Тази изцяло нова музикална материя, в който се преплитат френските и българските музикални и културни влияния, развива идеята естетически взаимно да се проникнат и допълнят тези, на пръв поглед отдалечени музикални култури:
· на съвременни композиции от френските автори – членовете на триото;
· на френски шансони като La foule/ Ла Фуль на Пиаф и Emmenez-moi /Амне-моа на Азнавур специално аранжирани за проекта от Кристоф Мониьо;
· на нови обработки направени от френските музиканти на известни български фолклорни песни като „Темней Горо“, „Везала Рада“, обработки които се
разгръщат благодарение на една „друга“ хармонична и естетическа визия, за това как трябва да звучат тези песни.
· На американски джаз стандарти, аранжирани за фолклори гласове и поднесени в изцяло нов прочит като ,, Somethimes I fell like a motherless Child” и ,, I child is Born”
· На класически произвдения от български автори като ,,Дилмано дилберо“ на Кюркчийски, или ,,Великден Иде“ на Драгостинов чудесно "джазирани" с целия талант, който познаваме, от Франсоа Рюлан, Кристоф Мониьо или Клод Чамичян.
И така, изпълнителските възможностите на хора "Големите български гласове", с диригент Илия Михайлов, подсилени от изтънчените и изобретателни композиции и аранжименти на джаз триото, придава нова идентичност на съответните музикални наследств.
Хорът "Големите български гласове" носи настоящото си име от 1990 г. Съставен е от жени от всички региони на страната, избрани заради чистотата на гласовете им, владеенето на българския фолклор и способността им да пеят сложни интервали и дисонанси и неравноделни ритми.
През годините солистки на хора са Елена Божкова, Калинка Вълчева, Олга Борисова, Кремена Станчева, Анастасия Костова, Василка Андонова, Надежда Хвойнева, Стояна Бонева, Виолета Накова, Надка Караджова, Лиляна Галевска, Стояна Лалова, Янка Танева, Христина Лютова, Цветанка Варимезова и Златина Узунова. Създавайки по този начин най-добрия колектив от фолклорни гласове и благодарение на способностите на З. Михайлов като първокласен хормайстор, ансамбълът придобива международна известност и печели наградата Grand Prix de Disque на фестивала MIDEM във Франция. От 90 те години на миналия век хорът, под диригенството на неговия
основател Здравко Михайлов, работи съвместно с ЮНЕСКО и по специално с програмата му за опазване на световното културно наследство.
От 1999 г. музикален директор на ,,Големите български гласов“ е Илия Михайлов. Заедно с хора осъществява много успешни проекти със знаменити творци като емблематичния български музикант Теодосий Спасов, холивудския композитор Мишел Коломбие, с френския джаз пианист Франсоа Рюлан и неговото трио, съвременните визуални артисти Мисирков/Богданов, с унгарския органист Ласло Фашанг и виртуоза на фолклорни флейти и гайда Болаж Донго Соколай и др.
Хорът гастролира в над 25 страни в Европа, Азия, Северна Америка, на някои от най-престижните международни фестивали. Редовна част от тяхната образователна програма са майсторските класове в Харвардския университет, Парижкия университет, Страсбургската консерватория.
Интервю на Ива Валентинова с диригента Илия Михайлов чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...