Таласемията е наследствена генетична болест, при която не е възможно да се произвеждат здрави червени кръвни клетки или тези, които се произвеждат, не са достатъчно здрави, за да осигурят нормално функциониране на организма. Това налага при тежките форми на болестта да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици, разказа детският хематолог д-р Атанас Банчев. Той е координатор на Експертния център в ИСУЛ, където се лекуват деца на различна възраст. При тях заболяването вече се открива рано – на около 6-месеца, когато заради ниски стойности на хемоглобина те попадат при хематолог.
"Оттам нататък влизат в програма за доста чести кръвопреливания. Тъй като тези кръвопреливания довеждат до натрупване на голямо количество желязо в организма, на около 2-годишна възраст се налага да се започне лечение с т.нар. хелатиращи медикаменти. Хелатиращите медикаменти имат за цел да извеждат от организма излишното желязо."
Тези процедури осигуряват по-голяма продължителност на живота.
"Навремето, когато е описана за първи път тежката форма на таласемията, е било педиатрично заболяване. На възраст около 10 години се е стигало до фатален изход. Днес успяват да доживеят 60-65-годишна възраст. От едно детско заболяване се е превърнало в хронично страдание, което съпътства живота на човека."
В България около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. За тях е нужно непрекъснато осигуряване на кръв. И тук изниква проблемът на ниво общество, смята д-р Банчев.
"В България хората нямат навик да даряват кръв. Държавата не прави абсолютно нищо, за да стимулира даряването на кръв на редовни интервали на хора от здравата популация. Обикновено се организират дарителски акции. Ние живеем в постоянен отказ, в постоянно недостигане на кръвта за нашите пациенти. Постоянно закъсняваме за тяхното лечение, защото не се прави необходимото да има достатъчно осигуреност с кръв."
Д-р Банчев дарява кръв редовно, откакто е навършил пълнолетие.
Акциите по кръводаряване днес и утре ще се проведат от 8.30 до 12.30 ч. в обновената част от Спешното отделение на ИСУЛ.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..