Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Личен лекар сам си увеличи потребителската такса

Снимка: Елена Бейкова

Личен лекар в София е въвел потребителска такса от 5 лева за своите пациенти, а от пенсионерите събира по 2 лева на посещение. Ценоразписът с увеличените такси се появил на вратата на лекарския кабинет малко след началото на тази година, когато беше повдигнат въпросът за необходимостта от повишение на размера на сегашната такса от 2 лева и 90 стотинки. Сигналът стигна до редакцията на "Хоризонт", а след препращането му към Здравната каса се оказа, че за да се направи проверка, е нужно представяне на касова бележка за платена такса – каквато конкретният лекар не издава на пациентите си. От фонда припомниха, че потребителската такса се определя с решение на правителството и че за пенсионерите тя е фиксирана на 1 лев. 

Потребителска такса - 5 лева, пенсионери – 2 лева, медицински бележки – 3 лева. Това съдържа ценоразписът на личен лекар, залепен от вътрешната страна на вратата на кабинета в столичен медицински център. Плащането става в кабинета, касов бон не се издава, показа репортерската ни проверка. Пациентите влизат по реда на пристигане, но изчакват допълнително, ако дойде родител с бебе за задължителна имунизация, тъй като в два от дните има зелен коридор за бебета. 

Могат ли личните лекари сами да определят такси за услугите, които предоставят на здравноосигурени хора – този въпрос отправихме към Сдружението на общопрактикуващите лекари и към Здравната каса. Председателят на съсловната организация д-р Любомир Киров, който в началото на годината постави въпроса за необходимостта от повишение на потребителската такса, се отзова на обаждането на "Хоризонт" с обяснение, че няма отношение към анонимни сигнали за увеличена такса. 

Д-р Виктория Чобанова, която представлява сдружението в Софийска област, разясни идеята на потребителската такса и в какви случаи пациентите дължат такава:

"Потребителска такса се дължи за оказана медицинска дейност на категориите лица, които не са освободени от нея. С времето тези категории лица станаха около 70%, така че на практика потребителската такса в момента не върши своята работа. Нейната работа е от една страна да ограничи излишното потребление на медицинска помощ, от друга страна да дофинансира медицинската дейност".

От Здравната каса посочиха, че действащият размер на потребителската такса е от 2 лева и 90 стотинки, като от такса са освободени някои групи пациенти, сред които децата, бременните и родилките до 45-я ден след раждане, онкоболните. Колкото до пенсионерите, при тях таксата е от 1 лев, останалото се плаща от държавния бюджет на личния лекар. А за медицинските бележки лекарите могат да определят такса по своя преценка, ако са извинителни за отсъствие от училище. В други случаи, като издаване на бележка за липса на контакт със заразно болен, нужна за детско заведение или училище, родителите не дължат такса.  

Според д-р Виктория Чобанова някои лекарски практики са въвели друг вид организация на работата си, за която изискват допълнително заплащане.  

"Която е със записване на часове, която е свъзана с по-малко чакане, по-добро отношение, повече време за преглед и което реално пациентите в някои практики заплащат. Това вече е съвсем различна услуга, която касае организацията на дейността". 

При всички случаи пациентите трябва да знаят какво плащат, посочи тя. 

Идеята за увеличение на потребителската такса за преглед при лекар беше дадена през януари по време на дискусия в предишния парламент за проблемите в извънболничната помощ. Тогава д-р Любомир Киров се аргументира с това, че размерът й не е променян от 2012-та година. 

След това се завъртяха предложения за обвързване на таксата с минималната работна заплата – например 1 процент от нея, което при сегашния размер на това възнаграждение ще значи 7 лева и 80 стотинки. И тъй като таксата се определя от изпълнителната власт, потърсихме мнението на служебния здравен министър Асен Меджидиев – би ли предложил увеличението й през тази година. Той не посочи дали ще инициира такъв ръст. За таксата трябва да се изчака гласуването на новия бюджет, обясни Меджидиев преди няколко седмици, по време на посещение в Монтана.  

За да бъде проверен сигналът за увеличената по преценка на личния лекар потребителска такса, от Здравната каса изискват предоставяне на документи, включително касови бележки за заплатените от пациента суми. При липса на такива, насочват към сезиране на Националната агенция за приходите. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23