Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Копривщица - там, където историята оживява

Снимка: Ивелина Георгиева

"Селце като кутийка, гдето се ражда само ръж, гдето зимата е девет месеца, там, където най-работните пътища са широки таман две педи… и такава паплач от деятели и родолюбци! Необяснимо!"

Това пише Захари Стоянов за града, който въпреки малката си територия, оставя огромна диря в българската история. Копривщица е родно място на много бележити личности - писатели, поети, революционери, общественици - днес национални герои. Не е случайно, че тук пламва огънят на национално-освободителни борби. Високата степен на просветеност буди в сърцата на родолюбивите копривщенци стремеж към свобода. Директорът на Дирекция на музеите в Копривщица Кунка Неделева разказва: 

"Българинът - копривщенецът отколе е знаел, че образованието е онази сила и двигател, който ще води българите напред. И неслучайно тук в Копривщица богатите местни първенци са давали средства за изграждане на училища, църкви, обществени сгради... Не случаен е и фактът, че копривщенските чорбаджии ще докарат една година след откриването на първото българско взаимно училище в Габрово учителят Неофит Рилски, който да направи взаимно училище в Копривщица през 1837 г. Няколко години по-късно Найден Геров през 1846 г. ще открие първото класно училище в Копривщица." 

До ден днешен Копривщица успява да съхрани духа и атмосферата на отминали славни времена. За да остане жив в паметта на поколенията споменът за героите от Априлското въстание, от 1926 г. на площад "20 април" се разиграва възстановка на събитието. И така всяка година - на 1 май тук историята оживява. 


От 4 години ключовата роля на революционера Тодор Каблешков играе 30-годишният Найден Пухов:

"От дете исках да играя Тодор Каблешков. И за мен е голяма чест и дълг. Майка ми Искра Шипева беше дълги години директорка на музеите в Копривщица и любовта към историята я дължа на нея. Всяка година, когато участвам, аз продължавам нейното дело."

Освен отговорността, която носи ролята на Каблешков, за Найден Пухов движеща сила в участието му в спектакъла е реакцията на неговите зрители:

"Има малки деца, които развяват българското знаме, носят пищови, саби, снимаме се с тях. Много дълго време чакат да се снимат с нас... Просто чувството е неописуемо."

А какви качествата трябва да притежава този, който влиза в ролята на българските въстаници:

"Още от дете трябва човек да знае българската история, да знае какво са преживяли нашите деди, какво са дали, за да стигнем днес до тук."

А носят ли да днес копривщенци този дух?

"Да. Винаги сме го носили и винаги ще го носим, докато я има и Копривщица."

И за да я има Копривщица като пазител на българската история и дух, има млади хора като Стоян Павлов - учител в средно училище "Любен Каралевов" и председател на читалището "Хаджи Ненчо Дончев Палавеев". Читалището е и сред организаторите на спектакъла "Първата пушка": 

"За мен Копривщица е миналото, настоящето и бъдещето. Аз съм компютърен инженер, завършил съм Техническия университет в София и съм се върнал обратно в Копривщица. Идеята ми да се върна не е, за да стана учител, а за да се възвърне бъдещето на града. В един малък населен град, ако искаш да направиш нещо, трябва да си навсякъде. Даже съм заместник-председател на Общинския съвет, но това няма значение. Важно е да работим за обществото и да се случи нещо в града." 

Да наблюдаваш възстановка на един от най-героичните моменти в българската история не може да те остави безучастен, споделя Стоян Павлов:

"Когато започне този спектакъл винаги настръхвам, защото съм участвал в доста от ролите - още от 4-5-годишен. А сега го гледам като един от официалните лица отстрани. И във всеки един момент ми се насълзяват очите."


А какво е значението на този ден за копривщенци? Директорът на дирекция на музеите Кунка Неделева:

"Само човек, който дойде в Копривщица, може да почувства и види значението. Когато видите в тази масова възстановка над 200 местни копривщенци, чийто възрастов диапазон е от бебета до баби и дядовци, и децата, които се записват от предната година за следващата, за да участват, само по този начин можете да си обясните какво е в сърцата и душите на копривщенци."

Несъмнено Копривщица остава в сърцата и на всеки посетител, не само на днешния ден. Защото напомня за едно славно време, от което има какво да научим. 


Снимки: Ивелина Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04