Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко още трусове ще предизвика прокурорската война?

Борислав Сарафов и Иван Гешев
Снимка: БГНЕС

Кой да предположи, че взривът на 1 май ще рикошира в пренареждане на политическите пластове в държавата. Вместо да му съчувстват, политиците поискаха главата на главния прокурор Иван Гешев, а той ги обвини в политическо вмешателство. Заместник-главният прокурор Борислав Сарафов твърди, че се страхува за живота си, дава началника си – началника на прокурорите, на прокурор, взаимно искат отстраняването си, плашат се със записи и се оплакват от предателството на… политици.

Ако пушилката се вдигна с взрива по колата на Гешев, то пушката гръмна с изявлението на кандидата за премиер Мария Габриел на 11 май, четвъртък:

"Първото, което ще направи министърът на правосъдието в моето правителство, е да внесе пред ВСС искане за освобождаване на главния прокурор Иван Гешев поради уронване на престижа на съдебната власт."

Габриел буквално иззе живеца, знамето в програмата, политическата състоятелност на така желания партньор в управлението ПП – ДБ, особено на ДБ, настоявайки за "правосъдна реформа, механизъм за разследване на главния прокурор в НПК, реформи в КПКОНПИ и нейното разделяне", както и давайки заявка за конституционна реформа.

От ДБ заподозряха неискреност. "Всички разбираме, че след странния инцидент с г-н Гешев той вече вероятно е нетърпим дори за онези сили, които доскоро го крепяха на поста", коментира Христо Иванов.

Оказа се, че да жертват Гешев, са съгласни и от ДПС. В свое изявление на следващия ден Мустафа Карадайъ посочи:

"Идеята за внасяне във ВСС за отстраняването е добра идея. Има създадено напрежение в обществото и това напрежение трябва да бъде преодоляно, по един или друг начин."

Последваха взаимни обвинения – за предателство, за натиск – с изкушения и заплахи, ритуално късане на оставка. И оправдания.

"Ясно е какъв е политическият боклук в Народното събрание, съдейки от изявленията на някои т.нар. политици", каза Гешев.

"Да наречеш избраниците на народа "политически боклук" също не е коректно", отвърна Борисов.

Мария Габриел получава от президента Румен Радев първия мандат за съставяне на правителство, 15 май 2023 г.  Снимка: БТА

От този ден насетне преговорите за съставяне на правителство с първия мандат минаха под знака не на водещия до този момент рефрен - приемането на нов бюджет, а на случващото се във и около държавното обвинение. От ГЕРБ изоставиха търсенето на подкрепа от ПП-ДБ и се насочиха към останалите в парламента. И докато кандидат-премиерът Мария Габриел беше убедена, че идеята ѝ за експертен кабинет с хоризонт на действие 1 година, се радва на подкрепа - "стъпка по стъпка вървим напред", ДПС и ИТН насочиха вниманието си към предложенията за вакантните министерски позиции, уверени в експертната си сила.

"В ДПС имаме самочувствието, че имаме експерти в почти всички сфери на обществения живот", декларира Карадайъ. "В ИТН имаме експерти във всички сфери", добави и Тошко Йорданов.

Пътят към бъдещо редовно управление изглеждаше чист. Само в един ден обаче – понеделник – Мария Габриел се оказа с връчен от президента Румен Радев мандат в ръка, с приета оставка като еврокомисар и… всичко се върна отново в изходна позиция, когато от БСП отказаха участие.

Корнелия Нинова дава изявление, че БСП прекратява преговорите с ГЕРБ-СДС, 15 май 2023 г. Снимка: БТА

"Резервна гума и резервен пръст в парламента на бутоните няма да бъдем", заяви Корнелия Нинова, прекратявайки разговорите с ГЕРБ за първия мандат – "нито за участие, нито за подкрепа".

Някои видяха пръста на Гешев в решението на левицата, други – ехото от поисканата му оставка, но това засега остава в сферата на предположенията. Надеждите отново се насочиха към ПП-ДБ заради колебливото поведение на един от лидерите на коалицията - Кирил Петков, който в края на срещата с Габриел в петък остави отворена за компромис врата.

Също тогава лидерът на ГЕРБ се обърна към ПП-ДБ с думите: "По-лошо от тези две години служебни правителства няма. Ще проиграем голям шанс."

Четири дни премисляне, Коалиционен съвет, заседания на партийните органи доведоха до очаквания резултат. Снощи по тъмно Кирил Петков обяви, че няма да подкрепят първия мандат, както беше решението досега" и започват да работят за втория като единствена алтернатива за България да не ходи на шести избори.

Политиците в 49-ия парламент може и да не могат да съберат 121 гласа за избор на редовен кабинет, за да сменят "лошите" служебни правителства на президента, когото все обвиняват в превишаване на правомощията, но пък – ето – поне част от тях, смятат за възможно на фона на инфлация и ниски доходи да съберат 160 гласа за конституционна промяна.

Избиратели и избраници имат различен дневен ред.

Вчера другите парламентарно представени формации се смълчаха.

В понеделник следващата седмица в 15 часа Габриел трябва да представи на Радев или състав на кабинет, или да върне празна папка

Ще опитат ли ГЕРБ с план А – кабинет на малцинството? Ще дадат ли подкрепа първите на вторите? Ще се стигне ли до връчване на третия мандат? Ще ходим ли отново на избори? Колко още трусове ще предизвика прокурорската война и как ехото от този гръм ще заглъхне?

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51