18-годишният великотърновец Самуил Николов е от онези български младежи, с които не само семейството му, но и държавата ни трябва да се гордее и да подкрепя. С пълен отличен Самуил завършва след няколко дена Природоматематическата гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново като приложен програмист. Младежът е гъдулар и многократен национален шампион по плуване за юноши. Но сърцето и мечтите му от години са отправени към космоса:
„Интересът към космоса е още, откакто започнах училище. От 8-9 годишна възраст много ме е интересувала астрономията и по-конкретно астрофизика и изследване на различните космически обекти. На 11-годишна възраст бях най-малкият стипендиант от България, изпратен в базата на НАСА в Измир, Турция. През последните две години разработвам уеб платформа със съдействието на най-големите компании, които правят космически изследвания – НАСА, „Спейс Екс“, Международната космическа станция, и благодарение на тяхната частна информация, която ми предоставят лично на мен, съм комбинирал най-актуалната информация за космически изследвания, които човечеството извършва“.
Световните космически гиганти окрилили Самуил Николов да обедини двете си страсти – програмиране и космос, и да продължи да учи и да се развива в обработката на данни за изстрелване и контролиране на космически операции. Това е специалността, в която великотърновецът е приет да учи в американския авиационен университет „Ембри-Ридъл“ в Дейтона Бийч в щата Флорида.
„Интересното е, че когато си бях правил профил в една от главните платформи за кандидатстване в САЩ, бях избрал астрономия и астрофизика като интерес и си бях качил там портфолиото, в което присъства и тази уеб платформа, която разработвах, и тези хора явно са изпитали някакъв интерес към мен, свързаха се с мен и реших да кандидатствам. Кандидатстването не е особено трудно, трябва да се вземат два задължителни изпита по математика и английски комбинирано и другият е за доказване на ниво на английски език. Но приемът е доста труден, защото като международен ученик е много трудно да вляза в публичен университет, който е субсидиран пряко от американското правителство“.
Самуил Николов разказва, че в специалността му - Космически операции, американският университет приема годишно до 30 студенти. Курсът на обучение е 4 години. Великотърновският младеж е с частична стипендия от 15 хиляди долара годишно, води разговори с университета за нейното увеличение, заради различните му академични и спортни постижения, но въпреки всичко е много далеч от нужната сума от 65 хиляди долара на година за обучение и издръжка. Родителите му го подкрепят, но и са сериозно притеснени, заради непосилната сума, която трябва да осигурят. Търсим всякаква финансова подкрепа, сподели майката на Самуил Галина Николова:
„Естествено зарадвахме се много, че проявява такъв интерес към точно този университет, зарадвахме се, че е приет, но идва въпросът с финансите. Реално радостта ни не може да е пълна, защото като всяко средностатистическо семейство в България изпитваме затруднения за тази голяма сума. Може би някаква минимална част бихме могли да покрием с продажба на имоти, които имаме, но няма да е достатъчно за покриване на пълната такса. Все пак тази такса ще е на всеки четири години. Стипендията, която му е отпусната за момента, е 15 хиляди долара на година, но остатъкът остава да бъде осигурен от нас. Свързали сме се с няколко фондации, очакваме от тях информация и да бъде задвижен процесът по събиране на средствата“.
Самуил Николов от Велико Търново е вторият българин след добричлийката Татяна Иванова, приет да учи в авиационния университет „Ембри-Ридъл“ в щата Флорида, но дали ще я последва, зависи от това колко пари ще успее да събере за годишните такси. За очакванията си младежът разказа:
„Дали по принцип е възможно, ако достатъчен брой специалисти завършат някакви сходни бакалавърски или магистратури, ще имаме някаква възможност да възстановим Българска космическа агенция, дори да сме сателит на някоя европейска или американска космическа агенция, но засега не съм сигурен, че това може да бъде изпълнено. Иначе, освен за космически операции, такъв бакалавър е много полезен и за реализация в авиационната индустрия. Така че се отварят врати не само в космическия бранш, а и малко по-широко. Очакванията ми са да уча това, което наистина ме вълнува, да съм пряко замесен в човешкия прогрес към звездите“.
Казват, че човек е толкова голям, колкото големи са мечтите му. Мечтите на великотърновеца Самуил Николов са свързани с космоса, а дали ще се реализират, зависи дали ще се намерят благодетели, които финансово да го подкрепят, за да учи космически операции.
Снимки: Личен архив
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..