Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Костадинов: Имаше изкуствено насаждане на омраза и противопоставяне между различните сектори. Сега сме на една маса

Ще направи ли Аграрната камара българските земеделски производители по-силни?

Симеон Караколев: Мнозинството от преработвателите работят с вносна продукция. Не може овцата и вълкът да си говорят за бляскаво бъдеще

Снимка: БТА

В Българската аграрна камара членуват 13 асоциации, представляващи над 10 000 земеделски производители. Камарата има амбицията да бъде както партньор, така и коректив на земеделското министерство.

"В момента всичко върви на самотек. Всеки подсектор работи за себе си и става като орел, рак и щука, всеки дърпа. Нещата тепърва предстоят", поясни пред БНР  Костадин Костадинов, председател на управителния съвет на камарата и доскорошен председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Досега в България никога не е имало такова широко обединение под една шапка на земеделски производители от различни сектори на селското стопанство, изтъкна Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация и член на УС на Аграрната камара.

Костадин Костадинов и Симеон Караколев от Българската аграрна камара   Снимка: Борислава Борисова

Вноската за членство в една от най-престижните европейски земеделски организации се изчислява индивидуално. В момента са подадени документи за членство и се очаква процедурата, уточни той. По думите му членският внос може да се подели процентно между земеделците и държавата под формата на държавна помощ.

Да бъдат представени на европейско ниво за българските фермери и земеделски производители е фундаментално, смята Караколев.

През годините имаше изкуствено насаждане на омраза и вражда, разделение и противопоставяне между различните сектори, изтъкна Костадин Костадинов. "Сега сме на една маса", увери той.

"Очакваме още няколко организации да се присъединят. Едната е Съюзът на кооперациите, като асоциирани членове Аграрният университет в Пловдив, Старозагорският университет също, шафранопроизводителите и други. Ние сме в процес на структуриране, изграждане и този процес ще продължи."

"Приехме инициативата за това, че производителите трябва да се съберем и да създадем една такава структура. Ние, производителите се познаваме помежду си много добре", допълни Симеон Караколев.

Снимка: БГНЕС

Мнозинството от преработвателите работят с вносна продукция, посочи още той:

"Това означава да седнем на една маса – овцата и вълкът, и да си говорим за бляскаво бъдеще. Искаме тази овца да я направим силна (да си оправим къщичката на производителите), да направим тази овца равностоен партньор. В момента ние не сме равностоен партньор. Има едни огромни бизнес структури в различни региони и множество малки производители. Те не са конкурентни, те не могат да бъдат достойни партньори, защото нямаме сдружаване."

Интересите ни с преработвателите се сблъскват, потвърди и Костадин Костадинов в коментар на това, че преди време и преработвателите дадоха заявка за учредяване на аграрна камара.

Не може с механичен сбор на производители да се създаде камара. Има критерии за реална представителност на бранша, заяви той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51