Събитията от последната година - откакто започна войната в Украйна - превърнаха това в ускоряваща се тенденция. Някои от членките на петролния картел ОПЕК също вече дадоха съгласието си за търговия и в китайска валута.
Залязва ли петродоларът и изгрява ли петроюанът?
Всъщност, петродоларът не е реална конвертируема валута, а термин, с който се отбелязват приходите на страните-производителки в американската валута. Още от 70-те години те започват да търгуват ценната си суровина в щатски долари и да държат постъпленията си в американски банки, с което доларът утвърждава позициите си на световна валута.
Отдръпват ли се от долара страните-износителки на петрол, начело със Саудитска Арабия, и защо?
Професор Ниланджан Баник, преподавател по международна търговия в университета Махиндра, Индия, следи отблизо процеса, който силно засяга и неговата родина.
Припомняме един кратък архивен цитат:
"Трябва да запазим позицията на американския долар като стожер на паричната стабилност по света", казва 37-мият президент на Съединените щати Ричард Никсън, който в началото на 70-те години на миналия век слага край на фиксирания курс на долара към златото и подписва споразумение със Саудитска Арабия - тогава най-големия производител на петрол в света - че черното злато ще се търгува само в американска валута. Няколко години по-късно икономистите въвеждат термина "петродолар" - тоест съвкупността от постъпления от продажбата на суров петрол в полза на държавите-износителки на тази суровина.
"Какво се случи в онези години - заради петролното ембарго цената се покачи. Тогава американският президент Никсън се обърна към Саудитска Арабия и им предложи да търгуват суровината в щатски долари. Заедно с това дойде обещанието да държат печалбите си от продажбата на петрол в американски банки, които са най-сигурните на света. Именно така доларът се превърна в световна валута".
Думите са на професор Ниланджан Баник, който преподава международна търговия, пазари и развиващи се икономики в университета Махиндра в Индия. Ако попитате американски икономист или финансист идва ли краят на доминацията на долара, най-вероятно ще получите само пренебрежение. И ако Западът е безкрайно свикнал с долара като световна валута, на Изток не една и две страни търсят вариант за подкопаване на силата му и за възход на собствените си валути. Руската война срещу Украйна и последвалите санкции сложиха отново темата на масата. Всички погледнаха първо към Китай.
"Ако пак се върнем към историята, в началото на XX и по-голямата част от XIX век, тогава световната валута е британският паунд. На щатския долар му трябваха около 70 години, за да го измести от върха. Опитвам се да кажа, че за да се води цялата или поне по-голямата част от световната търговия в китайски юани, ще отнеме поне 25-30 години, ако не и повече".
Според професор Баник този период може да е и много по-дълъг - заради плаващите курсове на различните валути, които могат бързо да се превърнат в сериозни обезценки.
"Юанът не е фиксиран към никоя валута, която се търгува широко по целия свят. Също така проблемът с китайската икономика е капиталовият контрол. Ако искам да изтегля парите си в местна валута и да ги използвам в чужбина, не мога да го направя. Освен това курсът на китайския юан е изключително плаващ. Никой не иска да търгува в нестабилна валута.
Често говорим за възможността да има обща валута на БРИКС. Тук отново възниква същият проблем. С какво ще бъде обезпечена тази валута? В този съюз са Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. Най-голямата икономика сред тези държави е китайската и съвсем логично Пекин би казал, че иска да обвърже тази обща валута с курса на юана. Но не мисля, че Индия би се съгласила с подобно обвързване. Дори по тази точка няма разбирателство".
Само че страните от Залива, където са и най-големите петролни залежи, не отхвърлят идеята за търговия в китайски юани. Експертите вече заговориха за „петроюан“ и ако добавим геополитическия нюанс и сложните отношения със Съединените щати на всяка от износителките на петрол от ОПЕК, облаците над американския долар като че ли се сгъстяват?
"Наистина те се съгласиха да търгуват и в китайска валута, но това решение е следствие на политиката на Съединените щати и Европа за увеличаване на дела на зелената енергия в икономиката. Така Саудитска Арабия, Иран, Ирак и другите производителки на петрол трябва да си намерят нови пазари. Това е причината те да се съгласят да търгуват с юани, но тъй като по света няма сериозно търсене на тази валута, те се опитват да намерят вариант, който все пак може да бъде заменен за долари. Такъв е саудитският риал".
Докато на Запад зелените политики имат реално значение, в държави като Русия и Индия те са на заден план. Потреблението на руски петрол в Индия се увеличи многократно след наложените санкции на Кремъл. Всъщност Индия и Китай купуват 90 процента от руския нефт и не признават наложения му ценови таван. Казано по друг начин, Делхи е сред по-близките партньори на Москва, която става все по-затворена, с ключови банки без достъп до системата SWIFT и е ограничена от редица други санкции, наложени й заради бруталната руска война срещу Украйна. Следва логичният въпрос - защо не търговия в местни валути - рубли и рупии, за каквато имаше официални разговори между двете държави.
"Руските банки и руските политици се сдобиха с твърде много рупии. Сега обаче те се чудят какво да ги правят, защото има ограничен брой потенциални партньори за търговия в индийска валута. Същото се отнася и за фирмите, които изнасят рафиниран петрол към Русия. Те се чудят какво да правят с рублите, с които е платена продукцията им. Ето защо двете държави решиха да търгуват не в долари, а в дирхами - валутата на Обединените арабски емирства.
До това решение се стигна, защото нито рупията, нито рублата, особено руската рубла, са фиксирани към някоя от търгуваните в световен мащаб валути. 60 процента от международните валутни резерви са в долари, а 20 процента - в евро. Около 3 на сто са в британски лири, а 5,5 на сто - в японски йени. Ако сравним с китайския юан, международните резерви в тази валута са 2,8 на сто. Никоя държава не иска да търгува с валута, която не е обвързана с някоя от т.нар. твърди валути".
"Твърди валути" се наричат тези, които се определят като дългосрочно стабилни и се използват на международните пазари. Ако се върнем към доминацията на долара и широката му употреба в глобалната търговия, подплатена исторически със сделката на Никсън и Саудитска Арабия, можем да очакваме бавен залез на петродолара, според професор Баник. Но светът се развива и след време не черното злато ще е ключово за глобалната икономика, а друга суровина или компонент - тогава коя ще е водещата валута?
"Сега не петролът, а чиповете са от изключителна важност за икономиката. С всички санкции, които налагат на Китай, Съединените щати се опитват да гарантират, че икономиката им ще остане водещата в света", смята професор Ниланджан Баник, преподавател в университета Махиндра в Индия.
В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс". На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът..