Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екзотика ли е четиридневната работна седмица у нас?

Снимка: БГНЕС

Екзотика ли е четиридневната работна седмица у нас? 

В Европа практиката все повече набира скорост, докато в България още не е регламентирана в трудовото законодателство. И все пак, единици фирми и у нас вече експериментират модела. Според юристи това може да се случи във фирмите, където типът дейност го позволява и има взаимно съгласие между работодателите и наетите.

Четиридневната работна седмица все повече се предпочита в Европа заради баланса между професионалния и личния живот и възможностите за почивка, които тя дава. Синдикатите все по-често призовават този модел да се приложи като стандарт, а не като изключение, поне в секторите и видовете дейности, където е възможно.

Практиката на 4 вместо на 5 дни работа може да се избира в Белгия - срещу същото възнаграждение, но и срещу същия обем работа, който трябва да се свърши, но за по-кратък период. Испания и Исландия също правят първи стъпки към модела, дори в производствените предприятия. 

У нас идеята едва прохожда с опити и откази, с модифицирани варианти, които граничат с гъвкавото работно време, но все пак има компании, които работят така или обмислят подобна възможност. И тук привържениците на съкратената работна седмица признават здравните и социалните ползи. Освен това работата е по-ефективна, а наетите са по-доволни, твърдят служителите на консултантска компания, която преминава към по-кратката работна седмица малко преди Covid пандемията. Експериментът е успешен и удовлетворява всички, разказва собственикът и управител Петър Петев. 

Настъпването на пандемията налага други правила на работата, които извеждат на друго, по-високо ниво по иновативност и ефективност организацията на работа, казва още той. 

По-удовлетворени с повече свободно време са и служителите на компанията, твърди за себе си Василка Стоянова. 

Юристи обаче предупреждават, че така желаната по-къса работна седмица с повече почивни дни не винаги е толкова привлекателна, колкото изглежда. Наетите трябва да внимават за продължителността на работното време - дали това не отнема от заплатите и осигуровките, и дали не ги товари повече, за да изработят това, което иначе свършват за петте работни дни. Предупреждението е на Жасмина Саръиванова, юрист на Българската стопанска камара. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Киър Стармър защити Володимир Зеленски

Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..

публикувано на 20.02.25 в 01:57

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57