Застрахователният сектор има сериозен потенциал за по-сериозен растеж в българската икономика, но са нужни някои реформи и по-висока застрахователна култура сред населението. Това са част от изводите от мащабно изследване за ролята на сектора в икономическия и социален живот у нас, извършено от Института за пазарна икономика. То е по идея на Асоциацията на застрахователите в България.
Обедняването на населението през 90-те години и загубата на навика за застраховане са част от причините за ниското ниво на застрахователно проникване у нас. Отпечатъкът се вижда ясно, като в последните години варира между 2 и 2,5 %, заяви главният икономист на Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. В по-добрите икономически години секторът расте, а при по-трудните е в застой. Ниската застрахователна култура остава сериозен проблем.
"Аз лично нямам обяснение защо хора, които карат коли за 200 хиляди лева, не си платят сто и няколко лева, за да си застраховат апартамента"
От бюджетна гледна точка застрахователният сектор внася данъци в хазната, но самите държавни и общински структури ползват услугите му. Големият проблем, според икономиста Петя Георгиева, е, че не ги ползват в достатъчна степен:
"Изменението на климата води до множество крайно непредвидими и много силни по своето въздействие събития, например наводнения. Много малка част от средствата, които общините са изплатили след тях, имат за източник застрахователни обезщетения. Огромна част са от държавния или от общинския бюджет".
Донякъде самата държава стимулира подобно поведение, тъй като в бюджета има специално перо за подобни критични ситуации. Затова много общини избират да не плащат за застраховки, тъй като собствените им бюджети са ограничени, като са убедени, че при катастрофално събитие държавата ще покрие щетите. Друга възможност за реформа е в здравеопазването:
"Самата идея на застраховането е, че има професионалисти, които го вършат по-добре, по-ефективно и по-евтино. Няма смисъл да се намесваме на пазар, който си функционира самостоятелно"
Основният дял на застраховките в България е на задължителните – при автомобилите „Гражданска отговорност“ и при определени специфични професии. Икономистите обаче виждат възможностите за още по-голям ръст на сектора в доброволните застраховки, но нуждата от тях трябва да бъде осъзната.
"България е в дъното на класацията по отношение на дигиталните рискове. Има сериозно поле за развитие. Българските фирми все още не са разбрали мащабите на тези рискове"
Около един процент от брутния вътрешен продукт годишно са изплатените застрахователни обезщетения. Той е по-нисък дори и от сходни на България страни в Източна Европа и в пъти по-малко от западните държави.
В Плевен четири детски градини търсят помощ от Общината за допълнително осигуряване на питейна вода. За Плевен и 14 населени места продължава ежедневният воден режим. Водният режим в Плевен продължава Дали да се обяви бедствено положение в Плевен вече е обмисляно преди време на среща, но е взето решение да се изчака, каза кметът д-р..
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отхвърля вероятността за подкрепа на кандидатурата на Бойко Борисов за премиер и на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание. В позицията на Трифонов, разпространена от пресцентъра на партията, се казва: "Нашата позиция остава непроменена, както по отношение на председателя на парламента,..
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри , но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, а той още не е заработил. България е страната в ЕС с най-висока смъртност при катастрофи Автомобилният състезател Илия Царски..
Независимият кандидат Калин Джорджеску печели президентските избори в Румъния. Известен с критичните си позиции към НАТО и определян като проруски настроен, за Джорджеску са гласували малко по-малко от 23% от избирателите в северната ни съседка. На второ място с 19,17 на сто подкрепа е кандидатката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния"..
Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..
Бронзовият медалист от олимпиадата в Париж 2024 година по вдигане на тежести Божидар Андреев спира спортната си кариера. Това потвърди пред БНР треньорът му Пламен Братойчев. Според лансираните версии Андреев се отказва от спорта, заради неизплатената олимпийска премия и заплати от федерацията. Репортер на БНР бе в залата по вдигане на..
Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие. Това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов "Нито една повече" предстоят довечера в Габрово и Трявна. В..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..