, заяви в четвъртък представителят на Съединените щати в Съвета за сигурност на ООН Робърт Ууд. Ефектът от тях ще е по-скоро политически, отколкото военен, твърдят анализаторите, до които се допитахме...
Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор - само това, изглежда, може да убеди Путин да преговаря сериозно за примирие, казва в интервю за БНР преподавателят по международни отношения от Джорджтаунския университет Чарлс Купчан в коментар на публикация във "Файненшъл таймс". Британският вестник писа, че Русия и Украйна..
" Почти унищожихме ореола върху всички наши герои в миналото, които сме имали . Останаха един - двама". Това заяви пред БНР певецът Веселин Маринов, който има нов - 30-и в творчеството му, албум - "Лесен за обичане". " Всеки един от нас има своите будители. Всичко е въз основа на възпитанието, което имаме, поставено от нашите учители и..
"Тъжно ми е, че днес будителството е малко встрани и като че ли повече наблюдава, отколкото участва в процесите ни. Това е тъжно, защото от будители има нужда всяко време . А сега при нас една алиенация се шири навсякъде. Будителите стоят встрани, мълчаливо и не им се приказва. Вероятно са стъписани от простотията". Това каза пред БНР..
Има значителен напредък в преговорите за евентуално прекратяване на огъня между Израел и ливанската ислямистка организация "Хизбула". Това заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън, предаде Франс прес. САЩ работят "много усилено" за постигане на споразумение, което да включва изтегляне на подкрепяното от Иран ливанско ислямистко движение..
Вчера служител на ДАНС е връчил на саудитския дисидент Абдулрахман Ал-Халиди заповед за експулсиране . Това го срутва, но същевременно не се е пречупил и се е включил в стачка в Бусманци, която е била заради промяна в правилата за доставки на продоволствия, на необходими за тях неща, както и за посещения. Това заяви пред БНР Галина Лачева от..
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..