Над 120 учени, иноватори, изследователи и творци от 11 държави ще се включат в 13-ото издание на Софийския фестивал на науката, който бе открит в София Тех парк и ще продължи до 14 май.
Работилници по физика и химия, астрономия, работилници за роботи и безопасно наблюдение на слънцето, прожекции на филми, 40 щанда с демонстрации и експерименти, изложби, научна книжарница и дейности на открито.
До 14 май пред гражданите и гостите на София ще се изправят утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци от 11 държави.
Фестивалът е както за деца, така и за родители. Организиран е от Фондация "Красива наука", с основен партньор Министерството на образованието и науката и с подкрепата на Столичната община.
Как звучи гласът на 3000-годишна мумия? Има ли бъдеще човечеството според писателите фантасти? Какви са големите очаквания в астрономията и в разработването на нови антибиотици? Ще има ли хапче против остаряване? Какво общо имат технологиите с истината, изкуството, етиката и политиката? Тези и други въпроси задава 13-ото поред издание на Софийския фестивал на науката на изследователи и творци от Австрия, България, Кения, Китай, Обединеното кралство, Полша, Португалия, САЩ, Украйна, Франция, Чехия. Фестивалът е част от Календара на културните събития на столицата.
Всички събития за деца и голяма част от програмата за смесени публики са безплатни, като само малка част от събитията са със платен вход.
Любов Костова, основател на Фестивала:
"Има страшно много работилници по физика, химия, безопасно наблюдение на слънцето, астрономия, роботика, Родителите междувременно могат да се посветят на някои теми, като дигиталния хуманизъм, или как технологиите могат да помагат да борим неистините в нашия живот".
Интересът на немалка част от посетителите бе привлечен от два модула от изложбата "Взаимодействай" на детския научен център "Музейко", посветена на рециклирането, опазването на природата и оптималното използване на ресурсите.
На фестивала на науката в София е представено и СТЕМ обучението по природни науки.
Гергана Симеонова от Националния СТЕМ център:
"Да покажем на децата какво са природните науки, по един приятно интересен начин".
Гости на фестивала на науката в София днес бяха първокласници от 43 Основно училище „Христо Смирненски“ и тяхната учителка Милена Николова:
"Децата се запознаха с "Веселата математика" и разбраха кои са честните и нечестните числа, не както ги знаем ние - четни и нечетни. Беше им много интересно и забавно".
Репортаж на Андрей Борисов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Безработицата през месец юни е спаднала с 0.25 стотни спрямо същия месец на миналата година и е малко над 5 на сто. Това отчита Агенцията по заетостта като обобщава, че над 13 100 безработни са наети на работа през миналия месец. През юни над 1000 безработни от уязвимите групи - хора с увреждания, хора над 55 и младежи без трудов опит са..
За негативните ефекти от сушата алармираха и експерти по водоснабдяване. Те посочиха, че през последните 4 години пролетните валежи са значително под нормата, а през юни достигат едва 30% от обичайните стойности. Към 1 юли язовирите са пълни средно 63%, а загубите на вода по остарялата ВиК мрежа надхвърлят 50%. МОСВ: Язовирите са критично..
От "Продължаваме промяната" събират подписи за провеждане на извънредно заседание на здравната комисия, за да се намери решение за заплащането на медицинските специалисти преди началото на парламентарната ваканция. От партията припомнят, че срокът за внасяне на такива законопроекти е изтекъл, а нито правителството, нито партия от управляващото..
Гърция продължава преговорите с Либия за спиране на бежанския натиск към Крит. Ежедневно пристигат стотици мигранти. Туристите вече избягват острова за почивка. Днес министърът на външните работи Йоргос Герапетридис е отново на преговори в Триполи. Положението с хилядите мигранти от Северна Африка на Крит е извън контрол, смятат жителите на..
И на второто поред заседание на СЕМ днес нито един от осемте кандидати за генерален директор на БНТ не събра нужните поне три гласа. Отново, както и при първото гласуване час по-рано, Венелин Петков получи два гласа, а Емил Кошлуков - един. Съгласно процедурата за избора ще се проведе трето последно поред заседание от 13:46 часа. Ако..
Камерите на ТОЛ системата вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани, заяви вътрешният министър Даниел Митов. Митов: Очевидно вече има резултат от мерките на пътя "Всички шофьори трябва да знаят вече, че ТОЛ камерите, след влизането на промените..
България има по-добри медици, отколкото системата заслужава. Това са част от разсъжденията на проф. д-р Коста Костов, специалист по белодробни болести, преподавател, публицист и обществен коментатор. Той разглежда наболели за обществото теми в книгата си "Черно и бяло". "Кипял съм, когато съм писал всеки един от тези 70 текста. Всеки е..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки..
Под диригентството на маестро Йордан Камджалов на 8 юли Плевенската филхармония започна Национално турне. Предвидени са 15 концерта "Музикална магия..