Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Институциите няма да оцеляват още дълго време, защото са ерозирани отвсякъде"

Проф. Милко Палангурски: Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна

"При шести предсрочни избори да не стане така, че седмите да са за Осмо Велико народно събрание"

Снимка: Здравка Маслянкова

"Отношенията между съдебната сфера и политическите среди често са били на ниво силни любов и омраза. Това показва липсата донякъде на институционален опит, институционална традиция, на балканска фриволност. Системата на правосъдие винаги е била под някаква атака на изпълнителната власт. В отделни периоди се получава пропукване на тази монолитност и къде съдии, къде прокурори, къде министри са попадали под ударите на законодателството. Българската история е пълна с наниз от подобни противоречия". 

Това каза пред БНР историкът проф. Милко Палангурски в контекста на негов фейсбук пост по актуална тема.  

...По повод битов скандал през септември 1879 г. първият правосъден министър Димитър Греков е осъден на един месец затвор и глоба. Министърът, водач на консерваторите, който по Конституция може да бъде съден единствено от специален Държавен съд, уволнил превишилите правата си съдии – всичките те видни либерали: Н. Сукнаров (бъдещ вътрешен министър), Ст. Михайловски (известен като автор на "Върви народе възродени" и единственият народен представител, осъден за обида на владетеля) и Д. Десев (бъдещ депутат)... Тогавашните главни герои са френски и австрийски възпитаници и трябва да подчертая, че тази тяхна нетърпимост води до там, че само 18 месеца по-късно Второто Велико народно събрание суспендира Конституцията и е въведен режимът на пълномощията, а в страната се установява управление на руските генерали. Та, думата ми е, че до там ни докараха европейските възпитаници и ме е страх докъде ще ни докарат родните. След цялата политическа криза никак не е изключено президентът Радев след година да открива VIII Велико Народно събрание за промяна на Конституцията и лидерът на мнозинството К. Костадинов да полага клетва като национален лидер под благия поглед на руската посланичка. И да знаете, историята не винаги се повтаря като фарс. 

И допълни, че са притеснителни ескалацията и деградацията на обществената тъкан на парламентарната система, която винаги след такива кризи дава път на авторитарни и тоталитарни диктатури:  

"Не можем да очакваме стабилна политическа система, когато имаме нестабилна правосъдна. Много трудно може да се състави кабинет при тази ситуация". 

В предаването "Нещо повече" историкът подчерта, че погледнато назад в историята, при всички случаи на разпад на основните принципи на конституционното разделение на властите политическите въпроси се решават с насилие и власт, която произхожда от силовите ведомства. 

"Има опасност за демократичния строй. Ако говорим за шести предсрочни избори, да не стане така, че седмите да са Осмо Велико народно събрание. Неслучайно се шегувам, че историята невинаги е фарс, повтаря се като трагедия понякога... Парламентарната математика няма нищо общо с аритметиката. Парламентарната математика така е устроена, че понякога 121 гласа са повече от 170. Политиците трябва да разберат и да ни кажат какво искат да правят. Ако не го направят, ще дойдат други. Но те ще носят определен тип поведение, което ще е срещу сегашната ситуация, срещу конституционния режим". 

Според него институциите няма да оцеляват още дълго време, "защото са ерозирани отвсякъде и са като картотена кула, която при духването на вятъра ще изчезнат". 

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Милко Палангурски в предаването "Нещо повече" можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Санду

Мая Санду печели президентските избори в Молдова

Проевропейският кандидат-президент и настоящ държавен глава на Молдова Мая Санду обяви, че е постигнала победа на вчерашния балотаж на президентските избори в страната, предаде Франс прес. Според данни от преброяване на близо 99 на сто от бюлетините тя получава малко над 55% от гласовете в оспорваната надпревара срещу поддържания от проруските партии в..

публикувано на 04.11.24 в 02:55
Пристанището в северния град Хайфа, Израел, архив.

"Хизбула" е атакувала военна база на Израел в град Хайфа

От "Хизбула" съобщиха , че са изстреляли ракети по израелска военна база в северния град Хайфа, предаде АФП. В комюнике на ливанската шиитска групировка се посочва, че нейните бойци са изстреляли за първи път ракетен бараж по свързана с израелските военновъздушни сили база в Хайфа. "Хизбула" пое отговорност и за атака с дронове камикадзе по..

публикувано на 03.11.24 в 21:55
Бившият президент на САЩ и настоящ кандидат на Републиканците Доналд Тръмп на предизборен митинг в Литиц, Пенсилвания, САЩ, 3 ноември 2024 г.

Според в. "Вашингтон пост" мирният план на Тръмп може да е неприемлив за Путин

Мирният план на Тръмп може да се окаже неприемлив за Путин, пише вестник "Вашингтон пост" ( Washington Post)  в статия със заглавие: "Русия се преструва, че е безразлична към американските избори, но тайно стиска палци за Тръмп". Изданието цитира експерта от Берлинския център Карнеги за изучаване на Русия и Евразия Татяна Становая, според която..

публикувано на 03.11.24 в 21:46
Бившият главен прокурор на Молдова и кандидат за президент Александър Стояногло със съпругата си Цветана и дъщерите си Кристина (вляво) и Корина (вдясно) пред избирателната секция в Кишинев, 3 ноември 2024 г.

Секциите за вота в Молдова затвориха, избирателната активност - над 54%

Избирателните секции в Молдова затвориха в 21:00 часа. В страната се проведе балотаж на ключовите избори за президент. Президентски балотаж в Молдова Централната избирателна комисия оповести данните за избирателната активност. Тя надхвърля 54%, съобщи на сайта си комисията. На първия тур на 20 октомври активността беше 51,67%. Тогава действащият..

публикувано на 03.11.24 в 21:25
Снимката е илюстративна

Без промяна в транспорта след протест на жителите на Сливница, Драгоман и Годеч

И кмет, и хора искат път. И път да няма, те вървят. За ситуацията с лошите пътища на населени места само на 30 километра от София, която генерира общо 41% от обема на икономиката на страната, стана ясно преди повече от седмица. Заради блокиране на магистралата до Сърбия. Няма промяна след протеста на жителите на Сливница,..

публикувано на 03.11.24 в 21:05
В залата на Сената на Palazzo Madama, Рим, Италия, архив.

Съдът отхвърли жалбата на масонска ложа да ѝ върнат сградата, в която се намира Сенатът на Италия

Сградата, в която се намира италианския Сенат, няма да бъде върнатa на историческата за Италия масонска ложа Grande Oriente d’Italia. Решението е на регионалния административен съд в област Лацио. Позовавайки се на него, ежедневникът "Република" пише, че Сенатът на Република Италия не е заел незаконно палатът, носещ името Giustiniani..

публикувано на 03.11.24 в 20:33

Земетресение с магнитуд 5,5 по Рихтер край Халкидическия полуостров, усетено и у нас

Земетресение с епицентър край Халкидическия полуостров   бе усетено силно в голяма част от Северна Гърция. Няма информация за пострадали и разрушения, но хората в Солун излязоха на улиците.  Земетресението е било усетено и у нас в района на Гоце Делчев, сочат данните на Националния сеизмологичен център към Института по геофизика, геодезия и..

публикувано на 03.11.24 в 19:49