Лидерите на Г-7 провеждат годишната си среща в Хирошима, Япония. Начело в дневния ред е войната на Русия срещу Украйна.
Хирошима, градът символ на мира и роден град на японския премиер Фумио Кишида, е избран неслучайно за домакин на срещата, на която Кишида иска да придвижи напред тоталната забрана за използване на ядрено оръжие. "Динамиката в света изисква да включим Русия и Китай в тази инициатива", заяви японският премиер преди началото на срещата.
Кишида призова за "откровена и стратегическа дискусия" като потвърждение на непоклатимото единство на Г7. В приветствието си към лидерите той каза:
"Сега светът е изправен пред множество проблеми като климатичната криза, пандемията и руската инвазия в Украйна. При тези обстоятелства Г-7, като орган, споделящ фундаментални ценности, трябва да отговори ефективно на важните проблеми, пред които е изправена международната общност, и да ръководи света“.
В първия ден от срещата си лидерите на Г-7 публикуваха изявление, в което „потвърдиха отново ангажимента си да застанат заедно срещу незаконната, неоправдана и непровокирана агресия на Русия срещу Украйна“ и да предоставят финансова, хуманитарна, военна и дипломатическа подкрепа на страната толкова дълго, колкото е необходимо. В изявлението се посочва също, че лидерите са се договорили за повече санкции срещу Москва и се подчертава, че за да бъде постигнат мир е необходимо „пълното и безусловно изтегляне на руските войски“.
Във фокуса на разговорите са предоставянето на военна и икономическа помощ за Украйна и затягането на санкциите срещу Русия. Украинският президент Володимир Зеленски отново ще поиска от съюзниците още оръжия. „Там ще се решават много важни неща и затова присъствието на нашия президент е абсолютно необходимо, за да защитим нашите интереси“, заяви Олексей Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна. Първоначално се очакваше Зеленски да направи само видеообръщение, но в последствие беше потвърдено, че ще присъства лично в неделя.
Дискусиите на срещата ще се фокусират върху засилването на санкциите срещу Москва и мерките срещу заобикалянето им, което позволява на Русия да финансира войната.
Срещата в Хирошима ще посвети голяма част от дискусиите си и на Китай и особено на защитни мерки срещу евентуален икономически шантаж от страна на Пекин като диверсификация на производството и на веригите за доставки. Вашингтон се надява съюзниците да преодолеят трансатлантическите разногласия по отношение на Китай. Ще има и дискусии относно изменението на климата, продоволствената сигурност, здравеопазването и ядреното разоръжаване.
Г-7 включва САЩ, Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия и Япония, но тази година на форума са поканени лидери на още осем държави, сред които бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва и индийският премиер Нарендра Моди.
Днес лидерите на Г-7 посетиха мемориалния парк на мира в Хирошима, където положиха венци пред кенотафа. След това те застанаха в редица с наведени глави, отдавайки почит на около 140 000 души, убити при нападението и последиците от него.
Очаква се също лидерите на Г7 да посветят голяма част от дискусиите си на Китай и особено на защитни мерки срещу евентуален икономически шантаж от страна на Пекин като диверсификация на производството и на веригите за доставки. Вашингтон се надява съюзниците да преодолеят трансатлантическите разногласия по отношение на Китай. Франция и Германия обаче настояват за гаранции, че няма да се стигне до скъсване на връзките с Китай, който е един от най-големите пазари в света.
Домакинът Япония покани за участие осем страни извън Г7, сред които ключови икономики като Индия и Бразилия, в опит да ги тласне към противопоставяне на руската агресия срещу Украйна и на растящите военни амбиции на Пекин.
В Лондон съдебните заседатели на процеса в Централния наказателен съд по обвинения в шпионаж на български граждани в полза на Русия, отново изслушаха Ваня Габерова, която разкри подробности как се е усъмнила, че любовникът ѝ Бисер Джамбазов я е лъгал, че има рак. Габерова съобщи и някои подробности за операцията по следене на руския дисидент Кирил Качур в..
Пет белгийски партии са успели да постигнат коалиционна сделка за сформирането на ново правителство, предаде Франс прес. То ще бъде оглавявано от фламандския консерватор Барт Де Вевер. Споразумението идва след седем месеца преговори. Барт Де Вевер ще бъде първият белгийски премиер, който е и националист от северната част на страната, където се говори..
Необходимо е спазване на високи нива на ваксиниране, както и повишено наблюдение след откриването на вируса на полиомиелит в отпадни води в пет европейски държави. За това предупреди Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията . Между септември и декември 2024 г. в проби от отпадни води във Финландия, Германия, Полша, Испания и..
Малък частен самолет се е разбил в няколко къщи в североизточната част на американския град Филаделфия, предадоха Би Би Си и "Франс прес". Двама души са били на борда на летателното средство, сочат данни на Си Би Ес, докато според местна телевизия хората в самолета са били шест. Не е ясно какво е предизвикало инцидента, нито дали има оцелели...
Руските сили започнаха вечерна ракетна атака срещу историческия център на украинското черноморско пристанище Одеса, обект на световното наследство на ЮНЕСКО, като нанесоха щети на сгради и раниха двама души, казаха местни власти, цитирани от Ройтерс. Снимки, публикувани онлайн, показват щети на хотел "Бристол", луксозна забележителност,..
С публикация във "Фейсбук" профила си правителството съобщава, че България е получила първия самолет F-16 Block 70 в производствената база на "Локхийд Мартин" в Грийнвил, САЩ. С това стратегическото ни партньорство със Съединените щати в сферата на отбраната продължава възходящото си развитие, подчертава министър-председателят Росен..
Украинците отново ще могат да присъединяват децата си към тях в Обединеното кралство, след като британското правителството отмени направените по-рано промени във визовите разпоредби. Миналия февруари правителството без предизвестие ограничи допускането на хора, така че украинците без право да живеят постоянно в Обединеното кралство вече не..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
"Политическите опозиционери в Сърбия нямат нито потенциал, нито капацитет да се борят с дълбоката държава. Един от възможните изходи е протестиращите да..
Един безуспешен опит на БАБХ да прехвърли отговорността на бизнеса. Такава оценка даде Симеон Караколев, председател на Национална асоциация на..