Парите, с които разполагат личните лекари, за да изпращат пациентите си на изследвания и консултации, са намалени за текущите три месеца спрямо първото тримесечие на годината. Това твърдят общопрактикуващи лекари от София и търсят обяснение от Здравната каса за орязването на тези разходи, което, по думите им, ще засегне наблюдението на хронично болните и лечението на хора с остри заболявания.
От обществения фонд обясниха, че общите разходи за тези дейности не са намалени, няма промяна и в броя направления за изследвания и консултации, с които всяка районна здравна каса разполага като рамка, по която плаща на личните лекари и лекарите специалисти.
На всеки три месеца личните лекари получават пари от Здравната каса, в рамките на които да назначават изследвания, консултации със специалисти и високоспециализирани дейности, например ехокардиография. От отпуснатите средства зависи колко такива дейности могат да се назначат за тези три месеца, обясни д-р Виктория Чобанова от Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите ѝ парите за април, май и юни са намалени. Конкретно при нея – с 35 процента по-малък е бюджетът за изследвания, с 15 процента са намалени възможностите за консултации и със 70 процента – парите за високоспециализирани дейности.
За намаление на парите сигнализира и д-р Станислава Крайселска – според нея броят на медицинските направления за ехокардиография е орязан с над 80 процента, а проблемът е масов и не само при личните лекари в София.
Това ще засегне хората с хронични заболявания, като пациентите с диабет, които имат нуждата от изследвания поне два пъти годишно, обясни д-р Чобанова. Хората с нарушения във функцията на щитовидната жлеза трябва да правят хормонални изследвания, които също не са евтини. И всичко това е разписано в наредба.
Не става ясно откъде идва намалението на парите за изследвания и консултации. От НЗОК обясниха за "Хоризонт", че тези средства за текущите три месеца не са променени като заложен разход в сравнение с първите три месеца. Парите са в бюджетната рамка за специализирана извънболнична помощ. Здравната каса определя брой такива дейности и стойността на разходите за тях за всяка районна каса и за всяко тримесечие. В тази рамка районната каса плаща дейности по договорите с лични лекари и лекари специалисти.
Няма намаление на броя направления за изследвания и консултации, свързани с профилактика, наблюдение или лечение на остри заболявания, няма промяна и при направленията за високоспециализирани дейности, а разходите за медико-диагностични дейности като ядрено-магнитен резонанс и тестове за Covid са същите, като за първите три месеца на годината.
От фонда припомнят, че при изчерпване на възможностите, с които разполагат личните лекариq и при мотивирана необходимост те могат да поискат от районните каси допълнителни бройки за специализирани дейности. И че в проектобюджета за тази година, който все още не е приет, са заложени с 10 процента повече средства за специализирана извънболнична помощ. За какви дейности и в какви обеми ще се разпредели този бюджет, ще се определи в новия рамков договор между Здравната каса и Лекарския съюз.
Деца вземат личните карти на родителите си без знанието им, за да правят онлайн залози от тяхно име. Това е една от тревожните тенденции, която провокира Националната агенция за приходите и Агенция "Митници" да започнат още през лятото кампанията "Не сте сами". Стефан Бакалов: Средната възраст, на която започват да се употребяват..
Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври, беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..
Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..
Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов. Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..
Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица. В края на март инвеститор поиска да..
След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..
" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова президентската институция да се извини за изразената позиция, с която се поставя под съмнение легитимността..