"Това е поредното усилие да бъде забавено всичко. Забавят възможността да се премине към същинската работа на Народното събрание. Всяка една от двете страни иска да се опитат да надделеят в преговорите и оттам да доминират не само в правителството, но и в рамките на Народното събрание. Комисиите, респективно законодателната дейност стават заложници. Все още върви премерване на силите между първите и вторите."
Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право.
ПП подцениха лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, а поведението на ДБ показва "онази предпазливост, която трябваше да имат и ПП", смята тя.
"Ако се опитваш да играеш с Борисов по неговите правила, той ще те надиграе. Затова трябва да се играе по правилата на Конституцията."
Доц. Киселова нарече "плод на доста богато въображение" и "парламентарна екзотика" предложението комисиите все пак да заседават въпреки липсата на титулярни председатели и заместник-председатели, като се използват други способи за ръководенето им.
"Вариантите, пред които е изправено НС, са два и те са различни от това, което предлагат от ГЕРБ – да бъдат формирани комисии, а по-нататък да се избере ръководство. Или трябва да има политическа декларация, около която да се обединят всички парламентарни групи, кои са онези най-важни законопроекти, около които ще се обединят всички. И не бива бюджетът да прилича на сватбарско обещание. Другият вариант, към който може да се премине, е временни комисии с цел да могат да го придвижат напред, да не се губи време, а през това време да се водят преговори."
Конституционалистът подчерта колко е важно "да има джентълменско споразумение, че не се внасят екзотични идеи, да не се внасят законопроекти-близнаци", които биха осуетили приемането на определени закони.
9 май е добра дата за връчване на първия мандат на ГЕРБ. Тя ще бъде не само символна, но и тест за ГЕРБ – дали са за европейско бъдеще на България, коментира Наталия Киселова в предаването "Преди всички".
В момента сме свидетели на политическа безпомощност от страна на всички парламентарни групи, изтъкна Киселова.
Местните избори могат да бъдат изтеглени малко по-рано, а парламентарните – да се проведат заедно с втория тур на местните, очерта различни възможности специалистът по конституционно право.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..
С тържествена церемония във Враца ще бъдат открити Ботевите дни, посветени на 149-ата годишнина от подвига на Христо Ботев и неговата чета...