Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят се бойни изкуства, традиционна кухня, калиграфия, театър, чаена церемония, облекла и възли за късмет

Празник на източноазиатските култури във Велико Търново

Събитието е организирано от катедра „Класически и източни езици и култури“ към Великотърновския университет

Празник на източноазиатските култури се провежда в Двореца на културата и спорта във Велико Търново

Двудневен празник на източноазиатските култури се провежда в Двореца на културата и спорта във Велико Търново. Събитието е организирано от катедра „Класически и източни езици и култури“ към Филологическия факултет на Великотърновския университет. Студенти и техните преподаватели по китайски, корейски и японски език представят различните изкуства на трите култури, демонстрират се тънкостите на калиграфията, има азиатска кухня, театър и бойни изкуства.

За два дена пъстротата и екзотиката на източноазиатските култури завладява Велико Търново. Празникът се провежда за втора година от Великотърновския университет и е насочен към популяризиране на отделните аспекти от трите азиатски култури - японска, китайска и корейска, разказаха доц. Искра Мандова, директор на институт „Конфуций“ във ВТУ и преподавател по китайски език в катедра „Класически и източни езици и култури“, и Христо Костов: 

„С какво е провокативен – с всичко, защото представянето на три различни култури, които са от друг континент, които са съвсем коренно различни от нашата традиционна култура, разбира се предизвикват голям интерес у млади и стари – на първо място е калиграфията на китайски, японски и корейски, оригами, изрязване на хартия“, посочи доц. Мандова.


„Представят се бойните изкуства и в трите държави, отделно има представяне и на техните танцови изкуства. Може също безплатно да се пишат имена и на трите езика от дадени преподаватели. Също има традиционната тяхна храна, кухнята им, която всеки може да опита“, допълни Костов.  

„За първи път включваме и малък елемент от Индия. Чаена церемония ще могат да видят гостите на сцена. Новото тази година е японският куклен театър. Пиесата се казва „Дъщерята на самурая“ и смятам, че ще бъде страхотна“, заяви доц. Мандова.  

Необятни и красиви са източноазиатските изкуства, а посетителите на празника, който се провежда в Двореца на културата и спорта „Васил Левски“, могат да се докоснат до тях и заедно със студентите и преподавателите да си направят по нещо. 

Демонстрираме корейска калиграфия. Корейските не са йероглифи, а са букви – това е разликата, и са много по-малко от останалите азиатски езици“.  „Правим китайски възли, те са символ на благоденствие, на късмет, на семейно щастие. Те са слагат в домовете да носят благоденствие на семейството.

Показваме по-лесни плетки за децата – водни кончета, пеперудки, пчелички, гривнички“. „Дзиенджъ – изрязване на хартия от Китай, което датира още от втори век. Китайските жени хиляда години са разпространявали това изкуство, много детайлно, изисква много внимание и търпение“. „Игра с клечки, в която играчите трябва като използват две клечки да преместят бобени зърна от едно място на друго. Да изпитат сръчността си, уменията с клечките“. 


Интерес предизвикват демонстрациите по специфичен грим и облеклата на китайските жени: 

„Правим традиционен грим от династията „Ан“ с рисунките по челото, със специфичните устни и вежди, всяка рисунка има някакви символика, устните са мънички“. 

„Облечена съм в ципао - така се наричат традиционните китайски рокли, разноцветни, винаги са много шарени, с много акценти по тях. С наметало в стил „Хан“, което е характерно с широки ръкави“. 

Пъстрата програма на фестивала на източноазиатските култури продължава с много демонстрации на бойни изкуства, представяне на чаена церемония, дегустация на специалитети и още изненади. 

 

Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19