Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Воля за оцеляване: кой е българският iBushcrafter?

Как се прави лък от стари ски, кои диви растения стават за ядене и как най-лесно се пали огън в камина?



Живот в хармония с природата.

Това е краткото обяснение на Bushcraft – уменията за оцеляване в естествена, извънградска среда. Дефиницията даде в ефира на „Изотопия“ Станимир Каравеликов – автор на сайта и YouTube канала iBushcrafter - съвети за успешно пребиваване сред природата и решения в кризисни ситуации.

В палитрата от знания и полезни умения Станимир има истории за ръчно изработени ножове от специални стоманени сплави и естествени материали. Изявява се и с рецепти за билкови кремове за травми, болки и поддържане на кожата.

Първо обаче да разберем повече за бушкрафтърското оцеляване.

Станимир: „Това не е да отидеш в гората, да се забиеш там и да не излезеш повече. Това е когато влезеш в гората, да видиш около себе си и познаеш всички треви, които ти трябват, какво можеш да направиш с тях. Да си прекараш там чудесно и после да се върнеш към нормалното си ежедневие.“

Да научиш нещо повече за природата и за себе си

Станимир: „Всеки път, когато излизам сред природата научавам нещо ново, изпитвам нещо различно. Природата е жива и динамична, дава ни страшно много познания и вътрешно усещане.“


Полезни растения

В сайта iBushcrafter Станимир ни запознава с растения около нас, за които не предполагаме, че биха ни били от полза – като лечебно средство или просто като част от салатата.

Станимир: „Преди година се запалих покрай едно приложение за телефон – снимаш всяка тревичка и то ти подсказва какво би могло да е това растение. Аз като много любознателен човек започнах да си щракам каквото имам из двора. Но не просто да видя кое растение какво е, а за какво би могло да се ползва или да не се ползва, защото има и отровни.“

Така за около година Станимир успява да каталогизира над 150 растения из страната, които са по-непознати. Идеята му е да показва на своите последователи какво полезно могат да извлекат от една разходка, била тя дори и в парка.


Станимир: „По този начин открих страшно много билки, някои от които дори ги няма в българските книги. А те се срещат в нашата природа.“

За всички билки, към които проявява интерес, Станимир проверява в западни научни източници. „Искам да разполагам с последната и най-проверена информация, за да съм сигурен, че това което ползвам или предлагам няма да навреди на някого.“

Лечебни бурканчета

Станимир започва да бърка мехлеми случайно: „Имам племенница и миналото лято я бяха нахапали много комари. Сестра ми се оплака и реших да й предложа една специална билка за това. Тогава ми хрумна да го превърна това нещо в мехлем. Реших да импровизирам, а се оказа, че е страшно ефективно. Буквално за 3-5 минути изчезват зачервяванията от местата на ухапванията от комари. Вече го пробваха много хора. В този мехлем има основно здравец, живовляк и лавандула. Тези билки успокояват кожата, намаляват отока и действат противоалергично.“


Мехлемите продължават. Станимир забърква различни такива с цветове от невен за по-мека кожа, прави такъм с лютива мента и лавандула против болки в ставите и мускулите. Изпробва мазилата и върху себе си.

И така от семейство, познати и него самия – билките на Станимир започват да се търсят. Пишат му хора от туитър, както и такива, които са гледали видеата му в YouTube.

Освен растения с лечебни свойства, в природата има и такива, които представляват сериозна заплаха. Станимир ни запознава в едно от видеата си с Американския винобой.


РАНИЦА ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ И АВТОРСКИ НОЖОВЕ

Като истински бушкрафтър Станимир ни дава съвети какво да си носим задължително в раницата, когато отиваме на преход или просто на разходка в природата.


Сред основните неща са персонални филтри за пречистване на вода, суха храна, пиезо запалка и нож. Станимир дава съвети и как се оказва помощ при прорезна рана. Една от истинските му страсти обаче е реставрирането на стари ножове, както и изработването на авторски такива от специални стоманени сплави и естествени материали.

За страстта към ножовете и за това как да си направим лък от стари ски - чуйте цялото интервю със Станимир Каравеликов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45