Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Копривщица - там, където историята оживява

Снимка: Ивелина Георгиева

"Селце като кутийка, гдето се ражда само ръж, гдето зимата е девет месеца, там, където най-работните пътища са широки таман две педи… и такава паплач от деятели и родолюбци! Необяснимо!"

Това пише Захари Стоянов за града, който въпреки малката си територия, оставя огромна диря в българската история. Копривщица е родно място на много бележити личности - писатели, поети, революционери, общественици - днес национални герои. Не е случайно, че тук пламва огънят на национално-освободителни борби. Високата степен на просветеност буди в сърцата на родолюбивите копривщенци стремеж към свобода. Директорът на Дирекция на музеите в Копривщица Кунка Неделева разказва: 

"Българинът - копривщенецът отколе е знаел, че образованието е онази сила и двигател, който ще води българите напред. И неслучайно тук в Копривщица богатите местни първенци са давали средства за изграждане на училища, църкви, обществени сгради... Не случаен е и фактът, че копривщенските чорбаджии ще докарат една година след откриването на първото българско взаимно училище в Габрово учителят Неофит Рилски, който да направи взаимно училище в Копривщица през 1837 г. Няколко години по-късно Найден Геров през 1846 г. ще открие първото класно училище в Копривщица." 

До ден днешен Копривщица успява да съхрани духа и атмосферата на отминали славни времена. За да остане жив в паметта на поколенията споменът за героите от Априлското въстание, от 1926 г. на площад "20 април" се разиграва възстановка на събитието. И така всяка година - на 1 май тук историята оживява. 


От 4 години ключовата роля на революционера Тодор Каблешков играе 30-годишният Найден Пухов:

"От дете исках да играя Тодор Каблешков. И за мен е голяма чест и дълг. Майка ми Искра Шипева беше дълги години директорка на музеите в Копривщица и любовта към историята я дължа на нея. Всяка година, когато участвам, аз продължавам нейното дело."

Освен отговорността, която носи ролята на Каблешков, за Найден Пухов движеща сила в участието му в спектакъла е реакцията на неговите зрители:

"Има малки деца, които развяват българското знаме, носят пищови, саби, снимаме се с тях. Много дълго време чакат да се снимат с нас... Просто чувството е неописуемо."

А какви качествата трябва да притежава този, който влиза в ролята на българските въстаници:

"Още от дете трябва човек да знае българската история, да знае какво са преживяли нашите деди, какво са дали, за да стигнем днес до тук."

А носят ли да днес копривщенци този дух?

"Да. Винаги сме го носили и винаги ще го носим, докато я има и Копривщица."

И за да я има Копривщица като пазител на българската история и дух, има млади хора като Стоян Павлов - учител в средно училище "Любен Каралевов" и председател на читалището "Хаджи Ненчо Дончев Палавеев". Читалището е и сред организаторите на спектакъла "Първата пушка": 

"За мен Копривщица е миналото, настоящето и бъдещето. Аз съм компютърен инженер, завършил съм Техническия университет в София и съм се върнал обратно в Копривщица. Идеята ми да се върна не е, за да стана учител, а за да се възвърне бъдещето на града. В един малък населен град, ако искаш да направиш нещо, трябва да си навсякъде. Даже съм заместник-председател на Общинския съвет, но това няма значение. Важно е да работим за обществото и да се случи нещо в града." 

Да наблюдаваш възстановка на един от най-героичните моменти в българската история не може да те остави безучастен, споделя Стоян Павлов:

"Когато започне този спектакъл винаги настръхвам, защото съм участвал в доста от ролите - още от 4-5-годишен. А сега го гледам като един от официалните лица отстрани. И във всеки един момент ми се насълзяват очите."


А какво е значението на този ден за копривщенци? Директорът на дирекция на музеите Кунка Неделева:

"Само човек, който дойде в Копривщица, може да почувства и види значението. Когато видите в тази масова възстановка над 200 местни копривщенци, чийто възрастов диапазон е от бебета до баби и дядовци, и децата, които се записват от предната година за следващата, за да участват, само по този начин можете да си обясните какво е в сърцата и душите на копривщенци."

Несъмнено Копривщица остава в сърцата и на всеки посетител, не само на днешния ден. Защото напомня за едно славно време, от което има какво да научим. 


Снимки: Ивелина Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23