Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Не искаме само да ни отчетат топлинната енергия, а да разберат защо има загуби над нормалните"

Павел Миланов: Трябва да се даде възможност на всеки потребител да избира топлинен счетоводител

Снимка: БГНЕС
"Пазарът е парцелиран от топлинните счетоводители. С уредите, които използват, те си го разпределят". За това алармира Павел Миланов, председател на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост. Той обясни пред БНР,  че трябва да има реална конкуренция сред фирмите, предлагащи тази услуга, за да спаднат цените
"Трябва да се даде възможност на всеки потребител да избира топлинен счетоводител, който да му предложи по-добри цени и по-добра услуга. Не искаме само да ни отчетат топлинната енергия, а да разберат защо има загуби над нормалните. Кой се облагодетелства за сметка на съседите си? Това в момента не им е задължение. Не ги интересува. Лошото е, че и Министерството на регионалното развитие не го интересува". 

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебните министри на енергетиката и на регионалното  развитие, в която настоява да се организира информационна кампания за битовите клиенти на топлофикационните дружества във връзка с ангажиментите им по подмяна на уредите на радиаторите и водомерите за топла вода с т.нар. умни уреди, които се отчитат дистанционно. Подмяната трябва да се извърши до края на 2026 година.

Павел Миланов отбеляза ,че това е по-модерен начин за отчитане, но той има своите плюсове и минуси.  

"Разходите да се подменят са високи. Хората се опитват да го правят, но се срещат с много затруднения, най-вече свързани с топлинните счетоводители. Те работят с различен тип уреди. Ако искате  да ги подмените, трябва да се съобразите с марката на уредите, които използва вашият".

Той отбеляза, че бяха наложени топлинни счетоводители, на които са дадени функциите на касиери. 

"Тяхната услуга се свежда до това да отчетат какво е нашето потребление спрямо главния топломер. Държавата ни задължава да бъдем потребител на съответното дружество без да имаме индивидуален договор, само на база общи условия. Това ни ограничава възможностите. Искаме да знаем индивидуални клиенти ли сме на „Топлофикация“. Ако не сме, тогава тя трябва да сключи договор с етажната собственост, която да си избере топлинен счетоводител. „Топлофикация“ и министерствата трябва да ни създадат достатъчно възможности да избираме сред топлофикационни дружества. Трябва ни фирма, която да анализира всеки месец цялото и индивидуалното потребление и да търси къде са загубите". 

Павел Миланов  Снимка: Таня Милушева

Миланов обясни, че не е проблем да се открадне топла вода или топлинна енергия, но топлинните счетоводители не следят за това. 

"Когато топлинният счетоводител влезе в стаята със съответен уред, който може да отчете наличие на вода в стената, където не трябва да има вода, това може да се види"

Той напомни, че сме задължени да поставим уред за дистанционно отчитане и на студената вода. 

"Отчитането й може да става и заедно с топлата, ако се сключи споразумение. Съществуват рискове за кражби и при студената вода. Трябва да има система, чрез която да се извърши реален контрол върху потребното количество"

Павел Миланов коментира и начина на съставяне на сметките за парно и топла вода. 

"Може да се направят много по-елементарно. Всяко усложняване е проблем. Нямаме гаранция, че плащаме това, което сме потребили"

Той обясни проблемите, пред които се изпарвят желаещите да се възползват от програмата за саниране.

"Ентусиасти от етажната собственост успяха да инвестират средства в паспортизация и енергийно обследване. Това е разход, който няма гаранция ,че ще бъде финансиран. Има общини, които намериха своя интерес и започнаха да го подпомагат. За хората е трудно да се организират сами. Това е извънреден труд за управителния съвет. Професионалните управители пък нямат финансов интерес от организацията на проекта. 

Някои общини ще лобират за своите проекти. Индивидуалните кандидати много трудно могат да се защитят"

Цялото интервю на Таня Милушева с Павел Миланов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морска гара Бургас

Начало на морска пътническа линия Истанбул - Бургас

Турска корабна компания започва да осъществява пътническа линия от Истанбул до Бургас. Плаването ще се извършва с луксозен катамаран. Първият курс е планиран за 11-и октомври. Основните пътници, който се очакват на първото плаване, са турски граждани. До края на годината са предвидени 6 пробни плавания на промоционални цени от 60 евро в двете..

публикувано на 04.10.24 в 06:35
Борис Джонсън

Борис Джонсън: Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека

В ексклузивно интервю за "Дейли телеграф" бившият британски премиер Борис Джонсън заяви, че Великобритания трябва да проведе референдум за членството си в Европейската конвенция по правата на човека. Освен това, според него, нямаше да има война в Украйна, ако Тръмп беше президент на САЩ. Борис Джонсън е изключително активен с медийните си изяви..

публикувано на 04.10.24 в 03:20

Световният ден на животните се стреми към повишаване на стандартите на хуманно отношение

"Светът е и техен дом" е темата на днешния Международен ден на животните. Събитието се отбелязва за 99-а година и цели да привлече внимание към желаните стандарти за хуманно отношение към животните. Инициативата за празника е на писателя и кинолог Хайнрих Цимерман. Той организира първия Световен ден на животните на 24 март 1925 г. в Берлин, когато..

публикувано на 04.10.24 в 00:12
Зоната пред НС в София, известна като Триъгълника на властта.

Съпругата на Джейхан Ибрямов: Обявявам гладна стачка в "Триъгълника на единовластието"

Съпругата на Джейхан Ибрямов - Биршен обяви гладна стачка до освобождаването му.  Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му от наказателно преследване. Биршен Ибрямова посочи, че ще стои в "Триъгълника на властта", който определи като "Триъгълника на единовластието". Тя каза още, че изчаква конвоя, който ще..

публикувано на 03.10.24 в 21:35
Европейска сметна палата

Европейската сметна палата: Предвидените разходи не отговарят на целите на отбранителната готовност на ЕС

Има риск предложените 1,5 млрд. евро разходи за 2-годишен период за програмата за европейска отбрана да не отговарят на амбициозните цели за засилване на отбранителната готовност на ЕС и принос към промишлената база за отбраната на Украйна. Това се казва в оповестено днес становище на Европейската сметна палата. Одиторите посочват,..

публикувано на 03.10.24 в 19:56

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана

81-годишна жена иска да стане народен представител от област Монтана. Най-младият кандидат за депутат е жена на 23 години. 126 са кандидатите за народни представители от 12-и многомандатен избирателен район Монтана за извънредните избори на 27 октомври. 20 партии и 8 коалиции са предложили своите кандидати. Сред тях най-младият е жена на 23..

публикувано на 03.10.24 в 19:43

МЗ: ТЕЛК трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи

Териториалните експертни лекарски комисии трябва да могат да разглеждат всички насочени към тях случаи, защото са с общ профил, а не са специализирани. Така от Министерството на здравеопазването аргументираха отпадналата от вчера възможност за пренасочване на пациентско досие от една комисия към друга. Пациентски организации предупреждават за..

публикувано на 03.10.24 в 19:21