Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Кюстендил обсъдиха новите прояви на ксенофобия и уроците от спасяването на българските евреи

Участниците в семинара
Снимка: Виляна Миланова, ДКИ

Тридневен семинар “Посланици на инициативата”, организиран от Държавния културен институт към МВнР, се проведе в Кюстендил. Участниците - журналисти, преподаватели, студенти и представители на дипломатическата служба, обсъдиха възможностите за противопоставяне на новите прояви на ксенофобия и историческите уроци от спасяването на българските евреи.

“Кюстендил и Самоков са сред местата у нас, в които паметта за спасяването на българските евреи е най-силно запазена”, изтъкна директорът на ДКИ Снежана Йовева при откриването на форума и подчерта:

редстои ни още работа, за да поставим България на европейския маршрут на еврейското културно наследство”.

Явор Койнаков от организаторите припомни, че в Кюстендил се намира единственият музей у нас, посветен на спасяването на българските евреи, а доскоро цялата комуникация по темата "се крепеше на разказите на оцелелите”. За категоричните хуманни позиции в трудни времена обаче трябва да се говори, за да не се допуска поява на антисемитизъм сред обществото. Положителна констатация на ДКИ е, че у нас “има интеркултурно познаване на еврейската общност” и българите са наясно с приноса на известни евреи в обществения и културния живот на страната (например композиторът Панчо Владигеров и поетът-преводач Валери Петров).

"Антисемитските конспиративни теории са проверен във вековете модел. "Кутийките" са готови за запълване с предразсъдъци", предупреди Койнаков, а най-ефективното противодействие е доброто познаване на същността на събитията.

Участниците във форума дискутираха и публицистично-документалния филм “Животопис на Димитър Пешев”, проследяващ живота на подпредседателя на Народното събрание, който предвожда група депутати, заставила министъра на вътрешните работи Габровски да отмени заповедта за депортиране на евреите от довоенните предели на България, а след това организирал 43-ма депутати в политическа битка за спасяването на българските евреи, която инициира процеси в цялата структура на държавните институцииСрещата става известна като “Кюстендилската акция”. 

Създателят на къщата-музей “Димитър Пешев” - историкът доц. Ангел Джонев - подчерта, че има разминаващи се исторически прочити на събитията от 1940-те години, но и двата омаловажават Кюстендилската акция. 

“Липсата на хомогенен разказ пречи на представянето на историята на спасяването на българските евреи”, категоричен е доц. Джонев, който съветва в дискусиите “нещата да се движат по руслото на документите”. Според него е необходимо да има единен център, който да се занимава с изследователската и експозиционна дейност по темата.

“Превратностите в съдбата на спасителите от Кюстендилската акция са такива, че почти нищо не е останало от тях като предмети”, изтъква ученият. Въпреки това къщата-музей обмисля добавянето на още експонати в изложбата си, която има настоящия си вид от десетилетие. Събитията от Кюстендилската акция са подробно описани в новата книга на Джонев "Минимум човещина".

Проектът "Посланици на инициативата” е в рамките на по-мащабната инициатива: “Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин и Доналд Тръмп - архивна снимка

Кремъл е готов на диалог с Тръмп, но не и на отстъпки за Украйна

Районите на Киев, Харков и Одеса бяха мишени на руските бомбардировки през изминалото денонощие. Загина един мирен жител, повече от тридесет бяха ранени. Частично разрушени бяха жилищни сгради в Одеса. В Харков руските бомбардировачи предизвикаха паника сред местните жители. На фронта продължават опитите на руските войски да обкръжат украинските в района..

публикувано на 08.11.24 в 17:42

"Хизбула" изстреля ракети по военновъздушна база в Израел

"Хизбула" съобщи, че бойците ѝ са изстреляли неуточнен брой ракети по военновъздушна база в централната част на Израел. Към момента няма данни за поражения или пострадали. Междувременно, йеменските хути също обявиха, че са изпратили хиперзвукова балистична ракета с името "Палестина 2" към военновъздушна база в Южен Израел, но тя е била..

публикувано на 08.11.24 в 17:40

Петима в болница и 62-ама арестувани след снощните сблъсъци в Амстердам между фенове на Аякс и Макаби

Петима души са в болница, а 62-ма са арестувани след снощните сблъсъци в Амстердам между запалянковци след футболен мач от лига Европа между Макаби Тел-Авив и Аякс Амстердам, който спечели с 5-0. В центъра на града е имало боеве и вандалски актове. Силвия Петрова обобщава: Кметицата на Амстердам Фемке Халсема заяви, че почитателите на Макаби..

публикувано на 08.11.24 в 17:36
Виктор Орбан

Виктор Орбан: Европа не може сама да финансира Украйна

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви в петък, че победата на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп ще окаже дълбоко влияние върху ситуацията в Европа и че не може да се очаква Европа сама да финансира Украйна, като е дошло времето за промяна към по-мирен подход. "Американците ще се откажат от тази война. Преди всичко няма да насърчават..

публикувано на 08.11.24 в 17:26

Румен Радев и Илияна Йотова ще присъстват на откриването на 51-вото НС

Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на откриването на първото заседание на новоизбраното 51-вото Народно събрание, съобщават от прессекретариата на президента. Президентът свика новия парламент на 11-ти ноември от 10.00 часа. Президентът заяви, че ще свика новоизбраното НС на 11 ноември Преди..

публикувано на 08.11.24 в 17:04

Учени: Обезбългаряването и обезлюдяването на българските райони в Сърбия са необратими

В Сърбия все по-често се говори, че в България имало голямо сръбско малцинство. За това алармира председателят на българския Културно-информационен център в Босилеград Иван Николов по време на конференцията "Западните български покрайнини - история и перспективи“.  Форумът се проведе в Българската академия на науките по повод на Деня на Западните..

публикувано на 08.11.24 в 17:02
Снимката е илюстративна

Доставящите лекарства фармацевтични компании настояват за лимит, до който да връщат на НЗОК средства

Фармацевтичните компании, които доставят лекарства, заплащани от НЗОК, настояват за въвеждане на лимит, до който да връщат на Касата средства под формата на отстъпки от цените на медикаментите.  От Асоциацията на фармацевтичните производители в България предлагат ограничение, според което да не връщат повече пари отколкото е увеличението..

публикувано на 08.11.24 в 16:57