Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Воля за оцеляване: кой е българският iBushcrafter?

Как се прави лък от стари ски, кои диви растения стават за ядене и как най-лесно се пали огън в камина?



Живот в хармония с природата.

Това е краткото обяснение на Bushcraft – уменията за оцеляване в естествена, извънградска среда. Дефиницията даде в ефира на „Изотопия“ Станимир Каравеликов – автор на сайта и YouTube канала iBushcrafter - съвети за успешно пребиваване сред природата и решения в кризисни ситуации.

В палитрата от знания и полезни умения Станимир има истории за ръчно изработени ножове от специални стоманени сплави и естествени материали. Изявява се и с рецепти за билкови кремове за травми, болки и поддържане на кожата.

Първо обаче да разберем повече за бушкрафтърското оцеляване.

Станимир: „Това не е да отидеш в гората, да се забиеш там и да не излезеш повече. Това е когато влезеш в гората, да видиш около себе си и познаеш всички треви, които ти трябват, какво можеш да направиш с тях. Да си прекараш там чудесно и после да се върнеш към нормалното си ежедневие.“

Да научиш нещо повече за природата и за себе си

Станимир: „Всеки път, когато излизам сред природата научавам нещо ново, изпитвам нещо различно. Природата е жива и динамична, дава ни страшно много познания и вътрешно усещане.“


Полезни растения

В сайта iBushcrafter Станимир ни запознава с растения около нас, за които не предполагаме, че биха ни били от полза – като лечебно средство или просто като част от салатата.

Станимир: „Преди година се запалих покрай едно приложение за телефон – снимаш всяка тревичка и то ти подсказва какво би могло да е това растение. Аз като много любознателен човек започнах да си щракам каквото имам из двора. Но не просто да видя кое растение какво е, а за какво би могло да се ползва или да не се ползва, защото има и отровни.“

Така за около година Станимир успява да каталогизира над 150 растения из страната, които са по-непознати. Идеята му е да показва на своите последователи какво полезно могат да извлекат от една разходка, била тя дори и в парка.


Станимир: „По този начин открих страшно много билки, някои от които дори ги няма в българските книги. А те се срещат в нашата природа.“

За всички билки, към които проявява интерес, Станимир проверява в западни научни източници. „Искам да разполагам с последната и най-проверена информация, за да съм сигурен, че това което ползвам или предлагам няма да навреди на някого.“

Лечебни бурканчета

Станимир започва да бърка мехлеми случайно: „Имам племенница и миналото лято я бяха нахапали много комари. Сестра ми се оплака и реших да й предложа една специална билка за това. Тогава ми хрумна да го превърна това нещо в мехлем. Реших да импровизирам, а се оказа, че е страшно ефективно. Буквално за 3-5 минути изчезват зачервяванията от местата на ухапванията от комари. Вече го пробваха много хора. В този мехлем има основно здравец, живовляк и лавандула. Тези билки успокояват кожата, намаляват отока и действат противоалергично.“


Мехлемите продължават. Станимир забърква различни такива с цветове от невен за по-мека кожа, прави такъм с лютива мента и лавандула против болки в ставите и мускулите. Изпробва мазилата и върху себе си.

И така от семейство, познати и него самия – билките на Станимир започват да се търсят. Пишат му хора от туитър, както и такива, които са гледали видеата му в YouTube.

Освен растения с лечебни свойства, в природата има и такива, които представляват сериозна заплаха. Станимир ни запознава в едно от видеата си с Американския винобой.


РАНИЦА ЗА ОЦЕЛЯВАНЕ И АВТОРСКИ НОЖОВЕ

Като истински бушкрафтър Станимир ни дава съвети какво да си носим задължително в раницата, когато отиваме на преход или просто на разходка в природата.


Сред основните неща са персонални филтри за пречистване на вода, суха храна, пиезо запалка и нож. Станимир дава съвети и как се оказва помощ при прорезна рана. Една от истинските му страсти обаче е реставрирането на стари ножове, както и изработването на авторски такива от специални стоманени сплави и естествени материали.

За страстта към ножовете и за това как да си направим лък от стари ски - чуйте цялото интервю със Станимир Каравеликов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03