Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Може да има проблем с едно от главните обещания на опозицията – преминаването отново към парламентарна система на управление"

Мариян Карагьозов: Гръмките западни заглавия за демократичен завой в Турция се посрещат като психологическа война

"Ако в момента корабът на турската външна политика плува в по-открито море, може би ще има постепенна корекция на курса, по-близо до западните и атлантическите брегове", отбеляза журналистът, визирайки евентуалната смяна на властта

Мариан Карагьозов
Снимка: БГНЕС

"Турция в последните години има курс на стратегическа автономия. Опитва се да взема самостоятелно най-важните решения по отношение на своята външна политика, те на бъдат диктувани от един или друг алианс или членство в организация, а от турските национални интереси. Вероятно опозицията ще продължи да следва курса на стратегическа автономия. Ако в момента корабът на турската външна политика плува в по-открито море, може би ще има постепенна корекция на курса, по-близо до западните и атлантическите брегове."

Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът и историк Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН, който е и бивш кореспондент на БНР в Турция. 

Заявленията на турската опозиция за отношенията с Русия са малко неясни. Стокооборотът между двете страни достигна над 65 милиарда долара миналата година, 7 милиона руски туристи осигуряват значителни приходи за турската икономика, посочи в анализа си той.

"Русия неотдавна отложи плащания за природен газ на Турция за около 600 милиона долара, но една твърде враждебна политика на Анкара спрямо Москва би могла да доведе до преразглеждане на подобни решения", даде пример Карагьозов, очертавайки възможни промени в турската външна политика, ако опозиционният кандидат за президент Кемал Калъчдароглу спечели утрешните избори. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"В Турция ефектът на икономиката върху изборите се смекчава от други фактори – поляризацията в обществото, идеологическите и религиозни предпочитания на хората. В Европа политик, който доведе страната до такава инфлация, със сигурност би загубил властта. В Турция президентът Ердоган губи част от подкрепата си, но все пак запазва много високи нива на подкрепа. За редица турци страхът от неизвестното, дали евентуална промяна може да доведе до още по-голяма нестабилност, убеждението, че единствено силен и опитен лидер като президента Ердоган може да се справи с икономическата криза също оказват влияние. Това са все фактори, които смекчават оттеглянето на избиратели от управляващата коалиция", коментира Мариян Карагьозов в предаването "Събота 150".

"Буквално дни преди изборите беше увеличена с 45% заплатата на държавните служители. Редица постижения бяха демонстрирани във военната индустрия, първи турски електрически локомотив, не само автомобил. Това са част от мерките за мобилизиране на неговия електорат", посочи той и акцентира и върху мерките в засегнатите от земетресението райони области в Южна Турция – строеж на нови домове.

Реджеп Ердоган  Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Това са част от неговите най-силни козове. И, разбира се, създаването на усещането за "века на Турция" – един от слоганите, под които протича неговата кампания. Говорим за обещанието за икономически, технологичен, външнополитически просперитет и независимост на Турция."

Запитан наивни ли са очакванията на Запада, че кандидатът на опозицията Кемал Калъчдароглу може да спечели поста, Мариян Карагьозов изтъкна:

"Гръмките заглавия на западни колеги за демократичния завой, за очакваната промяна в Турция не се посрещат много добре в части от турския електорат. Посрещат се като психологическа война сред поддръжниците на Ердоган, посрещат се като опит за намеса във вътрешните работи на Турция, като диктуване от чужбина на дневния ред."

Според повечето социологически проучвания кандидатът на обединената опозиция има преднина, но известен журналист, близък до Ердоган е написал, че вътрешни проучвания на партията сочат възможна негова победа още на първия тур, поясни журналистът.

Има около 10% нерешили за кого да дадат вота си избиратели, като голяма част от тях – около половината, вероятно ще вземат решението си в последните часове, подчерта още Карагьозов.

Кемал Калъчдароглу  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно оттеглянето на антисистемния кандидат Мухарем Индже, Карагьозов уточни, че той взема около 22-23% от Ердоган, около 30% от Калъчдароглу и останалото – от националистите. За него биха гласували "млади избиратели, които не са доволни от Ердоган, но и не харесват опозицията" и големият въпрос е тези избиратели ще отидат ли изобщо до урните и ако да – за кого ще гласуват, каза още журналистът.

"При разлика между двамата основни опоненти буквално в рамките на статистическата грешка, 10% неопределили се избиратели и неяснота какво ще се случи с гласовете на Мухарем Индже, ние не знаем дори дали изборите ще свършат на първи или на втори тур."

Може да има проблем с едно от главните обещания на опозицията – преминаването отново към парламентарна система на управление, за което обаче има нужда от солидно парламентарно мнозинство, отбеляза Мариян Карагьозов.

За момента проучванията сочат, че за момента коалицията между Партията на справедливостта и развитието на президента Ердоган и Партията на националистическото действие с техните по-малки сателити ще имат относително мнозинство в парламента.

От 10% избирателната бариера за влизане в парламента е била свалена на 7%. Така има риск партии, които не достигнат 7%, да изгубят гласовете си в определени избирателни райони, допълни Карагьозов. Това по думите му прави нещата доста трудно предвидими.

"И парламентарните избори ще бъдат много интересни. Очертава се леко преимущество за управляващите."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58