Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредна кръводарителска кампания в ИСУЛ за болните от таласемия

Д-р Атанас Банчев: В България хората нямат навик да даряват кръв. Постоянно закъсняваме с лечението на пациентите

Снимка: БГНЕС

Поредната кампания за даряване на кръв се организира днес и утре в столичната университетска болница ИСУЛ. Тя е в подкрепа на пациентите с таласемия, които имат нужда от често кръвопреливане, за да живеят. В лечебното заведение се намира най-големият експертен център, в който се проследяват деца с това рядко заболяване. Най-малкият пациент е на 11 месеца.

Таласемията е наследствена генетична болест, при която не е възможно да се произвеждат здрави червени кръвни клетки или тези, които се произвеждат, не са достатъчно здрави, за да осигурят нормално функциониране на организма. Това налага при тежките форми на болестта да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици, разказа детският хематолог д-р Атанас Банчев. Той е координатор на Експертния център в ИСУЛ, където се лекуват деца на различна възраст. При тях заболяването вече се открива рано – на около 6-месеца, когато заради ниски стойности на хемоглобина те попадат при хематолог. 

"Оттам нататък влизат в програма за доста чести кръвопреливания. Тъй като тези кръвопреливания довеждат до натрупване на голямо количество желязо в организма, на около 2-годишна възраст се налага да се започне лечение с т.нар. хелатиращи медикаменти. Хелатиращите медикаменти имат за цел да извеждат от организма излишното желязо."

Д-р Атанас Банчев е хематолог към Клиниката по детска хематология и онкология Снимка: ИСУЛ

Тези процедури осигуряват по-голяма продължителност на живота. 

"Навремето, когато е описана за първи път тежката форма на таласемията, е било педиатрично заболяване. На възраст около 10 години се е стигало до фатален изход. Днес успяват да доживеят 60-65-годишна възраст. От едно детско заболяване се е превърнало в хронично страдание, което съпътства живота на човека."

В България около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. За тях е нужно непрекъснато осигуряване на кръв. И тук изниква проблемът на ниво общество, смята д-р Банчев. 

"В България хората нямат навик да даряват кръв. Държавата не прави абсолютно нищо, за да стимулира даряването на кръв на редовни интервали на хора от здравата популация. Обикновено се организират дарителски акции. Ние живеем в постоянен отказ, в постоянно недостигане на кръвта за нашите пациенти. Постоянно закъсняваме за тяхното лечение, защото не се прави необходимото да има достатъчно осигуреност с кръв."  

Д-р Банчев дарява кръв редовно, откакто е навършил пълнолетие. 

Акциите по кръводаряване днес и утре ще се проведат от 8.30 до 12.30 ч. в обновената част от Спешното отделение на ИСУЛ.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24