Тридневен семинар “Посланици на инициативата”, организиран от Държавния културен институт към МВнР, се проведе в Кюстендил. Участниците - журналисти, преподаватели, студенти и представители на дипломатическата служба, обсъдиха възможностите за противопоставяне на новите прояви на ксенофобия и историческите уроци от спасяването на българските евреи.
“Кюстендил и Самоков са сред местата у нас, в които паметта за спасяването на българските евреи е най-силно запазена”, изтъкна директорът на ДКИ Снежана Йовева при откриването на форума и подчерта:
"Предстои ни още работа, за да поставим България на европейския маршрут на еврейското културно наследство”.
Явор Койнаков от организаторите припомни, че в Кюстендил се намира единственият музей у нас, посветен на спасяването на българските евреи, а доскоро цялата комуникация по темата "се крепеше на разказите на оцелелите”. За категоричните хуманни позиции в трудни времена обаче трябва да се говори, за да не се допуска поява на антисемитизъм сред обществото. Положителна констатация на ДКИ е, че у нас “има интеркултурно познаване на еврейската общност” и българите са наясно с приноса на известни евреи в обществения и културния живот на страната (например композиторът Панчо Владигеров и поетът-преводач Валери Петров).
"Антисемитските конспиративни теории са проверен във вековете модел. "Кутийките" са готови за запълване с предразсъдъци", предупреди Койнаков, а най-ефективното противодействие е доброто познаване на същността на събитията.
Участниците във форума дискутираха и публицистично-документалния филм “Животопис на Димитър Пешев”, проследяващ живота на подпредседателя на Народното събрание, който предвожда група депутати, заставила министъра на вътрешните работи Габровски да отмени заповедта за депортиране на евреите от довоенните предели на България, а след това организирал 43-ма депутати в политическа битка за спасяването на българските евреи, която инициира процеси в цялата структура на държавните институции. Срещата става известна като “Кюстендилската акция”.
Създателят на къщата-музей “Димитър Пешев” - историкът доц. Ангел Джонев - подчерта, че има разминаващи се исторически прочити на събитията от 1940-те години, но и двата омаловажават Кюстендилската акция.
“Липсата на хомогенен разказ пречи на представянето на историята на спасяването на българските евреи”, категоричен е доц. Джонев, който съветва в дискусиите “нещата да се движат по руслото на документите”. Според него е необходимо да има единен център, който да се занимава с изследователската и експозиционна дейност по темата.
“Превратностите в съдбата на спасителите от Кюстендилската акция са такива, че почти нищо не е останало от тях като предмети”, изтъква ученият. Въпреки това къщата-музей обмисля добавянето на още експонати в изложбата си, която има настоящия си вид от десетилетие. Събитията от Кюстендилската акция са подробно описани в новата книга на Джонев "Минимум човещина".
Проектът "Посланици на инициативата” е в рамките на по-мащабната инициатива: “Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство”.
Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев са са били подбрани лично от руски агенти, за да шпионират за Москва и са знаели точно какво правят, въпреки че не се признават за виновни и твърдят, че са „подведени или измамени“, заяви прокурорът Алисън Морган в Централния наказателен съд в Лондон в хода на процеса срещу българската шпионска клетка...
Обединеното кралство „споделя желанието на Тръмп“ да сложи край на войната в Украйна, се казва в декларация на британското министерство на външните работи. „Ние споделяме желанието на президента Тръмп да сложи край на тази варварска война. Русия обаче може да направи това още утре, като изтегли силите си и прекрати незаконното си нахлуване. Винаги сме..
Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..
Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..
Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години. Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..
Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..
Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..