Предисторията на това решение за връщане на Сирия в Арабската лига е неколкогодишна – след 2018 г., когато бяха постигнати първите споразумения за спиране на огъня, отбеляза пред БНР журналистът Руслан Трад. По думите му дори след 2016 г., след тежката обсада на Алепу, са дошли първите сигнали за нормализиране на отношенията с режима на Асад не само от арабските страни, но дори от европейски държави като Франция.
"За Русия би било победа на първо време, на дипломатическия фронт, и нищо повече. Имаме две реалности – едната е дипломатическата, на другата линия е втората действителност – на терен. Докато се водеха преговорите за Арабска лига, имахме обстрел върху опозиционните селища в Северозападна и Северна Сирия от режима на Асад и ирански милиции. (…) За Русия всичко това дипломатически означава успех, но в контекста на войната в Украйна Русия не е доволна от това, режимът продължава първо да не контролира големи части от Сирия и второ, не успява да поддържа своята територия", коментира Руслан Трад в предаването "Събота 150".
Запитан има ли връзка между връщането на Сирия в Арабската лига и предстоящите избори в Турция с оглед призива на Москва за нормализирането на отношенията между Сирия и Турция, Руслан Трад подчерта, че Сирия е една от основните теми в контекста на изборите в Турция.
"Москва отдавна се опитва да направи това сближаване по-лесно. За Турция, която контролира части от Северна Сирия, подобни преговори носят двояко значение. В Турция в момента Сирия е една от най-важните теми в обществения разговор. Все повече се засилват мненията за прогонване на сирийски бежанци, за връщането им в Сирия – нещо, което не е ясно как би се случило реално."
Цялото интервю по темата чуйте в звуковия файл.
В област Велико Търново близо 98 процента от населението е с поставени ваксини от така наречения задължителен имунизационен календар. Здравните медиатори помагат на личните лекари при издирване на децата и възрастните, подлежащи на ваксинация, за да се наваксат пропуснатите реимунизации при 14 % от населението. Има леко изоставане в..
" Мандатността гарантира независимостта на съответните органи от други институции на публичната власт и модела на разделение на властите, който съществува в Конституцията. Без тази мандатност демокрация е невъзможна ". Това заяви пред БНР преподавателят по европейско право в Софийския университет Христо Христев във връзка с решението на Съда на..
След два инцидента с електрически тротинетки в Силистренско - трима младежи са в болница с тежки травми. Две момчета на 14 и 13 години са в медикаментозна кома, а 20-годишно момиче е в критично състояние.
Абсурдно е вече 2 години не просто да не знаем нищо, а и никой от т.нар. компетентните органи да не се интересува какво се случи с автомобила на Иван Гешев при атентата срещу бившия главен прокурор. Тази позиция изрази в интервю за БНР журналистът Борис Митов от "Свободна Европа". "Сарафов беше искрено възмутен, шокиран, уплашен...
В Англия продължава преброяването на гласовете от проведените вчера частични местни избори, като се очертава силно представяне на "Реформирай Обединеното кралство" на Найджъл Фарадж. Проведе се и гласуване за едно депутатско място, което бе спечелено от „реформаторите“. На тези местни избори в Англия се гледа като на първи тест за изборните..
От Белия дом съобщават, че президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е подписа указ, с който намалява финансирането на Националното обществено радио, както и на корпорация "Пъблик Броудкастинг Сървиз", която обхваща щатските обществени телевизии, предава Ройтерс. В текста двете новинарските медии са определени като пристрастни и..
Според последния доклад за свободата на словото на "Репортери без граници" - България е класирана на 70 място. Тя остава на дъното в рамките на ЕС, където след нея се нареждат единствено Кипър и Гърция. Свободата на медиите е нестабилна. Малкото независими медии в България са под натиск, пише в доклада на организацията. Миналата..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..
Ние сме в помийна яма. Как може да спорят държавен глава и лидер на най-голямата партия в парламента? Трябва да се изясни някой лъже ли, каква е..