"Дойде времето да гледаме буквално умрели масиви, които са раждали едни от най-хубавите рози, от които се прави прословутото розово масло."
Това заяви пред БНР дни преди началото на розобера Методи Стефанов, дългогодишен розопроизводител и експерт в бранша.
"Тази година е отражение на предишните години. Розите са трайно насаждение. За да се стигне дотук, това е ефектът на последните 4-5 години, понижаваща се цена и допреди една година тотална работа на загуба", отбеляза той.
Ако през 2021 г. цената е била най-ниска, сринала се до 1,30 – 1,60 лв., а през 2022 г. тя е скочила два пъти, то тази година цените се очертава да бъдат около 3,60 лв., между 20 и 30% над миналогодишните нива, обясни Стефанов.
"По закон всеки розопроизводител трябва да има сключен договор с розопреработвател, който трябва да е вписан до края на април. Договорите показват средна минимална гарантирана цена между 3,50 и 3,60."
Експертът определи състоянието на насажденията като "доста шарено".
В Стрелча, една от люлките на розопроизводството в последните 40 години, с над 3 хиляди декара малки семейни градини, един от образците на перфектно отглеждане на рози на семеен принцип, към днешна дата може би около 80% от тези масиви са зарязани. Една от причините е чисто демографска, даде конкретен пример за сектора Методи Стефанов.
"Това поколение, отглеждащо тази безценна култура, просто си отива."
В региона около Карлово картината е различна. Там има бум на отглежданите рози, и то по най-добрия начин. Село Розино например е живо и няма този демографски проблем, допълни Стефанов.
Той посочи още, че производството се премества в страни, където чисто географски работната ръка е по-евтина.
"Българското розово масло става все по-неконкурентноспособно поради растящата му себестойност. Наши съседи и основни конкуренти са значително подпомогнати от държавата и това е държавна политика. Визирам директно Турция и новите производители – Азербайджан."
"Ние произвеждаме ролс-ройс – най-доброто масло, но купувачите на това намаляват, защото масовото производство на новите ни конкуренти е определено с много по-добра себестойност", коментира Методи Стефанов в предаването "Преди всички".
Законът не гарантира подпомагането на розопроизводителите. За да съществува този бизнес, те трябва да виждат бъдеща рентабилност в производството, смята той.
Без помощта на държавата това е изчезващ бизнес. Ако се оставим на чистата пазарна икономика, този бизнес с всяка година ще намалява, категоричен е експертът.
Стефанов подчерта необходимостта розопроизводството "да бъде спасено като производство и традиционен поминък на хората в Розовата долина". Спасяването на розопроизводството трябва да стане ръка за ръка, с консенсус между държавата и розопроизводителите, категоричен е той.
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
БСП отказа суверенното право на българския народ да гласува дали да влезе България в еврозоната от януари 2026 г. и това преля чашата . Това каза пред..