Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Технологични лидери изглеждат стреснати от изкуствения интелект

Д-р Джефри Хинтън
Снимка: Ройтерс

След пускането на революционното, по един или друг начин, технологично творение чат ChatGPT в края на миналата година, над човечеството с пълна сила надвисна екзистенциалният въпрос застрашено ли е то от зараждащия се вече съвсем осезаемо изкуствен интелект. Въпреки че, трябва да признаем, вече години наред  говорим за рисковете, свързани с бурното му развитие и нуждата от адекватни регулации и солидни защити...

Няколко месеца по-късно 75-годишният учен Джефри Хинтън със замах отвори Кутията на Пандора, признавайки, че е притеснен от някои аспекти в работата си в областта на изкуствения интелект. Именно пионерските изследвания на д-р Хинтън върху невронните мрежи и дълбокото обучение проправят пътя за добре познатите вече AI системи като ChatGPT.


Дори в настоящия момент, системи като GPT-4 далеч надхвърлят човешките възможности по отношение на общите познания. Що се отнася до разсъжденията те не са толкова добри, но вече показват такива наченки на по-елементарно ниво. Но когато име като Джефри Хинтън каже, че не изключва възможността в рамките едва на пет годинида се стигне до общия изкуствен интелект, ситуацията вече изглежда достатъчно сериозна.

Друго от големите имена в технологичния свят - съоснователят на Apple Стив Возняк влезе в тона му, предупреждавайки, че с развитието на решенията с машинно самообучение ще става все по-трудно да бъдат откривани измамите и дезинформацията.

Като прибавим към всичко това и откритото писмо на водещи технологични изследователи, сред които и самият Илън Мъск, в което те призовават за временно преустановяване на разработването на най-мощните модели на AI, разбираме защо от все повече страни се чуват притеснителни изявления, но и не само. Започва да прозира страх....

Бил Гейтс

Има и противоположни мнения като това на Бил Гейтс - твърд поддръжник на изкуствения интелект, който не подкрепи писмото и идеята за “пауза” в разработването на системи за машинно самообучение на много високо ниво.

На единия или другия полюс, всички големи имена в технологичния свят обаче са категорични - настъпил е повратен момент за човечеството, и последствията тепърва ще се осмислят и изясняват напред във времето.

А главният изпълнителен директор на „Гугъл“ Сундар Пичай дори дръзва да направи смела прогноза за бъдещето...


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55