Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лукс и власт: От Персия до Гърция". Панагюрското съкровище е звездата в изложба на Британския музей

4
Снимка: Ани Петрова

От днес до 13 август в Британсикя музей в Лондон гостува Панагюрското златно съкровище. То е част от тематичната изложба под надслов "Лукс и власт: От Персия до Гърция". Кураторът на изложбата доктор Джейми Фрейзър заяви за БНР, че Пангюрското съкровище несъмнено е звездата на тази експозиция. 

Джейми Фрейзър е добре запознат с историята на траките. Неведнъж е посещавал България и има голям принос Панагюрското съкровище да пристигне в Британския музей.

"Аз съм изключително доволен, че можем да имаме българското съкровище като част от тази изложба. То е върхът на тази изложба и звездата, която събира най-много овации. Нямам никакво съмнение в това. Всеки посетител, който види тази изложба, ще я напусне със спомена за ослепителното, грандиозното, разкошното Панагюрско съкровище. Това съкровище обаче е нещо повече от просто забележителен набор от предмети. То обединява повествованието на тази изложба - че нещата са свързани, когато става дума за лукс. Защото това съкровище представлява точно такъв свързващ мост на гръцкото, персийското и местните влияния в културата и изкуството."

Културното богатство на древна Тракия е представено като важна част от гръко-персийския свят. На снимката: златна гривна от Таджикистан и сребърна купа от Алтънтепе, Турция  Фото: Веселин Паунов, БНР

Изложбата се състои от предмети на лукса от Афганистан до Италия. Потапя посетителите дълбоко в един период, когато Персийската империя на древен Иран се сблъсква с градовете на Гърция, преди Гърция, а след това и Персия да паднат под властта на Филип Втори и неговия син Александър Велики.

"От тази изложба научаваме, че има нещо повече от концепцията за лукса, отколкото ни казват нашите древни източници. Всички древните източници, занимаващите се с гръко-персийският свят, са гръцки, писани на гръцки. Това означава, че каквото ние мислим, че знаем за лукса при персите, които гърците често описват като декадентски, претрупани и разглезени с лукс, е просто продукт на пристрастността на историята. Същото може да се каже за царете на древна Тракия. Ние знаем за тракийците през погледа на гърците. Тази изложба е за предмети и материали от огромен спектър от различни култури, останали, за да ни разкажат, че има много повече да се каже лукса от това, което е останало в нашата писмена история."

Снимка: Ани Петрова, БНР

Панагюрското съкровище вече е било гост на Британския музей през далечната 1976 година. 

"Това наистина е възможност веднъж за поколение на любителите на музеи във Великобритания да видят това съкровище. Мисля, че посетителите ще бъдат изненадани. Древна Тракия не е добре позната на любителите на музеите на Острова. Това е възможност да им разкажем за културното богатство на древна Тракия като важна част от по-големия гръко-персийски свят, с който хората са по-добре запознати", коментира Джейми Фрейзър.

Сребърната амфора от Кукова могила  Фото: Веселин Паунов

Освен деветте изящни предмета от Панагюрското съкровище, в експозицията има още един български представител. Това е сребърна амфора с грифони, открита в Кукова могила от некропола Дуванли край Пловдив, датирана около 480 година преди Христа. Амфората е поставена в една витрина редом с впечатляваща златна гривна от Таджикистан и сребърна купа от Алтънтепе, Турция, датирани горе-долу по същото време и наистина е впечатляваща връзката между тях. В надписа на витрината е отбелязано, че техни подобия са изобразени на релеф в Персеполис като пример за дарявани предмети.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова и министърът на културата Найден Тодоров бяха първите официални гости, които разгледаха изложбата. Придружаваше ги българският посланик Марин Райков.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57