Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Добрите примери не са водещи като фокус на обществото"

Психологът Десислава Георгиева: Живеем в разпад на досегашните ценностни системи

Не се задълбочаваме в причините за критичните събития, отчита специалистът по кризисна интервенция

Десислава Георгиева
Снимка: Личен архив

"Това, в което живеем, е един разпад да досега съществуващи обществени норми и ценностни системи, обществени отношения и очаквания и сме в период на трансформация, на изграждане на нови такива. Теориите, които обясняват поведението като такова и отношенията, трябва спешно да бъдат актуализирани."

Това мнение изрази приед БНР психологът Десислава Георгиева, специалист по оказване на спешна помощ при кризисни събития, член на секцията по кризисна интервенция на Дружеството на психолозите в България.

Психологът е песимист дали крайните мерки като тотална забрана на присъствието на подрастващи в социалните мрежи ще проработят и смята, че "от гледна точка на психологията трябва да се търси някаква премереност".

Георгиева отчита "желание да налагаме нашата лична правда като такава", а "добрите примери не са водещи като фокус на обществото".

Всеки от нас стана медия, отбеляза Десислава Георгиева и акцентира върху индивидуалистичния поглед – "аз да бъда в центъра, да бъда интересен, да привличам вниманието с крайни действия".

Никога едно критично събитие не може да бъде предвидено. То винаги създава хаос, разбърква съществуващия ред и няма точна рецепта за правилните стъпки, с които трябва да се действа, коментира психологът относно трагичните събития с масовите стрелби в Сърбия.

В училищната среда трябва да се работи с агресията, "с тези първи прояви на поведение, което излиза извън рамките на обичайното", посочи Георгиева.

"Винаги при критично събитие търсим виновника. Много е важно да го посочим с пръст, а като че ли не се задълбочаваме в причините, които водят до събитието."

В предаването "Преди всички" Десислава Георгиева коментира, че живеем в епоха на тревожност и несигурност.

"Тревожността, когато е добре разбрана, води до креативност, до способност да се справяме, да избягаме от това, което в момента е много типично – да не полагаме усилия и да не поемаме отговорност за нищо."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венелин Стойчев

Защо лекарствата за деца у нас не са безплатни?

" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..

публикувано на 25.02.25 в 12:06

Надежда Цекулова: Голямата червена лампа са медицинските сестри и акушерките

Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..

публикувано на 25.02.25 в 11:46

БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната

Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната .  Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута.  В..

публикувано на 24.02.25 в 16:10
Демонстрация в подкрепа на Украйна в Отава, 23 февруари 2025 г.

Украйна - 3 години след нахлуването на Русия

Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..

публикувано на 24.02.25 в 08:15
Бойци на

Израел ще отложи освобождаването на палестински затворници

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..

публикувано на 23.02.25 в 13:07
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Протестът на "Възраждане" ще уплаши и ще има обратен ефект

Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 23.02.25 в 13:06
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18