Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгоиздаването - мисися невъзможна?

Проф. Веселина Вълканова: Изправени сме пред конкурентен, нов, различен, разделен дигитален пазар

рКнигоиздаването страда от едно бавно адаптиране към цифровия преход

Проф. Веселина Вълканова - декан на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Свети Климент Охридски".
Снимка: Личен архив

Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и Катедрата "Пресжурналистика и книгоиздаване на ФЖМК организираха Национална научно-практическа конференция по повод 25-годишнината от създаването на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски.
Конференцията се проведе на 19 и 20 май 2023 г. във Факултета по журналистика и масова комуникация.

Теми за дискусия са традицията, новите предизвикателства пред книгоиздаването и образованието по книгознание и книгоиздаване, за комуникацията и трансформациите на книгата, за съхранението на книжовното наследство, за четенето и читателите.

"Днес наблюдаваме свръхперсонализация, наблюдваме как социалните мрежи разширяват своя обхват, наблюдаваме нестабилен пазар на труда в глобален мащаб, конкретно говоря за издателския бизнес.

Книгоиздаването е голяма, значима културна индустрия. В този смисъл издателският сектор осигуряват доходи на хиляди хора в рамките на ЕС, последните данни са за близо половин милион души заети в сектора", каза в "Закуска на тревата" по програма "Хоризонт" на БНР проф. Веселина Вълканова - декан на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Свети Климент Охридски".

Национална научно-практическа конференция по повод 25-годишнината от създаването на специалността „Книгоиздаване“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски

"В същото време секторът на книгоиздаването страда от едно бавно адаптиране към цифровия преход. Цифровият преход е извън всяко съмнение - вече не е достатъчно да го извършиш, а как ще се адаптираш към новата дигитална среда.

Секторът на книгоиздаването страда от спад на тиражи, от деверсификация на пазара. Кризата с пандемията допълнително засили тези тенденции и необходимостта от подопомагане на конкуретноспособността са вече много актуални теми...", каза още проф. Вълканова.

По думите й цените на материалите в сектора също се удвоиха и заради войната в Украйна, а някои книгоиздатели дори твърдят, че книгоиздаването се превръща в мисися невъзможна.

Други казват, че това е силно преувеличено, каза още проф. Вълканова.

Изложба към Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски

"Задължително трябва да се отчетат съвременните алтернативни източници на информация - нови медии, независими издания, електорнни книги без издател, публикуването по поръчка, малки нишови издателства, аудиокниги - това са все условия на конкурентен, нов, различен, разделен дигитален пазар и възход на онлайн купуването на книги - това изправя издателските професии пред значителни трансформации и няма еднозначен отговор накъде върви книгоииздаването", изтъкна още за БНР деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. Вълканова.

Проф. Вълканова обаче подчерта, че сферата на книгоиздването не е просто индустрия, а индустрия в културата. Затова обучението в тази посока на студентите е много важна.


Веселина Вълканова е декан от 2019 г. Тя преподава във ФЖМК, където е доцент от 2002 г., професор от 2015 г. Води курсове по графичен дизайн, визуална комуникация, дизайн на книгата и дизайн на печатните медии.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови преговори за колективния трудов договор в Столичния автотранспорт – на 8 януари

За 8 януари в Столичната община са насрочени нови преговори за обсъждане на Колективния трудов договор в Столичния автотранспорт. Днешните разговори, които се водеха по покана на кмета на София Васил Терзиев приключиха.

публикувано на 23.12.24 в 17:01
Снимката е илюстративна.

През третото тримесечие на 2024 г.: Жилищата у нас поскъпнали с 16,5%

Цените на жилищата в страната са се увеличили средно с 16,5 на сто през третото тримесечие на годината в сравнение със същия период на миналата година, сочат данните на Националния статистически институт.  В сравнение с второто тримесечие на тази година жилищата в края на септември са поскъпнали най-много в София и Варна - с над 5 процента...

публикувано на 23.12.24 в 16:33

На 31 декември ще бъдат изплатени обезщетенията за майчинство

На 31 декември на всички правоимащи лица ще бъдат изплатени паричните обезщетения за бременност и раждане, за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и за осиновяване на дете до 5-годишна възраст за месец декември, съобщиха от НОИ. Плащането обхваща около 68 хиляди души.

публикувано на 23.12.24 в 16:15
Протест на служители на Столичния автотранспорт, 20 декември 2024г.

Продължават преговорите за подписване на новия колективен трудов договор в Столичния автотранспорт

Продължават преговорите с представители на КНСБ и КТ "Подкрепа" за подписването на новия колективен трудов договор в Столичния автотранспорт. Миналия петък работещи от дружеството блокираха рано сутринта 26 автобусни линии пред гараж "Земляне".  Спряха протестно 26 линии на градския транспорт в София Протестът беше организиран от..

публикувано на 23.12.24 в 16:09

МС разпредели десетки милиони за министерства и болница

Кабинетът одобри разпределението на  десетки милиони левове на последното си заседание преди Коледа. Това става ясно от разпространените от правителствената пресслужба решения на служебното правителство. Одобрени са допълнителни разходи по бюджетите на редица министерства, сред които това на правосъдието. То ще получи над 7 милиона лева за..

публикувано на 23.12.24 в 16:00

40 извънредни автобуса за празниците от Централна автогара – София

40 извънредни автобуса са осигурени от Централна автогара - София за предстоящите празници. В района ще бъде засилено и полицейското присъствие.  От БДЖ също пускат допълнителни вагони по най-натоварените направления.  От столичната автогара са създали необходимата организация за празниците. Извънредни автобуси вече се движат, като такива са..

публикувано на 23.12.24 в 15:51
Володимир Зеленски

Зеленски: Зависимостта на Фицо от Москва е голям проблем за сигурността на Европа

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че зависимостта на премиера на Словакия Роберт Фицо от Москва и нежеланието му да замени руския природен газ е "голям проблем за сигурността" на Европа.  По-рано стана ясно, че Фицо и руският президент Владимир Путин са разговаряли за доставките на природен газ за Европа. Зеленски обвини..

публикувано на 23.12.24 в 15:38