Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лукс и власт: От Персия до Гърция". Панагюрското съкровище е звездата в изложба на Британския музей

4
Снимка: Ани Петрова

От днес до 13 август в Британсикя музей в Лондон гостува Панагюрското златно съкровище. То е част от тематичната изложба под надслов "Лукс и власт: От Персия до Гърция". Кураторът на изложбата доктор Джейми Фрейзър заяви за БНР, че Пангюрското съкровище несъмнено е звездата на тази експозиция. 

Джейми Фрейзър е добре запознат с историята на траките. Неведнъж е посещавал България и има голям принос Панагюрското съкровище да пристигне в Британския музей.

"Аз съм изключително доволен, че можем да имаме българското съкровище като част от тази изложба. То е върхът на тази изложба и звездата, която събира най-много овации. Нямам никакво съмнение в това. Всеки посетител, който види тази изложба, ще я напусне със спомена за ослепителното, грандиозното, разкошното Панагюрско съкровище. Това съкровище обаче е нещо повече от просто забележителен набор от предмети. То обединява повествованието на тази изложба - че нещата са свързани, когато става дума за лукс. Защото това съкровище представлява точно такъв свързващ мост на гръцкото, персийското и местните влияния в културата и изкуството."

Културното богатство на древна Тракия е представено като важна част от гръко-персийския свят. На снимката: златна гривна от Таджикистан и сребърна купа от Алтънтепе, Турция  Фото: Веселин Паунов, БНР

Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.

"От тази изложба научаваме, че има нещо повече от концепцията за лукса, отколкото ни казват нашите древни източници. Всички древните източници, занимаващите се с гръко-персийският свят, са гръцки, писани на гръцки. Това означава, че каквото ние мислим, че знаем за лукса при персите, които гърците често описват като декадентски, претрупани и разглезени с лукс, е просто продукт на пристрастността на историята. Същото може да се каже за царете на древна Тракия. Ние знаем за тракийците през погледа на гърците. Тази изложба е за предмети и материали от огромен спектър от различни култури, останали, за да ни разкажат, че има много повече да се каже лукса от това, което е останало в нашата писмена история."

Снимка: Ани Петрова, БНР

Панагюрското съкровище вече е било гост на Британския музей през далечната 1976 година. 

"Това наистина е възможност веднъж за поколение на любителите на музеи във Великобритания да видят това съкровище. Мисля, че посетителите ще бъдат изненадани. Древна Тракия не е добре позната на любителите на музеите на Острова. Това е възможност да им разкажем за културното богатство на древна Тракия като важна част от по-големия гръко-персийски свят, с който хората са по-добре запознати", коментира Джейми Фрейзър.

Сребърната амфора от Кукова могила  Фото: Веселин Паунов

Освен деветте изящни предмета от Панагюрското съкровище, в експозицията има още един български представител. Това е сребърна амфора с грифони, открита в Кукова могила от некропола Дуванли край Пловдив, датирана около 480 година преди Христа. Амфората е поставена в една витрина редом с впечатляваща златна гривна от Таджикистан и сребърна купа от Алтънтепе, Турция, датирани горе-долу по същото време и наистина е впечатляваща връзката между тях. В надписа на витрината е отбелязано, че техни подобия са изобразени на релеф в Персеполис като пример за дарявани предмети.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова и министърът на културата Найден Тодоров бяха първите официални гости, които разгледаха изложбата. Придружаваше ги българският посланик Марин Райков.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22