Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Държавите не трябва да допускат монопол над тази технология"

Доброслав Димитров: Когнитивното ни мислене е под най-голяма заплаха от изкуствения интелект

"AI ще повиши проблема с фалшивите новини на ента степен"

Доброслав Димитров
Снимка: БГНЕС

"В цялото ни общество се случва колосална промяна в начина, по който се извършва човешката дейност със скорост, която не ни е позната, тъй като човешките същества сме биологични единици, които се развиваме с линейна скорост, докато технологиите се развиват експоненциално извън нашия контрол". 

Това каза пред БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСОК) и председател на УК на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ). 

И допълни, че за пет месеца от абсолютно прохождащ интелект ChatGPT вече е по-умен от повечето хора

"Ако за пет месеца е стигнал от почти нулева позиция до тук, то за следващите пет месеца повечето дейности, които правят хората, ще бъдат извършвани по-добре от изкуствения интелект (AI). Изкуственият интелект няма да вземе в общия случай ничии работни места, но хора, които го използват, ще ги вземат. Изкуственият интелект в голямата си степен е голям множител на нашите умения. Той няма собствени желания и амбиции като софтуер. Всяка една професия, свързана с човешкия интелектуален труд, е под заплаха - едни ще бъдат автоматизирани по-скоро от други, като пред по-скоро имам предвид месеци, не години". 

В предаването "Хоризонт за вас" Димитров подчерта, че за скоростта, с която ChatGPT се развива, е трудно да се предположи докъде ще стигне. 

"Единственото сигурно е, че това ще е бързо и ще достигне всеки един от нас. Една от професиите, която ще бъде сериозно оптимизирана, е тази на юристите. Всяка дейност, която е свързана с най-човешките ни предимства, които сме имали доскоро - когнитивно, креативно мислене, е под най-голяма заплаха". 

По думите му технологията не е неутрална и неизбежно отразява вижданията на създателите си

"Изкуственият интелект ще повиши проблема с фалшивите новини на ента степен. На нищо, което виждаме и чуваме, няма да можем да имаме доверие". 

Той е категоричен, че ситуацията не може да се върне назад и няма регламент или регулация, които да могат да спрат развитието на изкуствения интелект:  

"Това, което могат да направят държавите, е да са сигурни, че тази технология няма да бъде монополизирана, че няма да бъде контролирана от една компания, която да излезе единствен победител от това съревнование. Това е от ключово значение за обществото, за демокрацията, за пазара. Има разбиране, но притеснителното е, че не се знае дали ще успеем да предотвратим евентуален инцидент". 

Интервюто на Снежана Иванова с Доброслав Димитров в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят Росен Желязков

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена

Управленската програма на кабинета Росен Желязков вече е подготвена. Тя ще трябва да бъде обсъдена и одобрена на заседанието на Съвета за съвместно управление, което ще се проведе след Консултативния съвет при президента по-късно днес. Част от партньорите в управленското мнозинство все още не са запознати със съдържанието й, научи БНР от свои..

публикувано на 18.02.25 в 12:08

Снегорин се обърна в канавка във Врачанско

Снегорин се обърна в канавка на общинския път между врачанските села Чирен и Девене, съобщиха пътуващи в района, който е почистен и проходим при зимни условия. 80 снегорина са по републиканската пътна мрежа в област Враца от вчера, когато започна снеговалежа и се влоши зимната обстановка. Републиканските пътища са..

публикувано на 18.02.25 в 11:57

Младежи от 50 държави очакват своя стаж в Бундестага

Всяка година германският Бундестаг дава до 120 стипендии на млади висшисти от 50 държави, включително България. Целта на Международната парламентарна стипендия на германския Бундестаг (IPS) е да предостави на участниците възможност да се запознаят отблизо с демократичните процеси и парламентарната система на Федерална република Германия ...

публикувано на 18.02.25 в 11:52

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв., а разходите - до 3033 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..

публикувано на 18.02.25 в 11:42
Хакан Фидан

Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан заяви по време на интервю за турския телевизионен канал "ТРТ Уърлд", че страната е готова не само да участва, но и да е домакин на мирни преговори между Украйна и Русия, съобщава електронното издание на в."Биргюн". "В един идеален свят бихме се радвали да видим запазената териториална цялост..

публикувано на 18.02.25 в 11:37

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 11:13