Наум Шопов е участвал в над 70 театрални постановки и има над 60 роли в българското кино.
"Чаках този разговор с него повече от 14 години. Виновникът тази среща да се случи е художникът Кольо Карамфилов. Той ми се обади и каза, че Наум е готов. Не можех да повярвам", разказа Георги Тошев пред БНР.
Наум беше много дискретен и тих човек, спомни си той.
"Могъщ на сцената и много обран в живота си. Благодарен съм за тези срещи".
Когато актьорът се разболява, а книгата, върху която работи Георги Тошев все още не е довършена, журналистът решава да се допита до Шопов за нейната съдба.
„Пусни я, защото искам един ден, когато ме няма, да не си измислят“
Когато това се случви, всички се позоваваха на неговата изповед, отбелязва Тошев. Той отбеляза, че Наум Шопов си е позволил за първи път да сподели много лични неща.
"Оказва, че той е бил зачеркнат от списъците на приетите в Театралната академия заради политическите убеждения на баща си, който дори е лежал в лагера в „Белене“. Това е разказ за едно време, в което ценностите са били разместени".
Съдбовността в историята на Наум Шопов е много силна, посочи журналистът.
"Майката на Наум Шопов е великолепната актриса Мара Шопова. Той буквално се ражда в една ложа. Те са живели в една от гримьорните".
Тошев разказа още за забележителния начин, по който Наум Шопов остава верен на себе си и запазва човешкото си достойнство в едни времена, в които това не е било лесно.
"Наум Шопов живее в три епохи. Това е дълъг и плътен живот. Артистите от неговото поколение не говорят само за себе си, не се хвалят. Разказват за пътя си през срещите си с други забележителни творци и личности".
От дистанцията на времето филмът и книгата за Наум Шопов имат особена стойност, убеден е Георги Тошев.
"Важно е да си спомняш и да съизмерваш настоящето с миналото. Може да откриеш поразяващи прилики и зловещи съвпадения".
Цялото интервю на Даниела Големинова с Георги Тошев може да чуете в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Много е вероятно правителството да спре да съществува след влизането в еврото . Постигането на тази задача обаче може да се окаже и голямо изкушение..