Изложбата предлага възможност на посетителите да се възхитят на уникалните и изключително редки графични портфолиа на едни от най-великите художници от 19-и и 20-и век, които илюстрират творбите на Гьоте.
Йожен Дьолакроа, Салвадор Дали, Хенри Мур, Жан-Батист Мюре стават акцент в Художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново за летния сезон, поясни нейният директор Мартин Митев:
"Освен творбите, които ще видите на стените, има много по-голям замисъл – всеки може да проследи връзката в разказите на Фауст, за това какво и как се случва, т.е. как конкретният автор е разгледал конкретен пример и как той го е пресъздал през своите очи".
Френският художник Йожен Дьолакроа илюстрира "Фауст" от Гьоте от 1825 до 1827 година за първото френско издание на трагедията и критиците казват, че прави с отпечатъците си революция в техниката на литографията. Определят тези илюстрации, които зрителите могат да видят единствено у нас във великотърновската художествена галерия, като върхът на романтичната книжна илюстрация, разказа собственикът на колекцията и куратор на изложбата Василий Кесаури и пояснява за любопитен детайл по отпечатването им:
"Използвани са камъни, които са били специално създадени от Дьолакроа за тази серия. Един от използваните камъни е бил супен по време на процеса. От вече отпечатана творба авторът успява да възстанови камъка и продължава да прави останалите. Ние имаме и показваме и преди счупването на камъка и след това творби".
Изложбата представя и пълната серия, направена от Салвадор Дали през 1969 година на "Фауст". Във "Валпургиевата нощ", брилянтно илюстрирана от Дали, различните сцени се появяват в магически кръг, напомнящ за офортите на Рембранд. Алхимичните знаци, образувани от обърнатия подпис на Дали, добавят езотерично измерение към тази изключителна интерпретация на Гьотевата трагедия, разказа Александър Кесаури и сподели за изключителната художествена техника на твореца при изработването на литографиите, които са били първо гравирани с бурин, диамант и рубин върху медни плочи преди да бъдат отпечатани:
"Дали е гравирал изображенията на Гьоте с диаманти и рубини, необичайно използване на материали за гравиране, рисувал е върху метал и после е отпечатвал върху хартия".
В изложбата може да се види и синя керамична чиния с гравюра от 24-каратово злато по сцена от "Фауст", също направена от Салвадор Дали.
Световноизвестният скулптор Хенри Мур също е илюстрирал Гьоте с цикъла "Прометей" и тези литографии, направени през 1949-1950 година, са включени в изложбата, посочи Василий Кесаури:
"Тази серия, това портфолио е първият път, в който Хенри Мур прави литография за илюстрация на книга. Това е била специална поръчка и е издадена в 183 екземпляра".
Илюстрациите са доста буквални интерпретации на сцени от епоса на Гьоте и типични за фигуративните образи на Мур от онова време. Има паралели с неговата скулптура от времето и по-специално в използването на драперии и стилизиране на формата на главата.
Експозицията в художествената галерия "Борис Денев" във Велико Търново представя и литографиите на Жан-Батист Мюре по "Фауст" от 1924 година.
Изложбата ще гостува във Велико Търново до 17 септември и няма да бъде представяна тази година в друг български град, посочиха от фамилията Кесаури, собственици на творбите.
Снимки: Здравка Маслянкова
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..